Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преброяване на делфините юни 2023

Най-много китоподобни са наблюдавани южно от Бургас до границата ни с Турция

| обновено на 03.07.23 в 17:59
4
Черноморски обикновен делфин - Delphinus delphis ponticus
Снимка: greenbalkans.org

Последното преброяване на делфините в Черно море не показва изменения в популацията, през този период тя е на по-голяма дълбочина – обобщи Димитър Попов, ръководител на проекта за опазване на китоподобните в България към „Зелени Балкани“. Данните от експедицията, извършена от 20 до 25 юни т.г., предстои да бъдат анализирани, за да бъде направена оценка на числеността и плътността. "Регистрирани са около 200 наблюдения за около 700 км трансекти, което е сравнително нормално в сравнение с предходни години. Приближава се и до пролетните нива, когато концентрациите им са видимо по-близо до брега, изцяло в териториалните ни води" - обясни Попов.

„Установихме концентрации на по-големите дълбочини – 80-100 метра: в южната част – най-много; централната част между Бургас и Варна – по-ниска плътност, както и в северния сектор – между Варна и границата с Румъния. Най-много са наблюденията при морските свине – муткури, следвани от афалите (бутилконоси делфини) и обикновен делфин – най-малко. Това е типичното разпределение между видовете и честота на срещанията“ – отбеляза специалистът.

Екипажът не е наблюдавал екстремни явления в българските води на Черно море. „Направи ни впечатление, че крайбрежните води, в резултат по-скоро от силните валежи през втората половина на юни, водата, която се влива от реките, води до промяна на цвета. Цъфтеж има на фитопланктона, което е нормално при повишения поток на биогени. Не можем да кажем, че сме срещнали видими замърсявания след бедствието при язовир "Каховка" в Украйна“ – разказа още Димитър Попов. Относно умрялата рибата, регистрирана преди дни по крайбрежието между Балчик и Каварна, коментарът му е, че това типично явление при рязко спадане на кислородно съдържание в резултат на цъфтежа.

Ръководителят на проекта за преброяване на китоподобните отбеляза още, че няма регистрирана повишена смъртност, по-скоро тя е в минималните си стойности от последните десет години, като най-висока е била 2012, 2015, 2016, 2022.

Целта на проекта е да се осигури продължителност и непрекъснатост на данните за численост и плътност на популацията на китоподобни в българските води на Черно море.

Чуйте повече в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Състезание с дронове във Варна

За поредна година пилоти на дронове от целия свят ще демонстрират своите умения, като сред заявилите участие страни са България, Китай, Южна Корея, Франция, Латвия, Унгария, Гърция, Сърбя, Чехия, Казахстан, Турция, Естония и Алжир. Атрактивната надпревара със състезателни дронове е до неделя в зоната до игрищата в Аспаруховия парк. Кулминацията на..

публикувано на 19.07.25 в 09:38

Продължава безплатното обучение по плуване за деца (ГРАФИК)

Програмата за начално обучение по плуване за деца от 6 до 8-годишна възраст на басейн „Приморски“ продължава след 28 юли, обявиха организаторите от ОП „Спорт - Варна“. Те припомнят, че първият курс на обучението по плуване за деца започна на 30 юни и продължава до 25 юли.  Вторият курс ще се проведе в периода от 28 юли (понеделник) до 23 август..

публикувано на 18.07.25 в 18:40

Изложба "Паметта за Васил Левски в нашия град" представиха във Варна

С изложбата "Паметта за Васил Левски в нашия град" Държавният архив във Варна отбелязва 188 години от рождението на Апостола. Експозицията беше открита днес в сградата на Архива. Изложбата представлява обединени експозиции, които целят да съхранят и покажат уважението на варненци към делото на Васил Левски. Един от акцентите са 10 табла с 14..

публикувано на 18.07.25 в 15:00

Деца доброволно почистиха градинката на Севастопол

Група деца от Варненската академия за развитие на интелекта изчисти градинката на Севастопол тази седмица. Доброволците събраха фасове, чашки, лъжички и хартия и дадоха добър пример за местните. „От 12-13 години Варна е непоносимо мръсна. За съжаление не само фирмите, които почистват, не си вършат работата, не само гражданите са безсъвестни!..

публикувано на 18.07.25 в 13:40

Духът на 90-те в новото издание на винения фестивал WINEkend във Варна

За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..

обновено на 18.07.25 в 11:06

Ветровито време в петък

Днес до обяд облачността бързо ще намалее до слънчево, а валежите постепенно ще спрат. Само над Югоизточна България облачността до обяд ще остане значителна, там на места е възможно да превали. Ще духа умерен над Североизточна България временно силен вятър от запад-северозапад, който следобед ще отслабва и по крайбрежието ще се обърне от юг-югоизток...

публикувано на 18.07.25 в 07:44

39 години УМБАЛ "Св. Марина", наградиха заслужили лекари, санитари и медицински сестри

39 години от създаването си отбеляза днес Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Света Марина" във Варна.  Своята благословия отправи Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. Приветствие беше поднесено от  ректора на Медицинския университет във Варна проф. Димитър Райков, както и от проф. Силва..

публикувано на 17.07.25 в 18:45