Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сагата с водата в авренските села продължава

| обновено на 29.06.23 в 12:28
Минерален извор, с. Царевци
Снимка: Д.Дончева

Сагата с водата в авренските села продължава. Водният режим през летните месеци последните години е неизбежен. Дебитът на каптажите след две сухи години е паднал от 12 л/с на 6 л/с. Това каза кметът на Аврен Емануил Манолов. По думите му след ковид пандемията населението е нараснало, а потреблението се е повишило. Тези водоеми, които са създадени за 400 души, няма как да отговорят на потребностите на 700, посочи той.

Изграждане на довеждащ напорен водопровод от Разделна до Аврен с дебит 100 л/с може да разреши водния проблем от десетилетия на селата Садово, Бенковски, Здравец и Аврен, подчерта Манолов и допълни, че има готов проект от 90-те години, който трябва да бъде актуализиран. Манолов изрази надежда ВиК да изпълни проекта. Той припомни, че е бил създаден воден фонд за такива цели, както и, че община Аврен вече е инвестирала хиляди за сондаж в Садово.

Чуйте повече от разговора на Даниела Стойнова с кмета на Аврен Емануил Манолов:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отиде си журналистът и общественик Иван Тенев

Журналистът и общественик Иван Тенев, известен и като Агент Тенев, е починал на 74-годишна възраст. Тъжната новина съобщиха от Съюза на артистите в България. "Напуснал ни е Иван Тенев. Журналист, художник и общественик с активна дейност в културния и обществен живот. Поклон и светла памет", написаха във Facebook страницата си от Съюза на артистите...

публикувано на 30.10.25 в 10:31

Ноември започва с високи температури, не се очакват валежи в близките 10-ина дни

Топлото и слънчево време ще се запази и през следващата седмица, а в близките 10, дори 15 дни, не се очакват валежи. Предимно хубаво ще бъде времето през 11-ия месец на годината, рязка промяна засега не се очаква. Това съобщи за Радио Варна дежурният синоптик от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна  Доротея Колева.  Да се следи..

публикувано на 30.10.25 в 10:25

Павел Попов продължава да изпълнява функцията кмет на община Варна до 11 ноември

С нова заповед за заместване на кмета на Варна, Павел Попов продължава да изпълнява функциите кмет на общината до 11 ноември 2025 г. Това става ясно от разпореждане на Благомир Коцев, издадено тази сутрин, съобщиха от пресцентъра на Община Варна. Заповедта е на основание чл. 39, ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация..

публикувано на 30.10.25 в 09:41
Община Балчик

Актуализация на бюджета обсъжда на свое заседание Общинският съвет в Балчик

Актуализация на бюджета одобрява на сесия балчишкият парламент. Близо 380 хиляди лева безлихвен заем от бюджета се предвижда да осигури Община Балчик за проекти, чието одобрено външно финансиране все още не е получено. За всеки един от десетте проекта, които са на различен етап на изпълнение – завършени, изпълняващи се или тепърва стартиращи, ще бъде..

публикувано на 30.10.25 в 09:40

СБА започва акция "Зима", следващата седмица проверяваме състоянието на автомобилите си безплатно

От 3 до 7 ноември Съюзът на българските автомобилисти провежда традиционната Акция "Зима". През следващата седмица всеки, който има нужда, може да посети всеки един пункт на СБА в страната, а екипите там ще проверят безплатно техническото състояние и подготовката на автомобилите им за предстоящия зимен сезон, обясни за Радио Варна  Диян Драганов,..

публикувано на 30.10.25 в 09:30

Експерт за рестото в евро на Нова година: Объркване не трябва да има, може да се връща и в лева

Ресторантьорският бранш отдавна е подготвен за въвеждането на еврото. Това подчерта за Радио Варна и предаването "Новият ден" председателят на Сдружението на заведенията във Варна Марин Сотиров в контекста на публикации за притеснение на туристическия бизнес в Банско във връзка с връщането на ресто в евро в новогодишната нощ. Опасения за объркване при..

публикувано на 30.10.25 в 09:05

Общинският съвет във Варна заседава днес

Общинският съвет се събира днес на редовно заседание от 10:00 часа в зала "Пленарна" на Община Варна. В предварителния дневен ред са включени 13 точки с общо 60 подточки, обхващащи широк кръг от теми. Една от тях е изменение и допълнение на Наредбата за реда и условията за пътуване в обществения транспорт на община Варна. Промените целят да подобрят..

публикувано на 30.10.25 в 07:59