Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обсерваторията във Варна празнува днес

6
НАОП "Н.Коперник", Варна
Снимка: Д.Дончева

Близо 1 200 000 души са преминали през планетариума на Народната астрономическа обсерватория с планетариум „Николай Коперник“ във Варна /НАОП/ от откриването й до днес. Учениците, които са се обучавали в кръжоци са около 1 000 000. Това каза Радио Варна Иван Иванов, бивш директор на институцията и един от най-дългогодишните служители, които все още работят в обсерваторията.

Народната астрономическа обсерватория с планетариум „Николай Коперник“ е открита на 22 май през 1968 година. Днес обсерваторията празнува 55 години от откриването на астрономическия комплекс и 60 години астрономия във Варна. 2023-а преминава и под още една годишнина  - 550 години от рождението на патрона на обсерваторията Николай Коперник.

По този повод от 10.00 до 18.00 часа е обявен Ден на отворените врати, поканени са всички да посетят сградата, където ще има три прожекции в Планетариума, наблюдение на Слънцето при ясно време и откриване на филателна изложба посветена на Николай Коперник.

Иван Иванов е свързал живота си с обсерваторията още от ученическите години, когато се записва в първия кръжок по физика, който е бил открит във Варна през 1963 година. Първият му работен ден в обсерваторията е на 15 април 1969 г. /годината след откриването й /, директор е от 1995 до 2009 година, пенсионира се и сега отново работи в обсерваторията като лектор.

Иван Иванов



Обсерваторията е нещо изключително за времето си не само за Варна, но и за цялата страна, спомня си Иван Иванов нейното начало. През годините тя се развива много добре – с много кръжоци и с огромен брой посетители в Планетариума. Днес интересът към природните науки, за съжаление, не е толкова голям, а България има остра нужда от физици, химици, астрономи, инженери, техници, електротехници, математици, строители и т.н., споделя той.

Сериозен проблем пред страната и е съдържанието на българското образование и качеството на резултатите след образоването, посочи Иванов.

„Оказва се, че нищо по-добро не е измислено от прекия досег до учителя, с който може да се говори директно, а не с така наречения „чичко Гугъл“, който съдържа огромно количество невярна информация, невярна интерпретация. В момента образованието е насочено повече към виждане, наблюдаване, без много обяснение, но и наливане на сложни формулировки във всички предмети. Изучават се неща, които са встрани от необходимостта да познаваме света, в който живеем.“

Кратка история

През 1963 година на Клуба по астрономия и астронавтика е предоставена сграда в централната част на Морската градина във Варна. В нея започват работа първите курсове по астрономия и ракетомоделизъм. С решение на Градския народен съвет на Варна са изготвени планове за преустройство и реконструкция на съществуващата сграда и през есента на 1964 година започва изграждането на нова сграда на обсерваторията. В процеса на строителството е направено изменение на първите планове и до сградата на обсерваторията е пристроен планетариум със Звездна зала и голяма лекционна зала.

На 22 май 1968 година тържествено е открит първият в България астрономически комплекс състоящ се от обсерватория, планетариум и кула с махало на Фуко. По решение на Министерския съвет той е наречен на името на великия полски учен Николай Коперник. Първият директор на обсерваторията от създаването й до 1989 година е Николай Петров.

В началото обсерваторията е оборудвана с няколко малки телескопа. Телескоп рефрактор 80/1200 мм с паралактична глава и телескоп Касегрен 150/2250мм с паралактична глава монтирани в двата въртящи се купола на последния етаж на обсерваторията. На наблюдателната площадка е монтирана 100/250 мм камера НАФА за фотографиране на ИСЗ. При масови наблюдения се използват преносими телескопи рефрактори и големи бинокулярни тръби ТЗК 80/8х.

В Кулата на Фуко е монтирано махало на Фуко с дължина на нишката 17.6 метра и отклонение в основата около 2 метра. С него се доказва нагледно въртенето на Земята около нейната ос. За географската ширина на Варна – 43 градуса 12 минути северна ширина, завъртането на равнината на люлеене на махалото в резултат на околоосното въртене на Земята е 10 градуса 03 минути за един час в посока от изток на запад.

С помощта на оптичния уред, наречен Планетариум, в Звездната зала се демонстрира нощното небе на различни географски ширини - от екватора до северния полюс на Земята, видимото денонощно движение на звездите, небесни координати, положението на Слънцето в различни моменти от годината и т.н. Със специален проектор се показват видимите и действителните движения на планетите от Слънчевата система. Провеждат се лекции на разнообразна астрономическа тематика.
С новата дигитална планетариумна система могат да се гледат различни пълнокуполни филми на астрономическа тематика.

Звездна зала

Пред сградата на обсерваторият е монтиран паметник на Николай Коперник, полски математик и астроном, първият Ренесансов учен, който предлага хелиоцентричната система, като по този начин слага Слънцето вместо Земята в центъра на Вселената. Паметникът е изработен от проф. Любомир Далчев. Конструкцията е направена от заварени листове медна ламарина върху предварително изработено метално скеле.  За дата на откриването се приема 22 май 1968 г., когато е открита сградата на обсерваторията. Неведнъж през годините паметникът на Коперник е бил обект на вандалски прояви. През 2005 г. ръката на Коперник беше открадната, а възстановяването й се извърши през 2007 г.

Паметник на Николай Коперник

От 2022 г. посетителите на НАОП "Николай Коперник“ могат да видят единствената реплика в Европа на оригиналния костюм на американския астронавт Нийл Армстронг, с който той стъпва на Луната в мисия на „Аполо“ през 1969 г . Костюмът е една от 15-те изработени автентични реплики на оригиналния костюм на астронавта по повод 50-та годишнина от кацането на Луната през 2019 г. Изработен е чрез 3D сканиране и тежи 90 кг, колкото е и теглото на оригиналния костюм, който се съхранява в Националния музей по въздухоплаване и аеронавтика във Вашингтон.

костюм на американския астронавт Нийл Армстронг

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Провадия-Солницата

Ден на отворените врати в "Провадия-Солницата" на 22 септември

Ден на отворените врати организира за 22 септември праисторическият център "Провадия - Солницата". Акцент в събитията, посветени на Независимостта на България, са образователните забавления за децата, посочи ръководителят на разкопките акад. Васил Николов.  Децата ще имат възможността да търсят керамични фрагменти в специално подготвени пространства с..

публикувано на 20.09.24 в 16:45

Кино за ученици за първа година на фестивала "Златна роза"

За първа година на фестивала на българския игрален филм започва форматът "Кино за ученици". Разработена е методика за обсъждане на филми и търсене в тях на по-дълбоки послания. Това е училище за възпитание на удоволствието към гледането на по-особени филми, коментира за предаването "Гравитация нула" творческият директор на фестивала доц. Александър Донев...

публикувано на 20.09.24 в 15:40

Втора статуя откриха в Хераклея Синтика

Българските археолози откриха втора статуя в големия канал на Хераклея Синтика. Към 11 ч. днес археолозите от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) се натъкнаха на още една мраморна скулптура близо до мястото в канала, където беше открито почти цялостно запазено изображение на властник, представен като бог Хермес. Това съобщиха археолозите от..

публикувано на 20.09.24 в 11:41

"Зеленият морски двор на Варна" е големият победител на публиката от международен конкурс в Лисабон

"Зеленият морски двор на Варна" получи голямо признание на церемонията по връчване на наградите в Международния конкурс Triple E в Лисабон вчера. Специалистите по ранно детско развитие станаха избор на публиката в тяхната категория.  Центърът за ранна детска социализация бе оценен и на четвърто място от журито в категорията "Инициатива за..

публикувано на 20.09.24 в 09:17

Акция по кръводаряване по случай рождения ден на първия у нас мобилен пункт за кръводаряване тази събота

Акция по кръводаряване с мобилния пункт организират тази събота от 9 до 16ч. на пл. "Севастопол" във Варна от РЦТХ – Варна и сдружение „Аз вярвам и помагам“. Поводът е една година от даряването на мобилния пункт за кръводаряване. Инициатори са сдружение "Аз вярвам и помагам",  каза за Радио Варна директорът на РЦТХ – Варна д-р Мирела Кирякова...

публикувано на 20.09.24 в 06:51

Във Варна откриха 42-рия фестивал на българския игрален филм "Златна роза"

Във Варна днес бе открит 42-рият фестивал на българския игрален филм "Златна роза".  "Не затваряй очи" на филмовия фестивал "Златна роза" във Варна Започва фестивалът на българския игрален филм „Златна роза“ Събитието продължава до 26 септемри и представя на публиката разнообразна програма от филми, дискусии,..

публикувано на 19.09.24 в 21:11

"Варна играе" на 28 септември

За седми пореден път във Варна ще се проведе семейният празник „ВАРНА ИГРАЕ“. Събитието ще бъде от 10.30 до 15 часа в района на Морско казино и сцена "Раковина" в Морската градина и е напълно безплатно, подчертават организаторите.  Тази година освен ретро игрите - фунийки, лагерни колички, прашки, топки и въжета, семеен волейбол, налъми, дървени..

публикувано на 19.09.24 в 14:56