Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесна работа: Принцесите са надценени

Снимка: pixabay

Днес в една сладкарница слушах разговора на петгодишни момиченца и много се забавлявах. В началото само да припомня, че в мечтите на най-малките винаги е имало трендове.

На въпрос: „Какъв ще станеш, когато пораснеш?“, отговорът варираше според времената: полицай, пожарникар, чичко доктор, борец /от най-спортния вариант на думата до другия край на скалата от значения, където смисълът се свеждаше предимно до лъскав джип, анцуг, дебел портфейл и безпардонно поведение/.

Едно сладурче искаше, когато порасне, да стане президент. Много се радвам, че някъде по пътя откри как да си президент на собствения си бизнес изглежда по-градивно от други видове лидерски упражнения.

После трендът посочи, че когато пораснеш, най-добре да станеш програмист: от една страна е интересно и увлекателно, а от друга – получаваш висока заплата.

Това с работната заплата едно малко дете, няма как да го знае и разбира, ако някой възрастен, на когото безгранично вярва, не го е съобщил най-авторитетно. В крайна сметка децата са представителна извадка на съдържанието, което съзнателно или несъзнателно влагаме в тях. И не само през първите седем години. Някой кандидат-студентски бисери доказват, че и през следващите седем също можем да постигнем големи резултати.

Както нагоре, така и надолу.

Например: „Българите дошли тук по пътя на копривата“ и „ Хан Аспарух забил копието си с думите: „Моя страна, моя България!“...

Но това е друга история.

Как отговарят малките момиченца на въпрос:

- Каква искаш да станеш, когато пораснеш?

Вярно, през годините имаше модни течения. Балерина, актриса, певица, танцьорка. Сред любимите професии бяха лекар, учител и финансист. макар че преди намираха за по-уместно да използват женски род, щом става дума за мечтана момичешка професия: лекарка, учителка, финансистка.

Забележително е как всичко се променя: ние, светът, животът, езикът, но това също е друга история.

Да си дойдем на думата! Кой е класическият отговор на въпроса:

- Каква ще станеш, когато пораснеш?

- Принцеса! /Разбира се/.

И така стигнахме до днешната история. На съседната маса в една сладкарница се бяха настанили няколко майки с четири-петгодишните си дъщери. Децата разговаряха толкова оживено, че нямаше как да не обърна внимание на беседата. Оказа се на тема „Бъдеще“. Подслушаните планираха да пораснат като принцеси, но една от тях не споделяше това мнение и горещо се опитваше да убеди останалите колко неправилно мислят. Започна с изречението:

- Принцесите са надценени.

Е, нямаше как по-добре да закове вниманието ми.

Последва кратко изложение, според което в световен план принцесите са единици, а малките момиченца, които се конкурират за местата, са милиони. Колко процента е вероятността за сбъдване?

Слушателките й се умълчаха, явно изчислявайки каква успеваемост могат да постигнат. Май резултатът не им хареса, защото продължиха да слушат.

Така научиха, че принцесите може да са богати, но не са свободни, което означава, че няма как да облекат любимата си розова рокля за следобедна разходка, при положение, че правилата изискват роклята да е синя, а по традиция вместо разходка да има пиене на чай в сложна компания.

Няма да ви преразказвам всичко. Познайте какъв беше финалът!

Да, разбира се. Отново: „Принцесите са надценени“.

Но... Аудиторията вече беше сигурна в казаното, утвърдително кимаше и енергично търсеше нови, по-правилни, варианти за бъдеще, а аз се усмихнах на тръгване и си казах:

- Звучи чудесно! Има надежда. Има огромна надежда.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хижа "Триглав" и художествена галерия в едно

Преди седмица бяха избрани най-добрите хижи и заслони в кампанията "Хижа на годината" 2024. Бяха отличени 36 обекта в 16 конкурсни категории с гласовете на близо 40 000 туристи. В следващия материал обаче няма да стане дума за нито една от отличените хижи или заслони. А за подслон в планината, превърнат в художествена галерия.  Момчил Косев е..

публикувано на 19.10.24 в 10:45

Реставраторите на варненския музей работят без необходимата лаборатория

Реставраторите на Регионален исторически музей (РИМ)-Варна извършват  реставрационната дейност на няколко различни места, вкл. един коридор и два фургона в двора на музея и от години са лишени от така необходимите им  лаборатории. Вече 16-та година най-големият извънстоличен музей, който е общински, очаква община Варна да предложи подходящ за..

публикувано на 18.10.24 в 14:31

Варна ще бъде домакин на 41-вия конгрес на Международната федерация на екслибрис обществата

Варна ще бъде домакин на 41-вия конгрес на Международна федерация на екслибрис обществата FISAE през 2026-а.  Организатор на събитието ще е Фондация за изкуство Йордан Петков.  В следващите две години президент е ръководителят на организацията-домакин. Така до провеждането на конгреса на  FISAE  през 2026-та година във Варна президент ще бъде..

публикувано на 18.10.24 в 14:09

Ентусиасти почистват Варна в неделя, организират безплатни тренировки на Трета буна

В неделя, 20 октомври, всеки, който забелязва място около себе си, което го дразни заради отпадъците, може да се включи в инициативата, организирана от група ентусиасти, за които спортът и екологията винаги вървят ръка за ръка. Те призовават всеки от нас да излезе в неделя, да вземе една торбичка или чувал, да сложи ръкавиците и да събере малко боклук...

публикувано на 18.10.24 в 10:55

Експерт: Възможно е поскъпване на шофьорския курс

Приетите още миналия месец нови промени в шофьорските курсове и дигитализацията в обучението и изпитите за книжка ще намалят драстично сивия сектор в бранша. Това каза за Радио Варна Красимир Георгиев от Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България. Промените обаче е възможно да доведат и до поскъпване на курса , каза още Георгиев,..

публикувано на 18.10.24 в 09:50

Психолог: Нека децата грешат в сигурна среда

Социалното и емоционално развитие на децата от детските градини бе един от акцентите в събитието, на което Варна е домакин - „Дни на иновациите в образованието“. Мотото е учене чрез преживяване за по-ангажирани деца, учители и родители .  Децата от детска градина „Мир“ във Варна дадоха пример как се учат един от друг по време на..

публикувано на 17.10.24 в 15:29

БНР организира за 11-та кампания „Будител на годината“

"Кой е Вашият будител на 2024 г.?"  С този въпрос Българското национално радио се объръща за поредна година към гражданите на България, а стотици от вас вече посочиха своите фаворити сред 10-те номинации. БНР организира за 11-та кампания „Будител на годината“. Избира го аудиторията с гласуване в сайта на медията. Възможността..

публикувано на 17.10.24 в 14:30