Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книги-културни ценности показват в централната библиотека на Балчик

11 май е денят на светите братя Кирил и Методий, а също и ден на българския библиотекар. Този месец – на 24 май, отбелязваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. По този повод в централната библиотека при Народно читалище „Паисий Хилендарски 1870“ в Балчик са обособени специални кътове за посетителите, представящи фототипни издания на първите български книги и антикварни книги, които представляват подвижни културни ценности, защитени от закона за културното наследство. Повечето са единични екземпляри или ограничен брой, разказа библиотекарят Магдалена Върбанова. Днес, когато без усилия имаме достъп до книги, то в миналото един ръкопис е струвал цяло съкровище, подчертава тя, че за нея библиотеката е храм. С голямо желание и любов започва работа преди 12 години – споделя тя.

Библиотеката е най-голямото съкровище на града

Професионалния си празник посреща с гордост и приповдигнато настроение. „Това е един много български празник и повод да говорим повече за културата и истински ценните неща, книгите са едни от тях. Сега е време да се върнем в миналото, към книгопечатането и трудностите, които са преодолели нашите предци, за да бъдат толкова достъпни днес книгите за нас“ – припомня Върбанова разказите, че стойността на един ръкопис е била колкото стадо овце.

Културата на четене се възпитава от най-ранна детска възраст. Някои родители дори водят новородените си деца, защото споделят веруюто на библиотекарите, че ранното посещение оказва голямо влияние върху изграждането на положително отношение към библиотеката. Разполагаме и с издания, адаптирани за малки деца - казва Магдалена, че могат да предложат четиво за всички възрасти.

„Клетниците“ на Виктор Юго (второ издание от 1926 година) е една от най-ценните стари книги. Фототипни издания на Рибния буквар, Първата българска енциклопедия също могат да видят читателите.

На една библиотеката винаги книгохранилищата и са с малък размер. Имаме нужда от още, но засега се справяме“, споделя главният библиотекар Миланка Банкова. Централната библиотека разполага с над 55 хиляди тома.

Напоследък все повече българинът чете – дали онлайн, или с книга в ръка. Който обича, го прави – опровергава клишето, че не се чете. Тя се надява, че скоро, по подобие на националната и регионални библиотеки, в малките читалищни центрове ще може да се предлагат издания чрез дигитални устройства.

„Нека да продължаваме да сме все така упорити пред трудностите и предизвикателствата в нашето дело. Нека любовта към професията вдъхва сили на всички колеги като мисия на пазители на българския дух, знания и култура“ – честити на библиотечната общност празника 11 май Миланка Банкова.

Подробностите чуйте в звуковия файл:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Празнична наздравица

Светъл празник! Възкресение. И животът зарпочва отначало – още по-вълнуващ, ярък, красив, смислен и вдъхновяващ. Градът ухае на домашен козунак. Хората изглеждат по-благи. С Великден винаги идва преосмислянето. Затваряш очи и през мислите ти, като на филмова лента, преминават красивите и незабравими моменти: Тройната дъга, която неочаквано..

публикувано на 06.05.24 в 16:30
Конна база Виница

Квалификации за Държавното първенство се проведоха в Конната база във Виница

Близо 30 състезатели по конен спорт се включиха в квалификациите за Държавното първенство, които се проведоха днес на Конната база във Виница. Участниците са от Варна, Добрич, Бургас, Русе, Шумен и др.градове, каза за Радио Варна ръководителят на проявата Даниел Манев, който е главен треньор и председател на спортния клуб по конен спорт..

публикувано на 06.05.24 в 13:50
Кичево

В Кичево раздадоха курбан за здраве

Жителите на варненското село Кичево празнуват Гергьовден с курбан за здраве. В църквата в селото, която е на 167 години, се отслужи света литургия. От 5 часа тази сутрин в двора на храма се вари курбан. Отговорник всяка година по приготвянето му е Пламен Георгиев. Не е местен, не е и именик, но почита Свети Георги и вярва, че българският..

публикувано на 06.05.24 в 12:12

Къде пътуваха българите по Великден?

Близките до България държави са били най-предпочитани от нашите сънародници, решили да посрещнат Великденските празници в чужбина.  Това каза за Радио Варна Юлиан Бонев от Варненската асоциация на туроператорите и туристическите агенти.  Най-много българи е имало на Великден в Турция, Гърция, Румъния и Северна Македония , а програмите са били..

публикувано на 06.05.24 в 09:50

Отбелязваме Гергьовден

На 6 май отбелязваме един от най-големите български празници - Гергьовден. В народните поверия, празникът предвещава пристигащото лято и новата стопанска година - затова денят е изпълнен с много обичаи, свързани със земеделието, скотовъдството и здравето. "Всяка капка гергьовски дъждец жълтица носи", смята народът. Щом вали в деня на..

публикувано на 06.05.24 в 07:08

Малките общини у нас в неравна битка с обезлюдяването

Населението у нас намалява и застарява. Данните на Националната статистика за миналата година сочат, че у нас живеят под 6 милиона и 500 хиляди души. В сравнение с 2022 година населението на страната намалява с 2 229 души, или с 0.03%. 24 на сто от българите са над 65-годишна възраст, а най-нисък е делът на възрастното население в областите..

публикувано на 05.05.24 в 15:17

Признателни пациенти откриха паметна плоча на обичан лекар

В навечерието на великденските празници признателни пациенти и обществеността на няколко села в община Добричка откриха паметна плоча на д-р Ивелин Тончев. Стотици благодарни за отношението, професионализма, човешката съпричастност и грижите хора се събраха пред кметството и читалището в село Смолница. Датата на освещаването на паметната плоча не е..

публикувано на 05.05.24 в 09:05