Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екип на Радио Варна - част от експедицията "България за Украйна"

Да откриеш Бесарабия!



Редакторът Доротея Николова и фоторепортерът Румен Сарандев от Радио Варна са част от експедицията "България за Украйна". Проектът е иницииран от една от дигиталните агенции у нас, създадени от бесарабски българи. Той цели събирането и предаването на офис техника, която не се използва в офисите, за да може да се даде нов живот за образователния процес в украинските села и градовете. Даренията ще се предоставят на различни училища в района.

В рамките на кампанията за месеца бяха събрани повече от 300 броя техника - компютри, монитори, лаптопи, книги и издания за българска история и подобни други. Зад проекта застана и Изпълнителната агенция на българите в страната.

С много товарни камиони, по груби оценки над 200, се разминаха Доротея и Румен, докато стигнат до крайната цел. В района, който е голям, но не много населен, все още има комендантски час.







В първия ден Румен и Доротея пристигнаха в украинското село Чушмелий, познато в Украйна като Криничное. Програмата им за трите дни - 10, 11 и 12 май, включва посещение на селата, населени от българското малцинство в тази част на Украйна - Бесарабия.



Украинското село Чушмелий се намира приблизително на 400 км от Варна и толкова от Одеса. "Чушмелий" означава варосана чешма. Днешното украинско име на селото - Криничное, също означава чешма.







Паметни плочи са поставени в селото. Едната се намира на входа са училището в селото - мястото, където са учили загинали във войната. На другата плоча са стари, видни жители на Чушмелий.







Очаквайте репортажите и снимките от районите, които посещават Доротея Николова и Румен Сарандев. Първия разказ, излъчен в предаването "Новият ден" днес, 10 май, чуйте в звуковия файл в началото на публикацията.







По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Неволите в местност Пчелина продължават

Проблемите с разкопаните улици и трудния достъп до домовете на жителите на местност Пчелина още са актуални.  Жители на местност Пчелина се срещнаха с депутата  д-р Десислав Тасков и кмета на район 'Младост" Христо Христов. Според Николай Йотов сега неволите на всички живеещи в новообразувалия се квартал са свързани с липсата на синхронизация на работата..

публикувано на 07.04.25 в 17:55

Жителите на Слънчево остават в протестна готовност срещу рекултивация на горски терен

Жителите на Слънчево, община Аксаково подготвят подписка срещу заповед на Министерството на земеделието и храните, която предвижда фирма, която се занимава с отпадъци, да рекултивира терен в близост до селото. Теренът е 85 декара, държавна собственост, които са съвсем близо до селото, обясни кметът Красимир Михалев. Оттам минава големият..

публикувано на 07.04.25 в 09:55

Априлският сняг във Варна (СНИМКИ)

Сняг вали във Варна, Добрич, Шумен, Разград, Силистра и Нос Калиакра. Дъжд вали в районите на Бургас, Ахтопол, Нос Емине, Шабла и Русе.  Количеството на валежа е от 1 до 4 мм., в Североизточна България има слаба снежна покривка от 1 см.  Температурите, измерени в 6 часа: Варна и Нос Калиакра 0 градуса; Добрич и Шумен /-1/; Разград /-2/; Силистра..

публикувано на 07.04.25 в 07:00

Силен ръст на германските туристи, Слънчев бряг отваря за Великден

Този сезон по Южното Черноморие се очаква впечатляващ ръст на туристите от Германия, показват резервациите в Слънчев бряг. Ранните записвания от немския пазар са с 35% повече от същия период на миналата година. Повече чужди туристи се очакват и по Великден. Причините са както съвпадението на католическия и източноправославния Великден, така и..

публикувано на 06.04.25 в 15:03

Парадът на лалетата в Балчик е в своя пик

Парадът на лалета в Университетската ботаническа градина в Балчик (УБГ) е в своя пик, съобщават от управата на парка. Оттам допълват, че тази година палитрата от цветове включва над 45 000 луковици от общо 63 култивари градински и ботанически лалета.  Новите сортове са 27 на брой от всички групи лалета - ранноцъфтящи, средноранни, късноцъфтящи и..

публикувано на 06.04.25 в 12:45
Снимката е илюстративна

Изследвания върху множествената склероза печелят "Оскар за наука"

Американски невролог и италиански епидемиолог, чиято работа революционизира лечението на множествената склероза, спечелиха престижната награда за пробив, наградата, наречена "Оскар за наука". Стивън Хаузър и Алберто Ашерио получиха признание за продължилия десетилетия труд в изследване на инвалидизиращото невродегенеративно заболяване, което..

публикувано на 06.04.25 в 11:40

Чешката бира е на път да бъде включена в списъка на ЮНЕСКО

Докато много любители на бира в централноевропейската държава се отказват от кръчмите, често за да спестят пари, чешките професионалисти в областта на бирата се стремят да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО сред световното културно наследство като възможен стимул.  Чешката бирена култура заслужава място в списъците на нематериалното наследство на..

публикувано на 06.04.25 в 10:34