Да бъдат предвидени в бюджета с 50% повече средства за култура, настоява председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев в отворено писмо. Писмото е адресирано до председателя на парламента Росен Желязков и до лидерите на всички политически формации в 49-ото Народно събрание. Според Мутафчиев трябва незабавно да има увеличение на парите за сектора, понеже в противен случай още след няколко месеца ще започнат фалити на всички културни институти.
‘‘Според средносрочната прогноза в Министерството на финансите за следващите две години бюджетът в група "Култура" се намалява от 0,6% на 0,4%! Според изчисления от независимо проучване за още две-три години този бюджет би трябвало да изчезне напълно!" Това пише още в текста, изпратен от актьора.
„Причината да изпратя писмото е липсата на реакция от страна на правителството и на финансовия министър към нашия призив да се увеличи бюджетът на Министерството на културата. Но според мен, нашата държава е така устроена, че сам министърът на културата не може да се справи с тази задача и ние трябва да му помогнем“, обясни още той.
Според проекта за бюджет за 2023 година в областта на културата и изкуствата са предвидени 30 млн. лв. Според Мутафчиев обаче, за да бъдат достатъчни субсидиите, трябва да се добавят поне още 80 млн. лева.
Голяма част от парламентарните групи ме подкрепят, но за да има промяна тези призиви трябва да бъдат чути и от министъра на финансите, категоричен е Мутафчиев.
Чуйте повече от разговора на Светлана Вълкова с Христо Мутафчиев:Втора среща в Община Варна, на която ще бъдат обсъдени исканията на синдикатите за увеличение на заплатите в "Градски транспорт" във Варна, предстои от 15 часа днес. На нея отново ще настояваме за предложеното тригодишно споразумение за увеличение на възнагражденията от 200 лв. от 1 април, а от септември - с още 150 лв. За следващата година предлагаме да..
Оставаме една от най-евтините дестинации - по 7 лева за чадър и шезлонг, обяви Красимира Стоянова - мениджър в курорта Албена , като даваме опция първите два реда да бъдат за резервиране от страна на приходящи гости, а туристите, с включена плажна услуга към пакетите, ще се разполагат от трети ред нагоре. Цялата ивица все още не е аранжирана,..
Приключиха ремонтните дейности в студентското общежитие Блок 15 на Техническия университет във Варна. Сградата, която беше затворена от десетилетие, е с подобрена енергийна ефективност, прилежащата територия около общежитието и вече е напълно безопасна, уверяват от ТУ-Варна. "Поехме ясен ангажимент да възстановим общежитието и първата стъпка е..
От днес се възстановява нормалното движение на автобуси, тролеи и трамваи в София, след като снощи синдикатите обявиха край на продължилата 6 дни блокада на наземния градски транспорт. Превозните средства ще се движат по графика, който беше в сила преди протестните действия, съобщава БНР. Малко след 19 часа снощи протестиращи от трамвайното депо в..
Сутринта над Югоизточна България ще има повече облаци, които ще се преместват на изток и над целия район ще се установи слънчево време. По-късно следобед ще има временни увеличения на облачността, но валежи не се очакват. Ще духа до умерен западен вятър, следобед вятърът ще се обърне от южна четвърт. Максимални температури от 18° до 23°, за..
Набелязаната жертва получава обаждане на мобилния си телефон от мним полицай и мним банков служител. "Полицаят" изисква допълнителна информация за банкови сметки, наличности, предоставяне на..
30 спиркозаслона в централната градска част на Варна вече са ремонтирани, съобщават от дирекция „Общинска собственост, икономика и стопански дейности“. Сред тях са сп. „Катедрала“ (посока центъра), двете спирки на бившето зимно кино „Тракия“ на бул. „Владислав Варненчик“, сп. „Централна поща“ (в двете посоки), сп. „Музея“ (посока център), сп...