Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инспекцията по труда със засилени проверки на договорите в селското стопанство

| обновено на 08.06.23 в 15:06
Снимка: БТА

Главната инспекция по труда започва засилени проверки на трудови договори в селското стопанство, информират от Изпълнителната агенция.

За първите пет месеца на 2023 г. контролните органи са извършили 1324 проверки в икономическа дейност „Растениевъдство и животновъдство“, при които са констатирани 5413 нарушения. Случаите на наети без трудов договор са 75. Проверките са насочени към най-рисковите работодатели, а до момента броят на хората, които работят без трудов договор, е увеличен с почти 75 % спрямо същия период на 2022 г.

Главната инспекция по труда напомня, че законосъобразното наемане на работната сила е от полза както за работещите, които не губят трудови и осигурителни права, така и за работодателите, тъй като за тях няма риск да бъдат санкционирани за използване на недеклариран труд. Работодател, който използва недеклариран труд, подлежи на санкция от минимум 1500 лв., като това нарушение е основание за отстраняване от участие в процедури за обществени поръчки.

Заради спецификата на работата в растениевъдството, която налага наемане на много хора за кратко време, в Кодекса на труда е предоставена възможност за сключване на специален вид трудови договори - за краткотрайна сезонна селскостопанска работа с продължителност от един ден.. Т.нар. еднодневни договори могат да бъдат използвани за наемане на работници за обработка на насажденията и прибиране на реколтата от плодове, зеленчуци, розов цвят, лавандула и тютюн, поясняват от Инспекцията по труда.

98 552 са еднодневните трудови договори, сключени от началото на годината до момента от 758 земеделски стопани. Наетите с такива договори запазват правото си на социално подпомагане и обезщетения. Облекчения са предвидени и за земеделските стопани и тютюнопроизводителите, които нямат задължение да регистрират този вид договори в Националната агенция за приходите, да оформят трудови книжки и др.











По публикацията работи: Олга Карова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отменят грипната епидемия във Варна

Грипната епидемия във Варна и областта се отменя от днес. Отпадат и въведените временни противоепидемични мерки. Препоръчително е ограничаване на свижданията в болниците. Препоръчва се носене на маски във всички лечебни заведения, както и спазването на стриктен филтър в детските заведения за недопускане на заболели деца. Учениците във Варна..

публикувано на 05.02.25 в 06:11

Адреси без ток днес

Без ток днес ще са следните адреси в обхвата на дейност на електроразпределителното дружество за регион Варна : ·   На  05.02.2025  г. В периода  8:30  ч. до  16:00  ч. Поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в районите на: гр. Варна -..

публикувано на 05.02.25 в 06:00

Облачно време в сряда

Днес облачността ще е по-често значителна. Късно следобед на изолирани места в Североизточна България ще прехвърчи слаб сняг. Ще духа слаб до умерен, по Черноморието временно силен северен вятър. Максимални температури 0°-5°, за Варна около 4°.  Вълнение на морето 3-4 бала, в заливите 2-3. Температура на морската вода 7°-9°. Температури,..

публикувано на 05.02.25 в 05:58

Няма да вдигат данъци и осигуровки

Правителството няма да увеличава осигурителната тежест и да променя данъци при изготвянето на бюджета за тази година, предаде БНР. Това съобщи след края на заседанието на Съвета за съвместно управление министър-председателят Росен Желязков.  Той обаче не уточни какви ограничения ще се наложат на разходите, за да се запази 3-процентният дефицит:..

публикувано на 04.02.25 в 19:12

Община Варна: Няма сеч на дървета в района на Паметника на Почивка в момента

Поредна проверка на строителен обект в района на Паметника на българо-съветската дружба по сигнал за сеч на дървета извършиха от общинската администрация. На място не е установено изсичане на дървета, а извършване на строителни дейности. От общината поясняват, че сигналоподателят се е заблудил, тъй като в близост до дърво е забелязан багер. Във..

публикувано на 04.02.25 в 17:26

Бракуват старите велопаркинги, пращат ги в приюта в Каменар

Нови паркинги за колелета, които да бъдат ползвани свободно от жителите и гостите на Варна, ще заменят четири от десетте премахнати велопаркинги -  тези до Двореца на културата и спорта, Икономическия университет, ЖП гарата и басейн "Приморски". Конструкциите ще бъдат използвани за открити клетки за приюта за безстопанствени животни в село Каменар...

публикувано на 04.02.25 в 16:40

До две седмици включват колектора до "Двете кули" във Варна

До две седмици включват канализационния колектор до "Двете кули" във Варна, вече е приключила работата по изливане на двете канализационни шахти. Това каза Сава Коев, ръководител на големия ВиК проект. Той посочи, че от ВиК дружеството осъществяват непрекъснат контрол върху изпълнението на ремонтите от пътните фирми. Проверки на място се правят и при..

публикувано на 04.02.25 в 16:40