Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Швейцария гласува нов закон за климата

Швейцария
Снимка: money.bg

Швейцарците, които усещат въздействието на глобалното затопляне върху бързо топящите се ледници, гласуваха нов закон за климата, целящ да насочи страната към въглеродна неутралност, предаде АФП.

Последните проучвания на общественото мнение сочат силна подкрепа за предложения закон, който ще изисква от Швейцария да намали зависимостта си от вноса на нефт и газ, като увеличи разработването и използването на по-екологични и местни алтернативи.

Но в последното проучване на социологическата агенция gfs.bern подкрепата се понижи, макар и да остана 63%, на фона на твърденията на популистката дясна Швейцарска народна партия (SVP), че законът, който ще задължи страната да стане въглеродно неутрална до 2050 г., може да навреди на икономиката.

Избирателните секции трябваше да бъдат отворени за няколко часа в неделя сутринта, преди да затворят по обяд.

Но повечето гласове обикновено се подават предварително, по известната швейцарска система на пряка демокрация, и първоначалните резултати се очакваха до средата на следобеда.

Поддръжниците твърдят, че предложеният "Федерален закон за целите на опазването на климата, иновациите и укрепването на енергийната сигурност" е необходим, за да се гарантира енергийната сигурност.

Те твърдят, че той също така ще помогне за справяне с опустошителните последици от изменението на климата, подчертани от драматичното топене на ледниците в швейцарските Алпи, които са загубили една трета от обема на леда си между 2001 и 2022 г.

Швейцария внася около три четвърти от енергията си, като целият потребяван нефт и природен газ идват от чужбина.

Първоначално активистите за климата искаха да настояват за пълна забрана на потреблението на нефт и природен газ в Швейцария до 2050 г.

Правителството обаче се противопостави на т.нар. инициатива "Ледници" и изготви контрапредложение, в което отпадна идеята за забрана, но бяха включени други елементи.

В текста се обещава финансова подкрепа в размер на 2,2 млрд. швейцарски франка (2,2 млрд. долара) за период от десет години, за да се насърчи замяната на отоплителните системи, работещи с газ или нефт, с алтернативи, щадящи климата, както и помощ за насърчаване на предприятията към екологични иновации.

Почти всички основни партии в Швейцария подкрепят законопроекта, с изключение на най-голямата партия в страната - SVP, която инициира референдум срещу това, което нарича "закон за разхищение на електроенергия".

SVP твърди, че целта на законопроекта за постигане на неутралност по отношение на климата за малко повече от четвърт век на практика означава забрана на изкопаемите горива, което според нея ще застраши достъпа до енергия и ще доведе до рязко повишаване на сметките за електричество на домакинствата.

Миналия месец лидерът на SVP Марко Киеза разкритикува "утопичната" визия на законопроекта, като заяви, че той ще увеличи разходите за енергия с 400 милиарда швейцарски франка (448 милиарда долара), като същевременно няма да има почти никакво въздействие върху глобалния климат.

Световната метеорологична организация (СМО) заяви през април, че топенето на алпийските ледници ще има икономическо въздействие както в краткосрочен план - като природни бедствия и загуба на приходи от туризъм, така и в дългосрочен план, тъй като те захранват реките и водноелектрическите централи.

През 2021 г. SVP успешно лобира срещу закон, който щеше да ограничи емисиите на парникови газове.

Но според наблюдатели този път ще ѝ бъде по-трудно да убеди хората в своето послание.

Все повече се настоява Швейцария да намали зависимостта си от чуждестранни енергийни източници, след като руската инвазия в Украйна постави под съмнение достъпа на Швейцария до голяма част от чуждестранната енергия, която използва.

Провежда се и референдум за това дали да се повиши данъчната ставка за големите предприятия.

Правителството иска да промени конституцията, за да може Швейцария да се присъедини към международно споразумение, водено от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), за въвеждане на глобална минимална данъчна ставка от 15 % за мултинационалните корпорации.

Последното проучване на общественото мнение сочи, че 73% от швейцарските избиратели подкрепят плана, който ще наложи новата ставка на всички базирани в Швейцария компании с оборот над 750 млн. евро.

Досега много от 26-те швейцарски кантона налагаха едни от най-ниските ставки на корпоративния данък в света, което според тях често беше необходимо за привличане на бизнеса в условията на високи заплати и разходи за местоположение.

Според изчисленията на швейцарското правителство приходите от допълнителния данък ще възлязат на между 1,0 и 2,5 млрд. швейцарски франка само през първата година.
По публикацията работи: Ваня Славова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Министерство на туризма създава карта на достъпа до важни туристически и културно-исторически обекти

Министерството на туризма инициира създаването на карта на важни, но недостъпни и труднодостъпни туристически и културно-исторически обекти. От ведомството ще настояват за финансиране на необходимите ремонти и подобрения, които ще улеснят достъпа на посетители и ще подпомогнат развитието на местния туризъм. От туристическото министерство ще работят..

публикувано на 16.02.25 в 12:54

Пътищата във Варна са проходими в зимни условия, няма затворени участъци

Слаб сняг вали във Варна и региона, пътищата са проходими при зимни условия. Проблеми с натрупването на повече сняг е имало на обръщачите на автобусите в квартал "Владислав Варненчик" и в квартал "Галата" в район "Аспарухово", но са изпратени на място фирмите за снегопочистване и автобусите излизат нормално-съобщи дежурния в община Варна...

публикувано на 16.02.25 в 11:40

30% активност в село Ягнило на частичните избори за кмет

30 процента е избирателната активност в село Ягнило, община Ветрино на частичните местни избори за кмет, които се провеждат днес. Гласуването протична нормално, каза за Радио Варна председателят на Общинската избирателна комисия във Ветрино Георги Андреев. В селото има една избирателна секция. Около 130 души имат право на глас. От тях до 11:30 са..

публикувано на 16.02.25 в 11:37

ЕС планира да ограничи вноса на някои храни

Европейският съюз планира да блокира вноса на определени хранителни продукти, изготвени по различни стандарти, в опит да защити фермерите си, повтаряйки реципрочната търговска политика на американския президент Доналд Тръмп, предаде Ройтерс, позовавайки се на публикация на в. "Файненшъл таймс". Следващата седмица Европейската комисия ще съгласува..

публикувано на 16.02.25 в 11:24

Катастрофа със загинали край Видин (обновена)

Четирима души са загинали, други са ранени при тежка катастрофа край Видин на разклона за град Дунавци, съобщава агенция БГНЕС, цитирана от БНР . На главен път Е79 са се удирили пътнически бус с пловдивска регистрация, управляван от 48-годишен мъж от гр. Хасково и товарен автомобил с прикачено полуремарке със софийска регистрация, шофиран от 55-годишен..

публикувано на 16.02.25 в 11:16
Централен пазар Варна

Зеленчуците поевтиняват, а плодовете поскъпват на борсите у нас

Цените на повечето зеленчуци са по-ниски на борсите у нас тази седмица, докато плодовете са по-скоро в посока нагоре, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), публикувани в седмичния ѝ бюлетин, предава БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните..

публикувано на 16.02.25 в 11:02
Габриела Руменова, създател на платформата

Намаляването на количеството в опаковките заблуждава и ощетява потребителите

Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..

публикувано на 16.02.25 в 10:44