Община Варна е изготвила стратегия за въвеждането на едносменен режим на обучение в училищата, за да изпълни изискването на Министерството на образованието и науката /МОН/ той да стане факт до 2026-2027 година. Това каза за Радио Варна Лилия Христова, директор на общинската дирекция „Образование“. Няколко са възможностите за реализирането на стратегията, каза тя и посочи какви са те.
Първата е намаляване на приема на ученици, което вече се случи в основните училища „Цар Симеон Първи“ и „Васил Априлов“ през настоящата учебна година и учебните заведения вече са на едносменен режим.
Втората възможност е чрез преобразуване на вида на училището от средно в основно – това се случи вече в училище „Васил Друмев“, а след три години ще е факт и за училище „Свети Климент Охридски“.
Третата възможност е разделяне на училищата, които се помещават в една сграда и строеж на нови сгради.
Четвъртата – изграждане на пристройки в дворовете на онези училища, които позволяват това, като Лилия Христова даде за пример СУ „Найден Геров“.
Намаленият прием на ученици в съответните училище се прави след анализ на базата данни от ГРАО и за всеки район община Варна има данни колко са децата подлежащи на обучение в училище. Единственият проблем е когато има масово пререгистриране на настоящи адреси, но общината няма лостове за ограничаване на този процес, обясни Лилия Христова.
Допълнителна пристройка е планирана да бъде изградена в ОУ „Васил Друмев“. Проектът е готов има и разрешение за строеж. Финансирането за него е част от програмата на МОН от 2020 година, по която за Варна отпуснатите средства за строителство са 30 млн.лв., но програмата не е индексирана с индекса на инфлацията в строителството и сега предстои общината да търси дофинансиране за строежите, както за училище „Васил Друмев“ , така и за още 6 обекта включени в програмата, каза Лилия Христова. По въпросната програма общината в момента строи детска градина на ул. „Хъшове“, изгражда се новата сграда към ДГ „Ран Босилек“ в село Тополи и пристройката в СУ „Найден Геров“.
Изпълнението на тази програма е много важно за Варна, защото то ще доведе до разделянето на двойките училища, каза още Лилия Христова. Една от двойките училища, които се помещават в една сграда са ОУ “П. Славейков“ и Трета природо-математическа гимназия. В двора на училището има място за строеж на нова сграда, която ще се ползва от гимназията.
ОУ „Захари Стоянов“ предстои да бъде разделено с МГ „Д-р Петър Берон“, като за гимназията ще бъде построена нова сграда.
Към момента двойката училища ПГИ „Д-р Иван Богоров“ и ОУ „А. Страшимиров“ остават в една сграда, тъй като материалната база е достатъчна за нуждите и на двете учебни заведения.
За разделянето на Пета гимназия и ОУ „Г.Раковски“ ще се направи широко обществено обсъждане и предстои отново случая да се разгледа в бъдещия Общински съвет на Варна, каза Лилия Христова. Припомням /бел.авт./, че планът на общината за разделянето на двете училища предвиждаше основното да остане в сегашната сграда, а за Пета гимназия да бъде построена нова в двора на ОУ „Свети Иван Рилски“. Според тогавашния план на общината 100-годишната сграда на училище „Свети Иван Рилски“ трябваше да бъде съборена и на нейно място да се построи нова за Пета гимназия, а учениците от основното училище да бъдат разпръснати в съседни училища. Варненската общественост реагира остро на намерението за събарянето на сградата и всички дейности бяха спрени.
Сега Лилия Христова заяви, че не се планира събарянето на нито една училищна сграда.
Снимката е от ОУ "Христо Ботев" в село Николаевка, община Суворово, което беше закрито миналата година.
Община Варна няма да издава разрешителни за удължено работно време на заведения, за които проверки са установили, че сервират алкохол на деца, каза зам.-кметът на Варна Илия Коев. Той уточни, че по темата се водят разговори с дирекцията на полицията. По думите му вече има един случай, в който Общината може да премине към такава санкция, защото има..
През есента в Европейският парламент ще има бурни дебати заради рестрикциите, свързани с плана за превъоръжаване. Оказва се, че предвидените над 800 милиарда евро няма да влязат в европейската военна индустрия, а ще купуваме от трети страни. Това коментира във Врана Станислав Стоянов-евродепутат от "Възраждане", председател на парламентарната група..
Възобновена е работата по тръбопровода за отпадни води във Варненското езеро, след като държавата е отпуснала 5,9 милиона лева за разплащане с фирмата изпълнител. Това каза на пресконференция зам.-кметът на Община Варна Пламен Китипов. Досега фирмата е получила само 20-процентов аванс от цялата сума, а 80% от работата по проекта вече са изпълнени,..
Община Варна ще заведе насрещен иск срещу главния архитект Виктор Бузев, тъй като заради негов мълчалив отказ, не е реализиран проект на строителна фирма за жилищен комплекс, което е нанесло финансова вреда на общината в размер на 2,7 млн. лева. Община Варна е задължена да изплати на собствениците на поземлен имот сумата от 2 745 891,81 лв. заради..
48, 929 млн.лв. е бюджетът на община Балчик за миналата година, изпълнени са 88 процента или 43.256 млн.лв., обобщи главният счетоводител Михаил Димов на общественото обсъждане на отчета. Спрямо отчета за предходната година сумата е с над 3.3 милиона повече. Изпълнението на собствените приходи е близо до сто процента. Неизпълнението идва основно от..
Масирани проверки се извършват в района на Зеленчуковата борса във Варна във връзка с нерегламентирано изхвърляне и струпване на отпадъци. Вече са съставени актове на търговците за струпване на голямо количество смет от обектите им. Проверките на търговците ще продължат, докато не се научат, че трябва да спазват правилата, съобщи на брифинг днес..
Запорираха сметките на Община Варна, докато не бъдат извършени плащания по предявен иск от собственик на имот за 2.7 млн. лева за пропуснати ползи. Да бъдат забавени плащанията по заведения иск срещу Община Варна за над 2,7 млн. лева от собственик на имот са направили опити от общинската администрация, обясни още Китипов. Припомняме, Върховният..