Кореспондентът на Българското национално радио във Варна Даниела Стойнова и фоторепортерът на Радио Варна Румен Сарандев са носители на тазгодишната награда "Варна" за Журналистика. Това решение, без възражения, приеха преди минути на редовната сесия на Варненския общински съвет.
Даниела Стойнова получава наградата за обществено значимата й ползотворна за варненци и институциите на Варна журналистическа работа в авторското й радиопредаване "В ефир сте" по БНР-Радио Варна и кореспондентска дейност по програма „Хоризонт“ на БНР.
Румен Сарандев е отличен за професионалната му работа на терен, отразяваща актуални обществени събития, включително бежанската вълна през 2022г в Украйна, и за участието му в колективната изложба на варненските фоторепортери с нерепортажни фотоси Alter Ego („Другото Аз”) в програмата на „Пролетния сезон на изкуствата ” – месец април 2022 г.
Общо номинираните личности бяха пет, четири колектива бяха допуснати за награди „Варна“ за ярки постижения в областта на културата за 2023 г. С тайно гласуване седемчленното жури за присъждане на отличието допусна девет номинации.
ГОЛЯМА НАГРАДА „ВАРНА”
Живко Дончев – за цялостно творчество и високи постижения в областта на пластичното и изящното изкуство, за подчертания му принос в естетизацията на Варна, за таланта му да организира фестивала за дигитални изкуства FUTURO и първата изложбена зала „Аспарухово арт“ в пространството на читалище „Просвета 1927“.
І. ЛИТЕРАТУРА
Няма номинации.
ІІ. ИЗОБРАЗИТЕЛНИ ИЗКУСТВА
Мария Зафиркова – за мащабната й ретроспективна изложба, представяща живопис, графика, рисунки, инсталации – месец декември 2022 г.
Екипът на Градска художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна – за успешно осъществения художествен форум „Изкуството като противодействие“ в контекста на съвременното професионално изкуство – месец септември и октомври 2022 г.
ІІІ. ТЕАТЪР
Балена Ланджева – за силното актьорско присъствие и завладяващото изпълнение на ролята на Алиса в мюзикъла „Алиса в огледалния свят“ – 2022 г.
Екипът на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ – Варна – за ярката интерпретация на комедията „Клетка за пеперуди“ и убедителното актьорско присъствие на съвременната театрална сцена – 2022 г.
ІV. МУЗИКА
Няма номинации.
V. ОПЕРА(изпълнителско изкуство).
Екипът на Държавна опера-Варна – за високите художествени постижения на балетната трупа в новите хореографски редакции на „Копелия“, „Лешникотрошачката“, „Лебедово езеро“ и „Жизел“ с успех на три континента – 2022 г.
VІ. ТАНЦ
Няма номинации.
VІІ. КИНО
Екипът на Регионален телевизионен център – Варна (документално кино) – за документалния филм „По стъпките на основателите. Заветът на братя Шкорпил“, посветен на 120 г. от създаването на Варненското археологическо дружество и опазването на културно-историческата памет на Варна – 2022 г.
VІІІ. АРХИТЕКТУРА
Екипът на архитектурно студио „STARH“ – за приноса му в популяризирането на съвременната архитектура на Варна на национално и международно ниво с реализираните през 2022 година сгради: Umani Hotel, Eos, Aquahouse Hotel&SPA.
IХ. ЖУРНАЛИСТИКА
Даниела Стойнова
Румен Сарандев
31 личности и колективи с постижения в сферата на културата, науката и образованието ще получат награда "Варна" в навечерието на 24-ти май.
Носители на награда "Варна" в системата на предучилищното и училищното образование:
І. „Ученик на годината” в областта на общообразователната подготовка
Милица Иванова – ученичка от 12. клас в Първа езикова гимназия, носител на многобройни първи и втори места в престижни международни и национални програми. Четирикратен стипендиант на МОН по „Програма на мерките за закрила на деца с изявени дарби“.
Маргулан Исмолдаев – ученик от 12. клас в МГ „Д-р Петър Берон“, завоювал първо място с най-висок възможен резултат на Международната олимпиада по астрономия. Носител на десетки златни, сребърни и бронзови медали за физика, астрономия и астрофизика на национално и международно ниво.
ІІ. „Ученик на годината” в областта на професионалната подготовка
Васил Тодоров – ученик от 11. клас в СУ „Георги Бенковски“ – национален състезател по кикбокс, извоювал ІІІ място на Световното първенство през 2022 година.
ІІІ. „Учител на годината” в областта на предучилищното образование
Елица Стоянова – главен учител в Частно езиково училище и детска градина „Малкият принц“, отличена с престижната „Почетна грамота за цялостни постижения в преподавателската дейност“ от Българската асоциация на частните училища за 2022 година. Нейни ученици са носители на отличия от престижни състезания и турнири.
ІV. „Учител на годината” в областта на обслужващите звена – няма номинации.
V. „Учител на годината” в областта на основното образование
Иванка Петрова – старши учител по география и икономика в ОУ „Петко Рачев Славейков“ – Варна – учениците й са с многобройни отличия и ежегодни класирания на призови места на Олимпиадата по география и икономика, както и на географските фестивали.
Бистра Димитрова – старши учител, начален етап в ОУ „Захари Стоянов“ – проявява своя професионализъм в работата си с децата в множество училищни, национални и международни проекти, конкурси и инициативи, където учениците й традиционно печелят призови места и отличия.
VI. „Учител на годината” в областта на средното образование
Юлия Димитрова – старши учител по информатика и информационни технологии в МГ „Д-р Петър Берон“ – чрез дългогодишната си работа и висок професионализъм е допринесла за много върхови постижения на своите ученици в областта на състезателната информатика.
VII. „Учител на годината” в областта на професионалната подготовка
Красимир Кирилов – учител по кикбокс в СУ „Георги Бенковски“ – изявен професионалист с доказан принос в развитието на спорта.
VIII. „Колектив на годината” в областта на предучилищното образование
Дeтска градина № 40 „Детски свят“ с директор Ваня Димитрова – мисията на детското заведение е да приобщи децата със специални образователни потребности. Има реализиран авторски благотворителен спектакъл „Приказка за доброто“ в подкрепа на хората със синдром на Даун и ред други участия в национални и международни проекти.
Дeтска градина № 14 „Дружба“ с директор Елена Гаданчева - високо отличена от Държавната агенция за закрила на детето с плакет „Аз гарантирам щастливо детство“, с грамота от Президентството на Република България и с редица други престижни награди. Успешно утвърждава своя нов имидж на иновативна детска градина, със STEM среда, с клуб „Родители“, въвела медиацията за справяне с конфликти, работеща по многобройни национални и международни програми.
ІХ. „Колектив на годината” в областта на основното образование
ОУ „Панайот Волов“ с директор Йорданка Маринова - участва в редица национални и международни проекти, внедряващи иновативни модели на педагогическо взаимодействие. Колегията е носител на над 10 награди от престижни форуми, а отличията на нейните възпитаници са многобройни.
Х. „Колектив на годината” в областта на средно училищно образование
СУ „Климент Охридски“ с директор Петко Петков - постоянството във високите резултати на учениците са аргументи, свидетелстващи за високото качество на образователно-възпитателния процес в училището и последващата успешна реализация на младите хора. Учениците имат множество призови места на национални и международни състезания
ХІ. „Колектив на годината“ в областта на центровете за подкрепа за личностно развитие
ЦПЛР – Общински детски комплекс – Варна с директор Монка Николова - екипът чрез своя професионализъм е превърнал центъра в най-престижната институция за работа с деца и ученици в свободното им време. Многобройни са партньорствата и участията на колегията в национални и международни изяви, с обществени и училищни екипи, както и в градски събития и чествания.
Носителите на награда „Варна“ в сферата на науката и висшето образование са:
I. ХУМАНИТАРНИ НАУКИ
ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА: Проф. д-р Златислав Стоянов, дмн – за цялостен принос в образователната, научноизследователската и обществена дейност в сферата на медицината, физиологичните и хуманитарни науки и здравеопазването.
КОЛЕКТИВНА НАГРАДА: Медицински колеж към Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна с ректор проф. д-р Валентин Игнатов, дм – във връзка с 80-годишния юбилей и за изключителен принос в обучението и създаването на специалисти в областта на здравеопазването и здравните грижи.
II. ПРИРОДНИ НАУКИ
ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА: Капитан I ранг доц. д-р Недко Димитров – за издадената му монография „Управление на риска за сигурността в Центъра за компетентност КВАЗАР“.
КОЛЕКТИВНА НАГРАДА
Научен колектив с ръководител доц. д-р Елица Петрова-Павлова – за изпълнението на проект „Насърчаване на технологичните иновации в мониторинга и моделирането на околната среда за оценка на рибни и нерибни ресурси“.
III. ОБЩЕСТВЕНИ НАУКИ
ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА: Проф. д-р Евгени Станимиров – за изключителен принос в научните изследвания и развитието на университетското образование и неговите перспективи. За издадените му книги „Многомерна стратегия за вашия бизнес” и „Белите петна в бизнеса“.
КОЛЕКТИВНА НАГРАДА: Авторски колектив с ръководител проф. д-р Стоян Маринов – за монографичния труд на тема „Мониторинг на устойчивото развитие на морска туристическа дестинация“, публикуван на английски език в издателство Кеймбридж – Великобритания.
IV. ТЕХНИЧЕСКИ НАУКИ
ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА: проф. д-р инж. Тодор Ганчев – за ключовата му роля при създаването на нови специалности в областта на изкуствения интелект, по които Технически университет – Варна обучава инженерни кадри за регионалната индустрия.
КОЛЕКТИВНА НАГРАДА: творчески колектив с ръководител флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров – за изпълнение на проект „Научноизследователски кораб „Св. Св. Кирил и Методий“ – уникална научна платформа за изследване на световния океан“.
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 6 и 7 февруари (четвъртък и петък) за неучебни дни за всички училища на територията на общината. Учениците ще се завърнат в класните стаи за началото на втория срок на 10 февруари (понеделник) 2025 г. Припомняме, че по-рано днес от Регионална здравна инспекция (РЗИ) във Варна предложиха учениците от всички училища..
Германия ще участва в разследването на последния случай на повреда на подводен кабел между Швеция и Латвия, съобщи днес говорител на правителството в Берлин, цитиран от ДПА, предаде БТА. Говорителят посочи, че Германия участва в операцията на НАТО "Балтийски страж", и каза, че Берлин допринася за разследването. Операцията бе одобрена в Хелзинки на 14..
Вариантът инцидентът със скъсания оптичен кабел в Балтийско море от кораба "Вежен" да е саботаж граничи с нула. Трябва да се провери техническата пригодност на котвата. Това коментира специалистът по морско право д-р Деян Димитров. Припомняме, Шведската прокуратура започна разследване в неделя за "саботаж" при утежняващи вината обстоятелства. Оптичният..
Кибератака спря работата на информационната система на Върховния административен съд и на административните съдилища в страната, предаде БНР. Атаката е била осъществена между 00.00 и 04.00 часа през нощта. Блокирани са Единната информационна деловодна система и сайтът на Върховния административен съд. От пресцентъра на тази институция уверяват, че..
Рекордната сума от 100 550 лева са събрани на благотворителния концерт, организиран от клуба за народни танци "Моряците". Това съобщи за Радио Варна Силвия Матева от "Моряците". "Това е чудовищно голяма сума. Миналата година успяхме да съберем 60 хиляди, сега са почти двойно. Благодаря от сърце на всички, които допринесоха това да се случи. Няма да..
Над 50 катастрофи са регистрирани във Варна и региона за седмица. В периода 20 януари - 26 януари на територията на областта са възникнали 53 пътнотранспортни произшествия, от които 9 тежки. Зад волана са заловени 10 дрогирани шофьори, съобщават от полицията. Пияните с над 1,2 промила са шестима. 3257 са нарушенията за превишена скорост.
Учениците от всички училища на територията на област Варна си остават вкъщи от 29 януари, сряда, до 4 февруари, включително. Това предлагат от Комисията за борба с грипа и острите респираторни заболявания, чието заседание приключи преди минути. Причината е повишената заболеваемост в учебните заведения. Регионалната здравна инспекция във..