Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да реагираме при среща със змия? Какво трябва да знаем при ухапване?

Със затоплянето на времето все по-често излизаме на разходки из природата, а с покачването и на градусите започват да излизат и първите змии, които предизвикат ужас у мнозина. Въпреки неприятната асоциация в мнозинството от хора, змиите са полезни за екосистемата, защото контролират популацията на вредители като плъхове, мишки, полевки, насекоми.

Полезни и практически съвети даде за Радио Варна Иван Каишев, който има богат опит с влечугите. Бивш служител е на Спасителния център към „Зелени Балкани” и доброволец за цял живот, както самият той се представя. Към настоящия момент е преподавател в Професионална гимназия по електроника „Джон Атанасов” в Стара Загора.

Как да реагираме при среща с влечугите и какво трябва да знаем при ухапване, чуйте в интервюто в прикачения звуков файл:


На територията на България има близо 20 вида змии, сред които само ухапването от пепелянка и усойница може да бъде заплаха за човека.

"Ако вие първи забележите животното, защото обикновено влечугите имат много добър камуфлаж и трудно се различават в тревата, не го закачайте, заобиколете и продължете по пътя си.", съветва специалистът Иван Каишев. По думите му змиите не нападат без причина, а само, ако се чувстват застрашени или ако ги настъпите.

В райони, за които се знае, че се обитават от змии, Каишев посъветва да избягваме високите треви и да избираме по-отъпканите пътеки.

При ухапване от змия, най-правилното решение е да се потърси веднага лекарска помощ на телефон 112. "Най-добре е, ако има възможност, мястото да се промие с вода, защото малко или много това по някакъв начин разрежда навлязлата отрова.", обясни още той. Препоръчително е и превързването и пристягането над мястото на ухапването, ако това е крайник.

С разширяването на градовете и навлизането на хората все повече в територията на животните Иван Каишев обяснява по-честите срещи със змии в градска среда. "Все повече ние завземаме техните територии и техните естествени местообитания, а наличието на хранителни отпадъци, води до наличието на гризачи, а те са притегателни за влечугите, които се хранят с тях."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Петима ще са победителите в инициативата „Селфи в музея“

Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда.  Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..

публикувано на 09.01.25 в 15:28

Виктория, която дари косата си за кауза: Щом помогнеш, си на небето от щастие

Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..

публикувано на 09.01.25 в 11:45

Продължава услугата за грижа на самотни възрастни във Варна, подпомагат 417 нуждаещи

Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..

публикувано на 09.01.25 в 08:43

Зоопаркът във Варна кандидатства за евросредства за обновяване на пространството

Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...

публикувано на 08.01.25 в 15:25

Първото бебе на Балчик все още се чака, първият издаден акт е на дете от Полша

142 срещу 132 са издадените актове за раждане през 2024 спрямо предходната година. Това показват справките на дирекция Гражданска регистрация и административно обслужване в община Балчик. Първият издаден акт за раждане за 2025-а е в регистъра от дата 2 януари, но момченцето Николай Асенов е роден на 22 ноември миналата година в Полша. В балчишкото..

публикувано на 08.01.25 в 15:05
Светлана Радева

Продължава тенденцията да се раждат повече момчета във Варна

Новородените в АГ-болницата във Варна са повече момчета (957) и по-малко момичета (924). Тази тенденция се запазва през последните няколко години. С имена Александър, Георги, Иван и Калоян се кръщават най-често момчетата, родени през 2024-та година. А при момичетата в първата част от класацията са: Никол, Александра, Валерия, Виктория и..

публикувано на 08.01.25 в 09:33
Снимка: Facebook/ Българските корени

Бабинден по нов стил се отбелязва днес

На 8 януари се празнува Денят на родилната помощ, известен още като Бабинден - (по стар стил празникът е на 21 януари, по нов - на 8 януари). Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагали при раждане на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на..

публикувано на 08.01.25 в 08:36