Летоброенето на Народно читалище „Искра“ започва в далечната 1923 година, за да развива своята дейност и да съхранява местните традиции, истории и автентичен фолклор. В ония далечни години ентусиазирани младежи с доброволен труд преустройват стопанската сграда, която се е намирала в двора на бившето училище. И със същия ентусиазъм създават театрален колектив и смесен хор. Божанка Василева е една от самодейките и е живата история на читалището и на селото. Началото на новата сграда се поставя през 1952 г., когато отново с доброволен труд се изгражда читалището, в което се използва и днес. Името на първия председател на читалището е на Ангел Калев. Будни младежи са развивали разнообразна и богата дейност. Внукът на Ангел Калев – Славян Стоянов пази и разпространява автентичния характерен дух на народното творчество от Челопечене. През годините се редуват имената на Стефан Станев, Йордан Николов и други - достойни председатели на културното средище. Историята разказва, че най- голяма дейност е кипяла в читалището при Ангел Калев и Милица Колева. Днес председател на НЧ “Искра 1923“ е Петранка Стоянова, която влага много енергия, то да съществува и развива творческа дейност. Честването на вековното читалище в Челопечене е повод за равносметка, повод за гордост и радост, че го има и тази годишнина е повод днес да бъдем онези наследници, които пазят, предават и разпространяват красивите народни добруджански традиции и обичаи. Това доказват успехите на групата за автентичен и обработен фолклор и групата за народни обичаи към читалището. Те са носители на различни награди от фолклорни фестивали и събори, участвали са в различни културни програми в общината, Каварна и извън нея. По повод юбилея е подредена изложбата „Уникално наследство“ с помощта на Жечка Симеонова, Кера Мирчева и самодейки към читалището. Мария Алексиева – сегашен Секретар на НЧ „Искра1923“ съобщи, че празничната програма ще се проведе на традиционен терен в началото на селото с богата празнична програма на 22 юли т.г. от 10,30 ч. Поканени са кметовете и кметските наместници от община Каварна, секретари на читалищата от общината. Пред близо 40-те жители на селото и техните гости за доброто настроение ще се погрижат: фолклорни самодейни състави към читалищата от селата Видно, Могилище, Вранино, Септемврийци, Селце и ДФТШ “Орисия“ и ФТК „Мераклии“ от Каварна, които представят песенно и музикално автентично творчество пред жителите и гостите на с.Челопечене. Наред с тях ще бъде представено и ревю на автентични костюми от колекционери от страната. Ревюто се организира от Славян Стоянов, който е родом от Челопечене. В 13.00 ч. започва концерт на популярната певица Симона Загорова. Събитието по честването на вековния юбилей на НЧ „Искра 1923“ в с. Челопечене се организира със съдействието на община Каварна.
Информацията е на Керанка Далакманска.
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..