„В качеството си на застъпник за правата на гражданите, бих искала да насоча вниманието Ви към въпроса, с оглед съществуващата тенденция все по-малко хора да създават семейства, без да сключват граждански брак по смисъла на Семейния кодекс, като живеят на семейни начала. От друга страна, значителен е и броят на самотните възрастни хора, които в по-късен етап от живота си намират партньор, с когото да изживеят старините си и взаимно да си помагат, но без да сключват граждански брак“, пише омбудсманът.
Диана Ковачева подчертава, че на практика липсва механизъм за адекватна подкрепа от държавата към такива лица. Тя е категорична, че сключването на граждански брак се основава на свободната воля и избор на хората, като поражда редица правни последици, които включват освен права, но и задължения за съпрузите напр. за издръжка, за солидарна отговорност към кредитори и др., каквито задължения не важат за граждани, живеещи и живели във фактическо съжителство и в общо домакинство.
„Вярно е, че съжителството в условията на граждански брак не довежда до различен принос на съпрузите в осигурителната система спрямо тези, които не са в граждански брак и които живеят в режим на съвместно съжителство, но макар и осигурителните задължения да са сходни, възможностите за ползване на права от осигурителната система за лицата несключили брак и лицата, сключили граждански брак към момента са различни при починал партньор, респ. починал съпруг“, пише още омбудсманът.
Ковачева посочва, че хората, които живеят във фактическо съжителство, нямат тези права и задължения, каквито имат съпрузите, включително и наследствени такива, затова и те не са в сравнимо сходно положение.
„Фактическото съжителство няма действието на граждански брак и се свързва с правни последици само когато изрична законова уредба му придава такава, а в случая няма норма, която да дава право на лицата, живели без брак, да получават добавка от пенсията на починало лице – партньор“, подчертава общественият защитник.
Обръща внимание на факта, че все повече двойки живеят без брачна връзка във фактическото съжителство и това се очертава като основна форма за създаване на семейство. Посочва, че тази форма не е законодателно регламентирана в Семейния кодекс, въпреки че в различни закони е дадена легална дефиниция на това понятие.
„Още през 2008 г. е внесен Закон за изменение и допълнение на Семейния кодекс, с който се предлагаше уредба на фактическото съпружеско съжителство, но българският законодател при приемането на Семейния кодекс от 2009 г. отхвърли предложенията и към момента не е признато и уредено по един пълен и систематизиран начин фактическото съпружеско съжителство. Основен аргумент против регламентирането на фактическото съжителство е, че това влиза в противоречие с утвърдената в обществото ни ценностна система и от моралните разбирания за семейството и съпружеските задължения“, пише проф. Ковачева.
В заключение Диана Ковачева препоръчва да бъдат обсъдени възможностите за въвеждане на подходящи механизми за адекватна подкрепа на заинтересованите граждани, с които да се гарантира техният достоен живот.22 литра на квадратен метър са били валежите в община Добрич към 16 часа днес. Най-голямо количество дъжд е паднало в Оброчище - 39 л/кв. м, обобщи в ефира на Радио Варна и предаването "Пост Фактум" областният управител на Добрич - Живко Желязков. Оранжев код за значителни валежи в част от област Добрич утре Ситуацията в област Добрич е..
От началото на октомври 2025 г. Националната агенция за приходите въведе нова функционалност в електронната услуга за подаване на справки-декларации за ДДС. Тя дава възможност на хората, които не са извършвали търговска дейност, да посочат само периода, в който нямат нищо за деклариране. Те вече не са задължени, както досега, да генерират файловете без..
39 населени места у нас в момента са без ток, съобщи главен комисар Александър Джартов, директор на главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". По думите му няма усложняване на обстановката, няма критични точки, които да представляват опасност за населението и не се налага евакуация на хора, предаде БНР. "За това денонощие имаме..
Язовирите от областите Варна и Добрич, които се стопанисват от "Напоителни системи", разполагат с достатъчно свободен обем. Това съобщи за БНР-Радио Варна инж. Магдалина Вълкова - технически директор в централното управление на „Напоителни системи" ЕАД. През цялата седмица са осигурени 24-часови дежурства, за да не се допускат рискови ситуации и при..
В Министерството на околната среда и водите е постъпил докладът на Басейнова дирекция "Черноморски район" (БДЧР) – Варна от проверката, разпоредена от министъра на околната среда и водите Манол Генов след наводнението от 3 октомври във ваканционно селище Елените в землището на Свети Влас, община Несебър, съобщават на страницата си от Дирекцията . "От..
Оранжев код за значително количество валежи обявиха от Националния институт по метеорология и хидрология за утрешния ден - 8 октомври. В сряда, 8 октомври, ще остане облачно и с валежи от дъжд, на повече места и повече по количество в Северна България. Обявен е оранжев код за интензивни валежи в 8 области на Северна България – това са Плевен, Ловеч,..
Интерактивната "Ескейп стая на колела", насочена към трафика на хора, е днес във Варна. В мобилен товарен камион, който е позициониран на територията на пристанище Варна, влизат групи по 6 човека, които решават задачи и разгадават кодове, за да помогнат на жертва на сексуална експлоатация или трафик на хора да се освободи. В ескейп стаята днес се..