Музеят на Възраждането във Варна обяви дарителска кампания за събиране на сумата от 600 лв. за откупуване на един от ордените на генерал-майор Тодор Габарев. Това съобщи за Радио Варна Марияна Николова, уредник на музея. Музеите никога не са разполагали със средства за откупки, затова обявихме дарителска кампания за набиране на средства, каза още Николова.
Орденът заедно с грамота е предоставен на музея от частен колекционер, който е правил няколко дарения на музея, разказа Николова. Двата предмета той намира случайно и когато разбира на кого са и каква стойност имат, ги купува – съответно на музея ги предлага срещу определената сума.
В момента орденът и грамотата са изложени в специална витрина в Музея на Възраждането, като собственикът ги предоставя по повод Нощта на музеите. Те ще останат там до края на тази седмица, до когато от музея се надяват да съберат парите за откупуването им. Средства могат да бъдат дарени и по банков път, на сметката на Регионалния исторически музей-Варна.
В Музея на Възраждането се съхранява офицерската му парадна сабя и две снимки направени по време на честванията на Трети март през 1935 г.
Парадната сабя на генерал-майор Тодор Габарев е дарение на музея от Христо Недялков, който дарява сабята през 80-те години на 20 в., когато вече е бил на преклонна възраст, разказа още Николова. Когато е бил млад и е завършвал офицерска школа е имало условие да си осигури свое собствено хладно оръжие, за да продължи по-нататък кариерата си. Неговите родители, обаче, не са имали финансова възможност да му купят такова оръжие. Баща му се е познавал с генерал Габарев и споделил с него терзанията си, че не могат да осигурят оръжие за своя син. На другия ден, генерал Габарев изнесъл сабята си и я подарил на бащата с думите: „Нека тази сабя, така както е служила на мен, да служи и на твоя син и той да защитава с гордост честта на Родината!“.
Тодор Габарев е историческа личност с изключително важно значение за нас, разказа Марияна Николова. Той е един от най-младите опълченци - едва 14-годишен, участвали в Освободителната война (1877 – 1878 г.). Роден е на 1 юли 1864 г. в казанлъшкото село Габарево. В свободна България избира военната кариера и израства до чин генерал майор. Участник е във войните за национално обединение (1912-1918 г.) и е един от заслужилите генерали на Осми пехотен приморски полк.
Умира на 1 август 1958 г. във Варна.
XXIV Регионален ученически конкурс за художествено слово „Моята България“ ще се проведе в Концертна зала на Младежки дом - Варна на 22 и 23 февруари т.г. Право на участие в конкурса имат ученици от I до XII клас. Те ще бъдат разделени в четири възрастови групи, а жури, съставено от изтъкнати професионалисти, ще излъчи призьорите. През т. г. ще бъдат..
Самостоятелна изложба на Деница Янева открива афиша на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна за 2025 г. Експозицията отбелязва юбилея на авторката, представяйки 55 творби рисунка, графика и живопис от последните 25 години. Тя е предпочела да покаже не толкова хронологията, колкото тенденциите, посоките, в които се е развивала през..
Когато музиката се преплита с емоция и прецизност, се ражда магия. Италианският квартет 40 F INGERS е живото доказателство за силата на този съюз. Музикантите избраха Варна за второто си гостуване у нас. Остават броени дни до концерта им в морската столица – на 17 януари в Двореца на културата и спорта. В продажба са последните билети...
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе от 17 часа на 13 януари. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Най-добрите и най-ярките холивудски актьори от киното и телевизията ще излязат на червения килим тази вечер за наградите „Златен глобус“. Това е първата голяма галавечер за годината в шоубизнеса. Златните глобуси предлагат отделни награди за драми и комедии/мюзикъли, като по този начин разширяват полето на филмовите звезди, които се..
Той е татуировчик и музикант. Познат е като барабанист от харкор пънк сцената. Изкарва си парите като „рисува“ по кожата на хората. Всъщност това е и най-голямото му платно. В същото време е и художник. И на 4 януари в галерия „Графит“ ще открие втората си самостоятелна изложба. Която се казва „50 години въображение". И е посветена на 50-годишния му..
В навечерието на 2025 година от печат излезе сборникът с разкази на ужасите „Измерения на болката“. В него са включени 12 произведения на 12 български автори - Алекс Цонков, Анна Гюрова, Димитър Маргаритов, Димитър Цолов, Елена Зелена Бърдарова, Елена Павлова, Мария Пеева, Мария Раднева, Милен Димитров, Нина Митева, Ралица Пейкова, Явор Цанев...