Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екоактивисти призоваха българските евродепутати да подкрепят Закона за възстановяване на природата

| обновено на 31.05.23 в 15:17
Снимка: Десислава Семковска

Комисиите по земеделие и рибно стопанство в Европейския парламент гласуваха против бъдещето на фермерите и продоволствената сигурност, алармират екоактивисти. Те призоваха българските евродепутати да подкрепят Закона за възстановяване на природата.

Две комисии на Европейския парламент – Комисията по земеделие и развитие на селските райони (AGRI) и Комисията по рибно стопанство (PECH), гласуваха против предложения от Европейската комисия Закон за възстановяване на природата, посочват те. Според експерти от Българското дружество за защита на птиците с това становище те пренебрегват интересите на собствените си избиратели, които се сблъскват с безпрецедентното въздействие от колапса на екосистемите и климатичните промени.

Бизнесът трябва да положи усилия за опазване и възстановяване на природата, категорична е Ирина Матеева, експерт по европейските политики към Българското дружество за защита на птиците. По думите й през последните 50 години с развитието на земеделието и много други икономически дейности голяма част от видовете са застрашени от изчезване, защото са загубили местообитанията си. Изчезват гори, влажни зони, от  погубването на цели екосистеми потърпевши са и хората.

Този закон трябва да регламентира как държавите членки на ЕС ще се погрижат да възстановяват различните екосистеми, които всъщност са жизненоважни и за нас, защото ни пазят от наводнения, дават ни храна и вода, подчерта Матеева. Тя припомни, че през 2020-а е подписана Зелената сделка, чиито основни приоритети са опазване и възстановяване на биоразнообразието.

Проблемът е, че има много лобита в икономическия и земеделския сектор, които търсят бърза печалба, казва тя. Експертът приема като крайно нелогично поведението им, тъй като точно земеделието може да пострада от климатичните промени и основна цел в сектора трябва да бъде опазването на природните ресурси.

 България е една от страните в Европа, изложена силно на риск от опустиняване вследствие на климатичните промени, предупреди Матеева. Тя е категорична, че трябва добре да пазим водните си ресурси.

Гласуването на Закона от Комисията по околна среда предстои на 15 юни 2023 г.

Чуйте повече от интервюто на Валери Великов с Ирина Матеева, експерт по европейските политики към Българското дружество за защита на птиците:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студ сковава страната

През нощта облачността ще намалее, на места до изясняване, а вятърът чувствително ще отслабне. След полунощ и утре преди обед на много места ще е мъгливо или с ниска слоеста облачност, а следобед ще преобладава слънчево, но студено време. Минималните температури ще са между минус 14° и минус 9°, по Черноморието от минус 7° до минус 2°, а максималните..

публикувано на 19.02.25 в 19:45

Без автобуси "хармоника" по рискови маршрути във Варна утре

Закъсали автобуси и тролеи на градския транспорт във Варна заради непочистените пътища принудиха пътниците да вървят в снега или да търсят алтернативен транспорт през изминалия ден. Не липсваха куриозни случки, на някои от пътуващите дори им се наложи да бутат аварирал рейс. Куриоз: Пътници бутаха закъсал автобус във Варна Автобуси на Градски..

публикувано на 19.02.25 в 18:53

Надзорният съвет на НОИ прие осъвременяване на пенсиите с 8,6 %

По предложение на управителя на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов Надзорният съвет на НОИ гласува за това пенсиите да се осъвременят по Швейцарското правило с 8,6 процента от първи юли, предаде БНР. Предложението е одобрено от надзорниците, като така проектът на бюджет на Държавното обществено осигуряване предстои да се разгледа и в..

публикувано на 19.02.25 в 18:06

Удължават срока за временна закрила на украинците, бягащи от войната

До 4 март догодина се удължава срокът за временна закрила на разселени лица от Украйна, реши кабинетът. Така периодът, в който страната ни предлага защита на украински граждани, бягащи от руската военна агресия, се удължава с още една година. Процесът на пререгистрация ще продължи до 30 април, уточняват от правителствената пресслужба. Решението на..

публикувано на 19.02.25 в 18:03

Пътищата във Варна и региона са проходими при зимни условия

Пътищата във Варна и региона са проходими при зимни условия. Пътят от Старо Оряхово до Обзор вече е отворен, но само за моторни превозни средства до 12 тона, съобщи Георги Стратиев, директор на Областно пътно управление-Варна. Бедственото положение в общините Бяла, Дългопол и Долни чифлик остава, обстановката се нормализира, но за утре прогнозата е..

публикувано на 19.02.25 в 17:35
Архив

Пътят Варна – Добрич е отворен за движение на всички превозни средства

В община Бяла все още без електрозахранване са селата Попович и Дюлино. Аварийни екипи работят за отстраняване на авариите. Пътнопочистващи машини продължават да подпомагат движението на територията на общината, съобщават от Областна управа - Варна. В община Долни чифлик екипи на ЕРП работят за отстраняване на аварията, която остави без ток селата Ново..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Предлагат обезопасяване на автобусни спирки във Варна

Част от спирките на градския транспорт във Варна да бъдат допълнително обезопасени. Това предложение беше обсъдено на днешното заседание на постоянната комисия "Обществен ред, сигурност и безопасност на движението“ към Общински съвет – Варна. Първоначално се предвижда монтиране на предпазни колчета на четири локации, като при положителен ефект мярката..

публикувано на 19.02.25 в 15:40