Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мобилен кабинет за безплатни очни прегледи за диабетици идва в Балчик и Добрич

Продължава кампанията за диагностика и превенция на очните заболявания за хора с диабет поднадслов „ЗРЕНИЕТО Е ВСИЧКО! ПРЕГЛЕДАЙ СЕ!“. Кампанията има за цел да информира за най-разпространените очни заболявания, свързани с диабета и ключовото значение на профилактиката,грижата за очите и ранната диагностика, съобщава Българска асоциация "Диабет".

Прегледите ще са безплатни и ще бъдат проведени между 9.30 и 16.30 часа без предварителнозаписване, с изчакване на място, като възрастните хора ще са с предимство. Офталмолозите щепредоставят и информация за най-честите очни заболявания при хора с диабет, какви са симптомитеим, колко често се препоръчва профилактика на очите.

На Мобилният кабинет ще бъде на 19 и 22 юни в Добрич (на центъра до Трибуната, на пл. Свобода), на 20 юни в центъра срещу Общината на Нови пазар, на 21 юни в Шумен (в началото на пешеходната зона, бул. Славянски). В Балчик профилактивни очни прегледи хората с диагноза диабет могат да направят на 23 юни на централния площад (пред сградата на Общината).

 През юни за трета година Българска асоциация „Диабет“ и Байер България инициират в страната информационна кампания за диагностика и превенция на очните заболявания за хора с диабет . „Офталмологичните проблеми при хора с диабет понякога се неглижират, а това може да доведе до усложнения и слепота. Колкото по-рано се диагностицират очните увреждания, толкова по-успешно е лечението им, поради което при хора с диабет е необходимо периодично да се извършва скрининг и очен преглед. Най-важните проекти в дейността на Асоциацията са свързани с превенция на хроничните усложнения, настъпващи с времето при хората с диабет. Създаването на възможност за прегледи на очите в отдалечени от големи клиники малки населени места в цялата страна е изключително важна и полезна инициатива.“, казва Майя Викторова, председател на УС на Българска асоциация „Диабет“.

Чуйте повече от репортажа на Албена Иванова:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Включи се в играта "Опознай Варна"

Август започна с инициативата „Опознай Варна“ – посети петте забележителности от 100-те национални туристически обекта, организирана от Община Варна. Кампанията има за цел да популяризира културно-историческите забележителности на територията на общината и се организира по повод 130 години от началото на организирания туризъм в..

публикувано на 01.08.25 в 16:32

Лео, Део и Играта откриват "Седмицата на морето" в Бяла

От 1 до 8 август Бяла се превръща в сцена за едни от най-обичаните български изпълнители. "Седмицата на морето" в Бяла започва– инициатива с над 30 години история, която събира жители и гости на града около общата любов към морето, музиката и лятото. Тази година програмата обещава вълнуващи концерти, детски конкурси, традиционни събития и..

публикувано на 01.08.25 в 12:48

Международният ден на бирата: Неофициален, но наливен

В първия петък на август светът вдига халба в чест на една от най-старите и най-освежаващи напитки – бирата. Международният ден на бирата, макар и неофициален празник, се празнува сериозно от любителите и пивоварите.  Пренасяме се във варненски бира-бар, където е и Жельо Ангъров – човекът зад бара с наливните кранчета, с богат опит и познания в..

публикувано на 01.08.25 в 10:29

Богородичният пост започва

От 1 август започва Богородичният пост. Един от четирите големи периоди на въздържание за православните християни. През следващите две седмици вярващите се подготвят духовно за празниците Преображение Господне на 6 август и Успение на Пресвета Богородица на 15 август.  Богородичният пост напомня за важността на молитвата и въздържанието в навечерието..

публикувано на 01.08.25 в 08:02

Хранителен патрул „дебне“ за развалени провизии на плажа

Днес и утре до обяд Балчик е една от поредните спирки на ин ­циа­ти­ва­та „Хра­ни­те­лен пат­рул“, която произ­ли­за от пар­тньор­ство­то меж­ду Об­щи­на Бал­чик и Сдру­же­ние „Асо­циа­ция Биом­ре­жа“  в рамките н а проект FOODWISE  (Храни се разумно) , кой­то е част от прог­ра­ма­та Interreg NEXT Чер­но­мор­ски ба­сейн (Black Sea Basin CBC) и се..

обновено на 31.07.25 в 15:31

Жители на Дилбер чешма минават по дълъг и заобиколен път заради лоша инфраструктура

На жители на местността край Варна Дилбер чешма им се налага да минават по заобиколен горски път, за да излязат от района, заради лоша инфраструктура и заграждения заради строителство, разказа потърпевшият Красимир Радев.  По думите му липсващата настилка на улиците и лошото им състояние е заради строежите на жилищни кооперации. Радев изказа..

публикувано на 31.07.25 в 08:04

Артистите от Международния фолклорен фестивал с дефиле във Варна (СНИМКИ)

Над 400 артисти от Сърбия, Унгария, Грузия, Колумбия, Чехия, Молдова и България ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал (МФФ) „Варненско лято“. Събитието е от 30 юли до 2 август. Фестивалът тази година е посветен на приятелството. Публиката ще може да види четири концерта в Летния театър, които са със свободен вход. Началото..

публикувано на 30.07.25 в 20:11