Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 1 юни социалните помощи ще бъдат обвързани с линията на бедност

Автор:
Снимка: БГНЕС

От 1 юни отпускането на месечните социални помощи ще бъде обвързано с линията на бедност.  Промяната става възможна след като служебното правителство одобри промените в правилника за прилагане на закона, предаде БНР.

Ще се разшири обхватът на хората, подпомагани от държавата, ще има и увеличение на размерите на помощите.

Промените предвиждат от 1 юни, че когато човек на месечно социално подпомагане започне работа, той ще продължи да получава още три месеца и помощта от държавата. Еднократната социална помощ за покриване на извънредно възникнали нужди също ще е с нов размер. Сега тя се определя като петкратния размер на гарантирания минимален доход, а от 1 юни тази помощ е до 3 пъти линията на бедност. 

"Размер на помощта ще се увеличи малко повече от четири пъти - от 375 лева на 1512 лева", обясни вицепремиерът Лазар Лазаров. 

За разлика от сега, след 1 юни от помощи няма да се лишават хора с деца, които не ги ваксинират или те не посещават редовно училище.

"Лицата да могат да ползват социални помощи, но с редуциран размер на помощта. Намалено е и количеството на обществено полезния труд от 14 дни по четири часа дневно на 40 часа месечно", каза Лазаров.

Подаването на заявления за отпускане на социална помощ ще може да се прави във всяка дирекция социално подпомагане по избор на човек.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КНСБ излиза на протест с искане за 10% ръст на доходите

КНСБ и основните ѝ членове ще проведат протестна акция утре, 24 ноември, от 12 часа на пл. „Д-р Жельо Желев“ в София – пространството пред служебния вход на Народното събрание, съобщиха от синдиката. Акцията под надслов „НЕ на разединението на работещите! ДА на по-високите доходи!“ ще е с настояване за: Х оризонтална политика по доходите от 10%;..

публикувано на 23.11.25 в 15:30

Заседанието на ОИК – Варна приключи без решение, кметът Благомир Коцев остава на поста си

Общинската избирателна комисия във Варна отложи решението дали да отстрани предсрочно от кметския пост Благомир Коцев. Основания за извънредното заседание са три сигнала за прекратяване на правомощията на Коцев, който беше арестуван на 8 юли. Комисията гласува с 20 гласа "за" и 7 "против" да се изискат допълни документи по казуса. Това се..

публикувано на 23.11.25 в 11:21

Стотици се събраха пред ДКС във Варна в очакване на решение на ОИК

Стотици граждани се събраха пред Двореца на културата и спорта във Варна, докато се очаква решение на Общинската избирателна комисия. ОИК Варна решава днес, дали да прекрати правомощията на кмета на морската столица В изявление за Радио Варна Ивайло Митковски коментира, че: "от такъв състав на ОИК всичко може да се очаква“. Той подчерта, че..

публикувано на 23.11.25 в 10:46

САЩ готови на корекции в мирния план за Украйна преди срещата в Швейцария

САЩ сигнализираха, че са готови на корекции по предложения от Вашингтон план за прекратяване на войната в Украйна. Това се случва непосредствено преди насрочените за неделя разговори в Швейцария, на които американската инициатива ще бъде обсъждана с Киев и международни партньори. Планът, подкрепян от президента Доналд Тръмп, предвижда..

публикувано на 23.11.25 в 09:40

ОИК Варна решава днес, дали да прекрати правомощията на кмета на морската столица

Общинската избирателна комисия във Варна заседава днес по три сигнала за прекратяване на правомощията на кмета Благомир Коцев. Той беше арестуван на 8 юли и все още се намира под стража.  Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов поиска представителите на партията в ОИК-Варна да гласуват против прекратяването на мандата на кмета Благомир Коцев...

публикувано на 23.11.25 в 09:21
Кметът на Варна Благомир Коцев

От "Да, България" призовават варненци на протест утре пред залата, в която ще се събере ОИК

От партия "Да, България" призовават жителите на Варна на протест утре пред залата, в която ще се събере Общинската избирателна комисия. Българският политик, адвокат и общественик Стела Николова пише в социалните мрежи: "Свободата не ще екзарх, иска Караджата!"..

публикувано на 22.11.25 в 16:28

Борисов е поискал представители на ГЕРБ във Варна да гласуват против свалянето на Коцев

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е потърсил представителите на партията в Общинската избирателна комисия (ОИК) във Варна, да гласуват срещу изтеглянето на кмета Благомир Коцев, заявиха от партията за  NOVA.   Борисов е заявил, че не желае..

публикувано на 22.11.25 в 15:52