Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варна отбеляза 46 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма"

6
Снимка: Румен Сарандев

С поднасяне на венци и цветя на паметната плоча, поставена в градинката до гаровия площад, днес във Варна бе отбелязана 46-ата годишнина от потушаването на пожара на моторния танкер "Ерма". 






През 1977 г. пожар избухва на танкера „Ерма", който се намира във варненското пристанище. На кораба има хиляди тонове нефт, а гасенето на пожара продължава почти цяло денонощие.

Варна е била заплашена от унищожителен взрив, който, според специалисти, е щял да помете всичко на 2 километра разстояние.

На 22 юни танкерът Ерма пристига във Варна с над 18 000 тона висококачествен либийски нефт. За едно денонощие са разтоварени близо половината.

На 23 юни в 17,35 на кораба се чува мощна експлозия, съпроводена със силен пожар. По късно ще стане ясно, че той е предизвикан от внезапно възникнала повреда в спомагателен генератор на танкера. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

На борда е само една трета от екипажа, извършващи рутинни разтоварни операции. След първия взрив моряците панически напускат кораба, но старши помощник капитанът, с помощта на двама моряци, успява да затвори крановете, по които мазутът тече към бреговата магистрала.

Корабът остава без осветление, унищожени са пожарните и отводнителните помпи. Полупълният танкер се превръща в куп горящ и трещящ метал.

Първи предприемат действия пожарникарите, които са вече на мястото само 10-15 минути след оповестяването им. Пожарът обхваща цялата кърмова част, от единия борд влекачите поливат туловището на горящия танкер, а от другата страна екип от пожарникари се опитва да гаси от брега. В първите няколко часа резултат от гасенето няма.

Мащабите на бедствието са застрашително големи и всички възможни сили и средства са призовани да се включат в борбата с възникналата инфарктна ситуация. Спасителният кораб "Нептун" по това време е ангажиран с осигуряване безопасността на най голямата ежегодна ветроходна регата с чуждестранно участие и се намира край Несебър. Веднага му е наредено да изостави 100-тината ветроходни яхти и с пълен ход да се отправи към Варна.

Стига се и до рискования план на два 100-тонни кран-платформи да се натоварят противопожарни коли и така да се приближат непосредствено до борда на „Ерма". Това става под канонада от взривове от горящото и пушещо туловище на танкера.

След серията от взривове „Ерма" опира дъното и безплодни се оказват опитите да бъдат срязани котвените вериги. Тогава става мощна експлозия. Процесът става неуправляем. Всички плавателни съдове са евакуирани от порта. Тогава от София със самолет пристига началникът на националната Противопожарна охрана.

Появата на генерал Илия Дончев и неговият личен пример вдъхват кураж на останалите и създава условия за организирано осъществяване на операцията по загасяване на пожара. Прокрадва се надеждата, че нощта няма да свърши трагично за града.

На сутринта в действие влизат и водолази, които трябва да изпълнят сложна мисия в горивния танк. Нужни са двама, но няма желаещи. След жребий късите клечки изтеглят Веселин Димов и Пламен Димов. Те атакуват газьоления танк отвътре и успешно запушват цепнатините, подхранващи непрекъснато "нафтовата печка" - огнището на пожара.

По време на операцията е изразходено цялото количество пенообразовател на пожарните служби на областите Добрич, Шумен, Търговище, Разград и Бургас. До окончателното потушаването на пожара в следобеда на 24 юни педантично броените взривове от Бреговия щаб са 91.

По чудо няма сериозно пострадали при операцията по ликвидиране на пожара. Според полковника от резерва Цанко Ганев обаче, стресът по време на пожара се е отразил на някои от огнеборците и в следващите 3 години са починали 9 от офицерите, участвали в операцията.

9 дни по-късно „Ерма" е преместен от мястото на инцидента. Никога повече танкерът не вижда открито море и отива за резервни части.

След случая с „Ерма" в страната идват представители на пожарните служби от тогавашните социалистически страни, за да се запознаят с опита ни за успешната ликвидация на инцидента. Анализите показват, че при евентуално взривяване на товара на танкера е щяло да бъде пометена всичко в радиус от 2 километра.

Специалистите казват, че надеждата за овладяване на пожара на „Ерма" е била малка, тъй като в световната практика са известни само няколко случая на спасен танкер. А случаят „Ерма" остава в историята като единственият, при който горящ танкер е загасен на територията на пристанище.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Внесоха проектозаконите за бюджета на държавата за 2026-а в Народното събрание

Приетите днес от Министерския съвет три законопроекта – за държавния бюджет на Република България, за бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и за бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2026 година, са внесени в Народното събрание. Това съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет, предаде БНР. По-рано днес проектите..

публикувано на 13.11.25 в 19:39

Протест пред ВМА в София заради прегазеното куче Мая

Стотици протестиращи се събраха тази вечер пред Военномедицинска академия, където работи специализантът Ненад Цоневски, който преди няколко дни прегази куче в столичния квартал "Разсадника", предаде БНР. Последва протестно шествие до НДК, където протестиращите запалиха свещ в знак на солидарност към всички загинали животни: "Да прегазиш животно и да..

публикувано на 13.11.25 в 19:32

Параметрите на бюджета, одобрен от правителството

Проектът на бюджет, който беше одобрен днес от кабинета, е разработен при 3 процента дефицит и растеж на икономиката до 2,7%. Предвижда се държавният дълг да достигне 31,3% от БВП, като максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет, е до 10,44 милиарда евро, предаде БНР. Данък "дивидент" ще се удвои от 5 на 10%, предвижда още..

публикувано на 13.11.25 в 18:59
Димитър Събев

Димитър Събев: Бюджет 2026 е политически компромис - опит да се угоди на всички

Бюджет 2026 е политически компромис, съставен така, че да няма толкова недоволни. На всеки е дадено по малко, а резултатът е позната формула на добрите бюджети - такива, които не предизвикват кризи, но и не водят до дълбоки промени. Така коментира одобрения от кабинета проект на бюджета на страната за 2026 икономистът Димитър Събев от Институт за..

публикувано на 13.11.25 в 18:15

Проверяват защо в някои райони на Варна има забавяне с извозването на боклука

Сигнали за нарушено сметосъбиране, подадени до Радио Варна в район "Приморски", провери заместник-кметът Илия Коев на място. Хората се оплакват, че неприбраният боклук стои по няколко дни около контейнерите, проблемите са не само през седмицата, но и в почивните дни. От район "Одесос" са наложили сериозни глоби на сметопочистващата фирма и..

публикувано на 13.11.25 в 17:10

Предадоха на съд кмета на Варна Благомир Коцев

Софийска градска прокуратура (СГП) внесе обвинителен акт в Софийски градски съд (СГС) по досъдебното производство, добило обществена популярност като делото срещу кмета на Община Варна Благомир Коцев. На съд са предадени петима обвиняеми за общо дванадесет престъпления, съобщават от Софийска градска прокуратура. Благомир Коцев от днес е кмет на..

публикувано на 13.11.25 в 16:06

Мъжът, нанесъл тежък побой над съпругата си, остава в ареста

45-годишният мъж от Варна, задържан за тежък побой над съпругата му, остава в ареста.  Припомняме, за пострадалата жена сигнал в полицията подават от болницата, в която е приета. Тя е била с  множество наранявания по тялото и опасност за живота. Случай на домашно насилие във Варна, мъж преби съпругата си и избяга в Добрич Жената е с три..

публикувано на 13.11.25 в 14:57