Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С 35,6 на сто повече разрешителни за строеж на жилищни сгради във Варна

Снимка: Ани Петрова


Разрешителните за строеж на жилищни сгради във Варна и областта, издадени през първото тримесечие на годината, нараства с 35,6  % спрямо предходния период. Това съобщиха от Териториално статистическо бюро – Североизток. В същото време обаче броят на жилищата в сградите намалява с 26,8 %, а общата им застроена площ – с 8,7 на сто.

През първите три месеца на 2023 г. местните администрации в област Варна са издали разрешителни за строеж на 198 жилищни сгради с 694 жилища в тях.
По издадени разрешителни за строеж на нови жилищни сгради Варненска област е на четвърто място в страната. Първа е област Пловдив с издадени 264 разрешителни, следвана от областите София (столица) – 242 и София – с 224.
Най-много жилища предстои да бъдат започнати в областите София (столица) – 4565, Бургас – 895, Пловдив – 868 и Варна – 694.
През първото тримесечие на 2022 г. в област Варна е започнал строежът на 149 жилищни сгради с 934 жилища в тях и със 106 150кв. м разгъната застроена площ и на 34 други сгради с 54 329 кв. м РЗП. Спрямо предходното тримесечие започнатите жилищни сгради се увеличават с 2.1%, докато броят на жилищата в тях намалява с 42.3%, а разгънатата им застроена площ – с 37.3%.


По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възраждане: Оставка на правителството поискаха на протест във Варна граждани

Оставка на правителството поискаха на протест във Варна граждани, на протест, организиран от партия "Възраждане", който е част от националния протест в цялата страна. Хората носеха националното знаме, както и плакати с надписи "Левът е свобода", "Оставка" и "Искаме референдум за еврото ".  Протестиращите тръгнаха на протестно шествие по..

публикувано на 13.09.25 в 16:55
Варна

26 градуса максимална температура в неделя във Варна

През нощта облачността ще намалее до предимно ясно, а утре ще има временни заоблачавания, с повече слънце в следобедните часове. Ще духа слаб до умерен източен вятър. Минимални температури между 12° и 17°, по крайбрежието 19°-22°, максимални от 23° до 28°. За Варна минимална температура 19°, максимална 26°. Вълнението на морето ще се увеличи..

публикувано на 13.09.25 в 15:25

Протест от "Възраждане" във Варна

Днес (13.09.2025 г.) от 16:00 ч. на пл. Независимост ще се проведе Национален протест на свободните България.   Протестът е организиран от "Възраждане". На него изявления пред медиите ще даде Георги Георгиев - зам.-председател на "Възраждане" или Коста Стоянов - народен представител от ПГ на "Възраждане".  Протестът ще се излъчва на страницата..

публикувано на 13.09.25 в 15:13
Гюнер Тахир

Гюнер Тахир: Новата партия е последното издихание на политика Доган

Създаването на новата партия „Алианс за права и свободи“ е последното издихание на политика Доган и е преливане от пусто в празно. Това коментира в предаването на Радио Варна „Позиция“ председателят на НДПС Гюнер Тахир. Според него новата формация няма да има потенциала да се превърне в сериозен политически фактор. Гюнер Тахир подчерта, че..

публикувано на 13.09.25 в 14:27
Снимката е илюстративна

Мартин Златев: ЗМБГ обеща да няма повече проблеми със сметосъбирането във Варна

„От фирмата ЗМБГ, която събира и извозва отпадъци във Варна, поеха ангажимент да няма повече такива проблеми със сметосъбирането, каквито наблюдавахме през летните месеци“. Това каза председателят на ПК „Благоустройство и комунални дейности“ към Варненския общински съвет Мартин Златев в предаването „Позиция“ на Радио Варна. „Такса смет е..

публикувано на 13.09.25 в 14:06

Политологът доц. Иво Инджов: Догодина е възможно да има предсрочни избори

И това ще бъде най-вероятно през пролетта на 2026 година. Политологът участва в предаването "Позиция" на Радио Варна. Разговора му с водещия Валери Великов бихте могли да чуете в прикачения звуков файл:  Факт е, че опозицията е слаба и разпокъсана (политически и идейно, с вражди на лична основа), това довежда до комфорта на едно никак не силно..

публикувано на 13.09.25 в 14:00

От днес в Гърция са в сила нови много високи глоби за пътни нарушения

Целта на въвеждането на високите глоби е да се спре безотговорното шофиране, което в много случаи води до тежки последствия, заявиха от транспортното министерство. За говорене по мобилния телефон при първо нарушение глобата е 350 евро, а може да достигне до 8 хиляди евро при повторно нарушение. Затвор и продължително лишаване от права..

публикувано на 13.09.25 в 11:56