Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На село в Храброво

Храброво е село, което е известно най-вече с личностите, произлезли от там.

Селото, което е дало на България видни учени, общественици и професори, сред които са дългогодишният ректор в Икономически университет-Варна Кальо Донев и аграрният икономист Панайот Щерев.

Старото име на селото е Хамзалар.

Миналото за селото се е съхранило в преданията на местните хора.

Има хипотези, че в началото на 19-ти век в подножието на Добруджанското плато – там, където започва баирът, спускащ се към Батовската долина, е съществувало турското село Керез орман /черешова гора/, вероятно наречено така заради изобилието от диви череши.

С разрастването на населеното място се е появила нуждата от обширни пасища, за да се изхранва добитъкът на турските скотовъдци.

Най-вероятно това е принудило братята Хамза и Али да се преселят в равнината.

Те построили чифлик в южната част на днешното село Храброво.

Така било основано селището Хамзалар, което е преименувано на Храброво в средата на 20 век.

В местността Отлу бурун, югоизточно от Храброво, е съществувало тракийско скално светилище, което датира от края на късната бронзова епоха. Предполага се, че в светилището е практикуван култът към Слънцето.

Днес хората в селото са към 60 души, през лятото към тях се присъединяват и неколцина чужденци, предимно англичани.

Репортерът ни Ваня Славова разговаря с кметския наместник Йордан Коев:


Край селото има 15 ветрогенератора. Заради вибрациите и облъчванията от тях немски жители, въпреки интереса към имот в селото, се отказват да купуват.

Впечатление в Храброво прави новият храм.

Всички са християни в селото. Има само двама роми и десет семейства копанари.

Както е характерно за много от селата спомените за миналото са повече и по-разнообразни в сравнение с притихналия живот сега:


Чисто, спретнато и мъничко е това населено място.

Хората, които са останали в него, са приветливи и ме посрещат сърдечно.

Запознайте се и вие с Борянка Стефанова:

Борянка се чувства спокойно в Храброво, където животът тече без стрес, по природните закони и в цикличност, която е лишена от напрежението на градската обстановка.
Хората на село са свикнали да работят и работата не им тежи.
Земеделската кооперация в Храброво съществува и крепи поминъка на селото.

Симеон Донев е председателят на кооперацията.

На 78 години е, а трудовият му стаж е 65 години, в земеделското стопанство, без ден прекъсване. Въпреки че е работил и административна работа, бил е кмет на Балчик преди години.

Нека чуем неговата философия за живота и работата:

Към земята трябва човек да изпитва любов и отдаденост, твърди Симеон Донев.
Той лично не се откъсва от нея и от работата. Ежедневно.
По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

НОВИЯТ ДЕН в сряда, 19 февруари

Темата за цените на хранителните продукти у нас е на фокус в предаването тази сутрин между 8 и 9ч. Очаквайте коментар от страна на потребители, на Сдружението за достъпна и качествена храна, както и съветите на икономистите относно правилното ценообразуване на стоките от първа необходимост.  Обстановката в региона след снежната нощ обобщаваме след..

публикувано на 19.02.25 в 06:35

На 17 февруари в "От другата страна" по Радио Варна

На 17 февруари в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL). Специално интервю с Jarda Haž (JIG-AI). Представяне на дебютното EP на CARCEROUS "New Age God" – разговор с Иван Козарев и Константин Милев. Иван Лазаров, Трендафил Трендафилов и Бойко Николаев за съвместното турне на TERRAVORE с..

публикувано на 17.02.25 в 14:25
Chart

#797 ТОП 20 (14.02-21.02.2025)

публикувано на 14.02.25 в 10:55
Снимката е илюстративна

НОВИЯТ ДЕН на 14 февруари с Мариела Димитрова

В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден -  зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..

публикувано на 14.02.25 в 06:05

НОВИЯТ ДЕН на 13 февруари с Иван Барбов

В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..

публикувано на 13.02.25 в 06:24
Чаша чай край зимното море

НА СВЕТЛО на 12 февруари с Валерия Василева

Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..

публикувано на 12.02.25 в 13:06

"Новият ден" на 12 февруари

Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..

публикувано на 12.02.25 в 06:56