Вече 15 години не може да бъде намерен механизъм да се опази един от най-важните археологически обекти в България - античният храм на Великата богиня майка Кибела в Балчик. Това каза директорът на Националния археологически институт с музей (НАИМ) при Българската академия на науките доц. д-р Христо Попов, цитиран от БТА.
Храмът на Кибела, който е функционирал близо 7 века, е един от най-важните археологически обекти от последните почти 20 години, откривани на територията на България. По стечение на обстоятелствата е засипан и открит преди 15 години. И в момента този паметник, който се сочи за най-добре намерения опазен храм, не може да се види и стои в една дупка, каза Христо Попов.
По думите му, нито държавата, нито Общината в Балчик, нито музеите или Министерството на културата, не успяват да намерят работещия начин, по който този изключителен паметник да бъде опазен. Основните движими находки – статуите и надписите, са прибрани в музея. Запазени са стените над метър и половина и части от покрива също са на мястото си, каза Попов.
Общински съвет – Варна отправя призив към представители на варненския бизнес, инвеститори, спонсори и дарители да окажат съдействие за стабилизиране и бъдещо развитие на ФК „Спартак“. Повод за това е постъпило днес писмо от клуба в деловодството на ОбС, в което се алармира за тежкото финансово състояние на „Спартак“. В документа се настоява за спешна..
Днес след 22,00 часа автобусите по линии 148, 209 и 209 Бърз няма да обслужват спирки "Възраждане" и "Хемус" посока кв. "Владиславово". Ще преминават по ул. "Вяра", бул. "Трети март", бул. "Република" и ще се включват по маршрута си на бул. "Цар Освободител". Промените се въвеждат поради ВиК авария в района на северното платно на бул. "Цар Освободител"..
Земеделските земи в област Варна са поскъпнали през 2024 година. Цената на сделките с ниви достига 1 971 лв. за един декар, което е със 7.5% повече в сравнение с 2023 година, съобщават от Териториално статистическо бюро - Североизток. Област Варна е на шесто място по цени. Преди нея са областите Добрич - с 3 531 лв., Силистра - с 2 618 лв., Русе -..
Сезонът върви според направените прогнози за доста силно присъствие на немския пазар. Това се дължи на подобрената транспортна достъпност - авиокомпания базира самолет, който обслужва големите летища в Германия. 25-30% е отчетеният ръст на броя на немските туристи. Това каза проф. Стоян Маринов, съпредседател на Варненската туристическа камара. Той..
В сряда – 13 август, започва основният ремонт на ул. „Поп Димитър“ в район „Младост“, стана ясно по време на редовната оперативна среща на ръководството на Община Варна с пътностроителните фирми. Предвидени са подмяна на бордюри, нова тротоарна настилка, улично осветление, светофарна уредба, както и преасфалтиране на цялата улица – от ул. „Вяра“ до бул...
Да бъде гарантирана проследяемостта на продукцията, която се продава в държавните магазини, за да се избегнат нелоялни практики, като например евтино вносно месо да се представя за българско. Това коментира Даниел Божанков, председател на управителния съвет на Асоциация на промишленото птицевъдство (АПП). По думите му това е фундаментален проблем в..
До 29 август 2025 г. варненци и гости на града ще могат да посетят пътуващата изложба „Следи от изчезване“, разположена в зеленината на Природонаучния музей. Изложбата е част от кампания, посветена на опазването на редки и застрашени животински видове в България. В центъра на експозицията са детайлни отливки на стъпки от диви животни, чието..