Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато един гениален музикант се вдъхнови от българската традиция - „Отвъд нотите - Роберто Фонсека и Нови Български Гласове“



Номинираният за „Грами” пианист Роберто Фонсека от Buena Vista Social Club и носителите на „Латино Грами” камерен хор “Нови български гласове” с диригент проф. д-р Георги Петков се завръщат в България с три концерта в Пловдив, Варна и София след успешната европейска премиера на проекта „Отвъд нотите - Роберто Фонсека и Нови Български Гласове“, представена пред 3500 души на престижния фестивал “Джаз в Марсиак” във Франция.

Да трансформираш българския фолклор през призмата на кубинската чувствителност и, от друга страна, да усетиш богатството и многопластието на авторската музика на този гениален кубински пианист, за да ги вплетеш в нещо ново и необикновено, е истинско музикално откровение, което се нарича “Отвъд нотите – Роберто Фонсека и Нови български гласове”.

Любовта на кубинския пианист Роберто Фонсека към българския фолклор датира отдавна, като през годините той е засвидетелствал своето възхитително отношение към нашата традиция: “Когато се обърнеш към другия с уважение и с желание да научиш нещо от него и основната цел е да преживееш пълноценно музиката, а с нея и радостта от живота, тогава красотата си идва сама.”

Днес спокойно можем да кажем, че Роберто Фонсека е голямото име в кубинската музика - композитор, аранжор, пианист, който има какво да каже и го казва ясно и на висок глас.

Той е представител на новата генерация музиканти във великата формация Buena Vista Social Club. Британският вестник “Гардиън” е един от многото представители на медиите, които отделят внимание на огромния талант на кубинския артист и го определят като ”невероятно надарен пианист, композитор и бендлидър с усет към мелодията, с какъвто малко негови съвременници могат да се похвалят...един от малкото, които прескачат музикалните рамки с финес.”

Роберто Фонсека има 10 албума зад гърба си и е работил с всички големи имена в кубинската и джаз сцена - Ибрахим Ферер, Омара Портуондо, Хърби Хенкок, Качаито Лопес, Майра Андраде, Раул Мидон, Ибрахим Малууф, Фатумата Диауара и много други.

Всеки негов проект умело представя различните музикални традиции на Америка, Куба, Бразилия, Африка, а вече и България. Композициите му са многопластови с множество обрати, с незабравими стихове и фантазна емоционална наситеност.

Историята на настоящия проект “Отвъд нотите” започва още в далечната 2008 г., когато кубинският пианист Роберто Фонсека гостува на IV Фестивал Джаз Плюс със своя квинтет и изнася забележителен концерт в зала “България”. Това негово идване в България съвпадна с края на европейското му турне и Роберто решава да се наслади на няколко свободни дни, потапяйки се в атмосферата на стара София, ко-ито впоследствие се трансформират в пиесата му “Bulgarian” - част от албума му “Akokan” (2009). Дълбоката възхита от българския фолклор е заложена в краткото представяне на албума му пред медиите, в което артистът от Буена Виста Сосиал

Клуб говори за извора на вдъхновение, който идва от неравноделните ритми и многопластовото звучене на нашия фолклор.

По онова време Роберто ни сподели, че мечтае да направи съвместен проект с български вокален състав. Той бе влюбен в една конкретна песен - “Девойко мари хубава” - и всеки път настръхваше, като чуеше първите тонове от нея.

Но не бе дошло време за този скок в света на музикалните копнежи и трябваше да се изнижат няколко години, доста натрупан опит и няколко срещи, след прекрасните концерти на пианиста през 2016 и 2018 г., с настоящите замесени артисти, за да се оформи цялата картина в “Отвъд нотите - Роберто Фонсека и Нови български гласове”.

Музикалната среща на кубинското трио на Роберто Фонсека и хор Нови Български гласове, водени от маестро Георги Петков, се случва в невъзможната пандемична година 2020 г., но поставените множество препятствия от всякакъв характер не са пречка пред осъществяването на силната музикална идея.

Роберто Фонсека не случайно избира да извърви този нов път към създаването на проекта „Отвъд нотите“ с хор Нови български гласове, защото има доверие в композиторския потенциал на диригента им проф. д-р Георги Петков и в способността на младите певици да усетят характера на кубинската музика и да успеят да я пресъздадат с изразните средства на своя фолклорен език. Кубинският пианист има всички основания да се уповава на младият вокален състав, тъй като още със създаването си през 2012 г. от ръководителя им Георги Петков и продуцентите от Джаз Плюс за проекта „Еструна – когато фламенкото среща българския фолклор“ им е отредено да работят на голяма сцена с известните фламенко артисти Арканхел, Дани де Морон, Агустин Диасера, Попо, Рикардо Морено и акустичния джаз китарист Антонио Форчоне. Заедно те записват на живо по време на три концерта в Испания албума “Al Este del cante“ през 2017 г., който печели най-престижната награда „Латино Грами“ в категорията „Най-добър фламенко албум“през 2018 г. След 30 концертни изяви в Европа и България, хор „Нови български гласове“ е готов да се впусне в нова фюжън авантюра – този път с кубински сюжет. Диригентът на хора проф. д-р Георги Петков има сериозен опит зад гърба си в смесването на нашия фолклор с други музикални традиции. През годините той е направил уърлд мюзик пиеси с музиканти като фламенко певеца Енрике Моренте, италианската поп звезда Адриано Челентано, турската певица Сезен Аксу, класическия композитор Миша Алперин, певците от Тува, португалския певец Антонио Замбужо и разбира се, фламенко изпълнителя Арканхел. Днес композиторът изследва кубинския джазов език и търси допирните точки с българския фолклор. Затова и нему са поверени вокалните аранжименти на новия проект.

Тук българският фолклор диша в огъня на кубинския джаз и се излива в една нова, завладяваща пулсация. Защото музиката е универсален език, който помага да открием себе си в света на красотата.

Затова и преживяването, което ни очаква на сцена, е истинска споделена красота, защото: “Всеки, който чуе българско хорово пеене, бива разтърсен из основи – от хармониите, от мелодиите, от начина на изпяване, дори от ритъма. Това си е мистерия, която, съчетана с мистерията на кубинската традиционна музика, е нещо удивително”- разказва Фонсека за пътя, който извървяват заедно.

Нека се притаим и да се вслушаме в тези български гласове с изконните им мелодии, весело побутвани от Роберто Фонсека, който ту свири перкусивно на пианото, ту ни покорява с деликатността на пръстите си, за да разберем за какво става дума и как се разгръща тази музикална картина.

Отговорни за това ново пътешествие, на което ви каним, са Роберто Фонсека и неговата завладяваща музика, изсвирена с помощта на великолепните Янди Мартинес - бас и Рули Ерера – ударни, и изпята от талантливите момичета от спечелилия “Латино Грами” хор „Нови Български Гласове” под диригетството на проф. д-р Георги Петков, автор на вълнуващите вокални аранжименти на проекта.

В тази продукция на „Джаз Плюс” и „Монтуно Продуксионес” ще можем да чуем нов, мащабен вокален аранжимент на Георги Петков на пиесата на Роберто Фонсека “Bul-garian”. “Този аранжимент ме кара да се уверя в съществуването на Бог”, заяви Роберто Фонсека, виждайки нотите, изпратени му от маестро Петков. Тук българският фолклор диша в огъня на кубинския джаз и се излива в една нова, завладяваща пулсация.

Каним ви да я усетите на на 30 юни в Пловдив на лятна сцена “Орфей” и на 2 юли във Варна в Летния театър от 21:00 ч., както и на 4 юли от 19:00 ч. в зала “България” в София.

Билети в мрежата на Ивентим – https://eventim.bg

За повече информация: https://jazz-plus.com

Изпълнения от европейската му премиера в Марсиак, Франция, може да потърсите на страницата https://jazz-plus.com/rf

Проектът се реализира с подкрепата на НФК по програма за “Възстановяване и развитие на частни организации”.

Фото: Павел Коев и Явор Ганчев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Музикално-документален филм, посветен на българския интелектуалец Димитър Ненов

Музикално - документалният филм, посветен на българския интелектуалец Димитър Ненов (1901-1953), е осъществен по повод 120-годишнината от неговото рождение. Продукцията ще бъде представена на 26 март от 19:00 ч. в Концертното студио на Радио Варна, а след прожекцията пианистката Венета Нейнска ще изпълни клавирен рецитал, в който освен творби на..

публикувано на 26.03.24 в 15:57

ОТРАЖЕНИЯ или вечното търсене - отиване и връщане, връщане и отиване

Варненската публика ще се потопи в танц, изпълнен с притихвания - поява и  изчезване в “светлото” и “тъмното”, в търсенето на средината и нейния ритъм с танцовото представление ОТРАЖЕНИЯ. Негов автор е хореографът Искра Проданова, а консултант на артистичния процес е културологът Светлозара Христова. На сцената за първи път си партнират две млади..

публикувано на 22.03.24 в 16:18

С театрален и литературен уъркшоп продължава Emergence Art Fest в Радио Варна

Трети ден продължава Emergence Art Fest в Радио Варна с театрален и литературен уъркшоп.  Фестивалът, който продължава до 24 март, се завръща с второ издание.  Emergence Art Fest събира изгряващи артисти, като им дава поле за изява и се стреми да създаде открито пространство за колаборация, дискусия и обмен. Издание 2024 се концентрира върху..

публикувано на 22.03.24 в 15:39

Музеят за нова история на Варна отбелязва 35 години от спелеоложката експедиция "Жан Бернар"

Музеят за нова история на Варна ще отбележи 35-ата годишнина от поставянето от варненски спортисти на един днес забравен рекорд – спелеоложката експедиция през 1989 г. в най-дълбоката по онова време пещера в света „Жан Бернар“ в Савойските Алпи, Франция. Експедицията е дело на членовете на пещерния клуб „Галата“ във Варна.  За да припомни това значимо..

публикувано на 22.03.24 в 08:38

"София филм фест" започва във Варна днес

15-ото издание на "София филм фест" започва днес във Варна със селекция от над  20 филма, музикална програма и други събития. Фестивалът ще бъде открит от 19 часа днес в зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна с прожекция на филма " Клопка" на Надежда Косева. Филмът „Клопка” е копродукция на България и Германия. Той е претендент за..

публикувано на 22.03.24 в 08:32

Дни на космонавтиката в Учебния музей във Варна през април

Среща-разговор с историка и учител по история и цивилизации Симеон Кулиш организират в Учебния музей във Варна. Беседата е предназначена за ученици от 8. до 12. клас и ще се състои от 14.30 часа на 10 април. Темата на срещата е: „Българският принос в космическите изследвания”. На 12 април в Учебния музей към РИМ-Варна ще бъде отбелязана 90-ата..

публикувано на 21.03.24 в 15:18

"Аз съм българче" - концерт на "Варненско лято за деца" тази неделя

Музиката на България е вдъхновението за новия концерт на възпитаниците на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ от поредицата „Варненско лято за деца“, образователен модул от програмата на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Събитието е съвместен проект на НУИ „Добри Христов“, Община Варна и БНТ Варна и е продължение на..

публикувано на 21.03.24 в 12:57