Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светло бъдеще пред младите винари и технолози вещаят от бранша

Само преди седмици българско вино спечели сребърен медал в един от най-значимите и престижни конкурси на винения свят - Decanter Awards, наградите от които се считат за изключително постижение

За шести път виненият фестивал WINEkend 2023 ще събере и представи във Варна младите български винари и технолози. Новите лица в индустрията ще покажат в рамките на две вечери – в петък и събота, вина със световно качество.

Около 300 вина на 30 малки, семейни, градски или крафт винарни ще могат да се дегустират в рамките на изложението, каза един от организаторите – Георги Ванков. Само преди седмици, произведено от тяхната градска варненска винарна Каберне Фран спечели сребърен медал в един от най-значимите и престижни конкурси на винения свят - Decanter Awards, наградите от които се считат за изключително постижение.

За първи път, изложението ще бъде в рамките на два дни и с толкова голямо разнообразие. Ще бъде и на нова локация - дворът на Археологическия музей, където за атмосферата ще помогнат и всички фасадни прожектори.

Въпреки че младите технолози и винари не сме толкова добре познати на масовата публика, пред нас има светло бъдеще. След като има качество, признанието ще дойде рано или късно, категоричен е Георги Ванков.

Трудно може да се каже колко точно вино се произвежда в България, посочва Ванков. Освен около 300 официални винарни - от най-малките до най-големите, в България има един незаобиколим фактор, който не се отчита - количеството на домашно произведеното вино. Все още, по думите му, в България не сме с толкова отворени умове за практиките, които прилагат във винарните от Новия свят, в същото време заради традиите, които имаме България е една добра амалгама за производство на вино.

Българинът робува на доста митове, включително и при консумацията на вино. Докато тук много се тачат тежките вина, съвременните световни тенденции са в намаляване на консумацията на алкохол, в производството на по-леки, свежи и по-елегантни вина, казва технологът, който стои зад отличието, получено от Decanter Awards.

Климатични промени, засушаванията в последните години влияят и на гроздето като суровина, динамиката на узряването се променя, понякога доста изненадващо и се превръщат в предизвикателство пред винопроизводството. Най-големите проблеми обаче са свързани с намаляването на масивите от лозя, посочва още Георги Ванков.

Заради проблемите с цените на обработката на лозята и размера на субсидиите, които гроздопроизводителите получават спрямо производителите на полски култури, се стига до обезкуражаване на собствениците на лозя. Понякога се стига до там, че продават гроздето "на минус". Лозята са дълготраен актив, те са инвестиция в бъдещето, машините за обработка също са скъпи, има и не малко ръчен труд.

Най-голямото притеснение е дали ще останат хора, на които да им се занимава с отглеждане на лозя, респективно суворина за винопроизводство, дали то ще е достатъчно рентабилно, за да се развива индустрията. Една част от гроздопроизводителите или се преориентират и стават и винопроизводители, или се отказват, изкореняват лозята и започват да се занимават с друго, посочва още Георги Ванков.

Средната големина на лозята у нас е между 100 и 500 дка, най-големите са не повече от 4 000 дка, но малките семейни винарни правят вина и от масиви с далеч по-малки масиви, в малки серии, огромно внимание към детайла и изключително качество.

Целият разговор с Георги Ванков може да чуете в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български стихотворения красят центъра на Варна за 24 май (СНИМКИ)

Центърът на Варна е украсен с пана с известни български стихотворения по случай предстоящия празник на българската просвета и славянската писменост, 24 май.   Произведенията, красящи морската столица, са на знаменити български автори като Елин Пелин, Любен Каравелов и Ран Босилек. Тази година 121 групи с представители на детски..

публикувано на 21.05.24 в 12:05

На Константин ли е кръстено село Константиново?

Село Константиново е разположено на около 15 км от центъра на Варна и на 8 км източно от Белослав. Старото му име е Дерекьой, което буквално означава „село в дере“. Името „Константиново“ му е дадено около 1898 г., когато след опажаряването му от турците се населва отново. Кръстено е на първия заселник дядо Костанда, гагаузин.   Но, Костанда си..

публикувано на 21.05.24 в 10:05

С литургия започна празникът в манастира "Св. св. Константин и Елена" край Варна (СНИМКИ)

В манастира край Варна, посветен на Св. равноапостоли Константин и Елена, вече започна празничната света литургия.  Много хора дойдоха, за да измолят здраве и благословение за себе си и семействата си.  В 12 започва тържеството в едноименния курорт с изпълненията на представителния духов оркестър на..

публикувано на 21.05.24 в 09:27

"Празници Владиславово" започват от днес (ПРОГРАМА)

На 21 май Район "Владислав Варненчик" отбелязва своя празник.  Bсяка година в дните от 21 до 24 май там се провеждат "Празници Владиславово".  "Празници Владиславово" започват днес с празничен водосвет в параклиса "Св. св. Константин и Елена" в местността "Ментеше".  Честването продължава с концертна програма на откритата сцена, където се..

публикувано на 21.05.24 в 08:56
Скалната църква

Резерват Яйлата "пази" Светите Константин и Елена в своята скална църква

Скалната църква се намира в западния дял на резервата Яйлата. Помещава се в пещера с три отделения, последното, от които с отдушник. По стените им са изсечени многобройни кръстове и прабългарски рунически знаци. До иконата на Светите Константин и Елена, може да се види и най-известния български символ - рунически знак "IYI". Използвана е като църква..

публикувано на 21.05.24 в 07:33

Ученици лагеруваха през нощта в РИМ-Добрич

Група ученици, на възраст от 8 до 11 години, с ръководител Мила Николова от Център НОЛъР, не само разгледаха музеите, но прекараха цялата нощ в Регионалния исторически музей, в Стария Добрич в Европейската нощ на музеите. Обиколката започна от Музея в градски парк, където децата присъстваха на откриването на изложбата „Добра среща майстори...

публикувано на 20.05.24 в 19:09

Три нови изложби от Нощта на музеите в Балчик очакват своята публика със специални послания

Над 800 души станаха съпричастни към Европейската нощ на музеите и галериите – 18 май, организирана в обектите на Исторически музей – Балчик. Такава е равносметката на директора Радостина Енчева след фолклорния събор на любителски състави „Св. Атанасий“ в село Оброчище на този ден, изложбите и събитията в Балчишката художествена галерия, както и..

публикувано на 20.05.24 в 15:19