Варненци живеещи на ул. „Александър Батенберг“ 45 трябва да внесат писмо в Община Варна, в което да опишат, че коренната система на дървото, което се намира пред сградата им, застрашава основите на сградата и ги компрометира. Това каза за Радио Варна инж. Петър Гърбузов, директор на Дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“. Освен това хората трябва да приложат снимков материал, както и да дадат достъп на представител на общината да влезе в сградата и да извърши проверка.
Гърбузов коментира случая след изпратени въпроси от Радио Варна и публикация на сайта ни, че близо 70-годишно дърво с излязла над тротоара коренова система, застрашава жилищната кооперация, защото корените на дървото изместват стените в основите на сградата, и защото строителната фирма, която ремонтира тротоара, е оградила дървото с висок бордюр, като е оставила за една от стените, стената на самата сграда. Във въпросната кашпа попадат прозорците на мазите, които не могат да се отварят, а при валежи от дъжд, дълбокият басейн около дървото ще се пълни с вода, която ще влиза в мазите, а оттам и в основите на сграда.
Петър Гърбузов уточни, че ремонтът на тротоарите, който се извършва от началото на този месец в Гръцката махала, е по проект на Община Варна. Строителната фирма е Инжстройинженеринг ЕООД, а по неговите думи всяка седмица представител на общината, заедно с надзорна фирма, извършват проверки дали заданието се извършва по план. До сега проблеми според тях няма.
Относно дървото, каза, че са говорили с хората и знаят техните опасения, но според външото обследване на община Варна на въпросното дърво, то е здраво и няма причина да бъде премахнато. Единственият начин здраво дърво да бъде премахнато, е ако то застрашава по някакъв начин сграда, в която живеят хора. За целта жителите на сградата трябва да напишат писмо до общината, в което да обяснят това, да приложат документация и на база на това писмо общината да направи проверка. До момента такова писмо в община Варна не е постъпвало, категоричен е инж. Петър Гърбузов. Входираното искане на хората ще даде основание за проверка от общината. В противен случай дървото ще бъде оградено и няма да бъде пипано. Гърбузов каза още, че в плана на общината е предвидено да се изградят бордюри около дървото без да се ползва стената на сградата. Към момента, обаче изграждането на последната стена, е в застой, защото в общината чакат хората да вземат отношение относно дървото – ако напишат писмо и проверката на общината покаже, че корените застрашават основите – дървото ще бъде премахнато, ако ли пък се окаже, че сградата не е застрашена – ще се изгради кашпа с четири стени, ще се направи хидроизолация и дренаж, който да отвежда водата към шахтите, за да влиза в основите на сградата и за да не изгният корените на дървото, обясни Гърбузов.
По неговите думи няма обратен наклон на тротоарите, които се изграждат в момента, но ако се установи такъв, проблемът се отстранява след проверка. Отводнителните шахти, които са в района на ремонтните дейности, ще бъдат изчистени от пръст и камъни преди строителните дейности да приключат, каза още инж. Петър Гърбузов.
С над 200 километра в час е карал пияният шофьор, участвал в гонка с полицията снощи във Варненско. Задържаният е на 33 години, а зад волана е седнал солидно почерпен - пробата е показала 2,29 промила алкохол в кръвта. Колата му е конфискувана, след среднощното преследване от четири полицейски автомобила -две от ОД на МВР-Варна и две от ОД на..
Социологическо проучване показва, че за четирима от всеки петима българи преходът не е свършил. Данните са от допитване на агенция "Мяра“ по повод навършените този месец 36 години от началото на демократичните и пазарни промени в България. Независимото проучване е проведено между 12-и и 17 ноември сред 807 пълнолетни български граждани, информира БНР...
Назначеният за специален търговски управител на "Лукойл Нефтохим Бургас" Румен Спецов освобожава Евгени Маняхин като председател на Управителния съвет (УС) на "Лукойл Нефтохим Бургас" и отнема правомощията му да представлява дружество, предава БТА. Това става с решение на Спецов по силата на чл. 27 в, ал. 4 от Закона за административното регулиране на..
Средната брутна месечна работна заплата в област Варна за юли 2025 г. е 2 312 лв., за август - 2 273 лв., а за септември - 2 345 лева. Това сочат данни, изнесени от Териториално статистическо бюро - Североизток. По размер на средната месечна работна заплата през третото тримесечие на 2025 г. - 2 310 лв., област Варна е на трето място спрямо другите..
За да представи нагледно как новите промени ще засегнат работещите у нас, предприемачът Мартин Куванджиев създаде сайта zaplata2026.com. С него всеки, само с няколко клика, може да разбере колко пари може да получи след приемането на Бюджет 2026. "80% от хората, които работят в България, не знаят как се плащат данъци и осигуровки", коментира за..
Снощи, малко след полунощ, е получен сигнал от Дългопол за водач на лек автомобил, потеглил след употреба на алкохол в посока Провадия. При опит за спиране шофьорът не се е подчинил на подадените светлинни и звукови сигнали, което е довело до преследване от около 100 км, в което са участвали общо пет полицейски екипа от Дългопол, Провадия, Нови пазар,..
Преди да тръгнат на път, хората да четат внимателно договорите с туроператорите. Това посъветва във връзка с коледните и новогодишни пътувания Юлиян Бонев, член на Управителния съвет на Варненската асоциация на туроператорите и туристическите агенции. Да четат всички клаузи, продължи Бонев, защото при нелицензираните туроператори цената е по-ниска, а..