Щъркелова двойка започна изграждането на гнездо върху стълб от електрическата мрежа на русенското село Бръшлен в община Сливо поле. Стълбът е предварително обезопасен с птицебрани от специалисти на електроразпределителното дружество, но въпреки опасността щъркелите предпочитат именно стълбовете за свиване на гнездо. Близостта на гнездото до електрическото съоръжение предизвика неколкократни смущения в електрозахранването, съобщават от енергото. Това наложи спешната намеса на екипи на ЕРП Север, за да предотвратят неблагоприятна за здравето и живота на птиците ситуация, както и да преустановят неудобството за клиентите от изключването на електропровода, уточняват оттам. Своевременно беше монтирана птицезащитна платформа, след което щъркелите продължиха изграждането на гнездото.
През пролетно-летния сезон подобни обезопасителни мерки в участъците от мрежата с щъркелови гнезда се извършват само в наложителни случаи, какъвто е настоящият. Основната причина е да не се смущават птиците по време на размножителния им период.
На 15 април велобиблиотеката поема на своето ново лятно приключение, съобщиха днес от Регионалната библиотека във Варна. Както БТА информира, началото на този първи по рода си проект в страната бе поставено на 4 април миналата година. Всяка седмица в часовете преди обед велобиблиотеката ще излиза на открито по предварително обявен график в различни..
С песните „Лаленце се люлее“, „Жълто цвете цъфтеше“, „Рече мама да ме жени“, „Тръгнала е Дена“ и „Боряно Борянке“ и пожелания за здраве и берекет малките възпитанички на детска градина №7 „А. С. Пушкин“ поздравиха Община Варна в навечерието на Лазаровден и Цветница. Облечени в автентични носии и закичени с цветя, децата пяха, танцуваха традиционните..
Над 600 изпълнители ще участват в традиционния Общоградски фолклорен празник “Великденска плетеница”. Събитието ще се проведе на 13 април (неделя) от 10 ч. във Фестивалния и конгресен център във Варна. На сцената ще се изявят изпълнителите от детски, младежки фолклорни ансамбли и специализирани паралелки по български танци. Сред тях са ДФА „Българче“..
В петък следобед вече гледаме към събитията за събота. На 12-сти април от 11 часа в „Хале 3“ ще се състои мини еко фест под наслов „Рециклирай Великден“. Това е възможност да отбележим светлия християнски празник по устойчив начин. Доброволците са подготвили един вдъхновяващ ден, изпълнен с креативност, забавления и еко..
Една от емблематичните фигури на българския футбол и легенда на Черно море Стефан Богомилов, по прякор Чечи, днес навършва 80-години. Богомилов е №1 във вечната ранглиста на клуба по голове в А група. За 14 сезона бележи общо 162 попадения в елитното първенство. Роден е на 11 април 1945 година във Варна и прекарва цялата си професионална кариера в..
На Цветница е празникът на град Провадия. По традиция се организира панаир на занаятчии, като за втора поредна година той ще само в района на минералните бани. Надсловът и тази година е „ Изберете българското!", с цел представяне на родното производство и качество пред прекия потребител, за да се подпомогне развитието на бизнеса в България...
Снежна покривка се задържа на места в Североизточна България. В Русе снежната покривка е 1 см, в Силистра 4 см, в Разград 6 см, в Шумен 2 см. Тази сутрин никъде вече не вали, само в района на нос Калиакра духа силен вятър от север – северозапад с пориви до 20 метра в секунда. Най-студено е в Добрич и Разград, където в 6.00 часа бяха..