Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Запечатаният цех за сладолед с констатирани нарушения във Варна е продължил да работи

Снимка: pixabay

Собственикът на производствен цех за сладолед във Варна, който беше запечатан от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) заради констатирани нарушения при производството на сладолед, е продължил да работи. Това съобщи пред Нова телевизия д-р Златина Димова, директор на ОБДХ-Варна. 

При първата проверка инспекторите са констатирали използването на суровини с изтекъл срок на годност, личните здравни книжки на персонала не са били подновявани според изискванията, не са взимани проби за анализ от продукцията и на практика няма сигурност за този продукт, който се произвежда и реализира на пазара, дали е безопасен за потребителите, коментира Димова. 

След две заповеди за затваряне, на 19 юли, със съдействието на "Икономическа полиция", обектът е посетен, но не е осигурен достъп”, обясняват още от ОДБХ - Варна. 

"Това е престъпление по Наказателния кодекс и ние сме предприели съответните действия с писмо до другите отговорни институции", допълва д-р Димова.За нарушителите са предвидени глоби започващи от 2000 лева.

Българската агенция за безопасност на храните (БАХБ) извършва в момента засилени проверки за качеството на сладоледа, който се предлага на открити щандове през лятото. Инспекции се провеждат и в производствени цехове и обекти за продажба. Следи се дали се спазва технологичният процес, параметрите на пастьоризация, закаляване и съхранение на сладоледа, етикетиране, състав и алергени, ако има такива. 

Снимката е илюстративна. 
По публикацията работи: Димитрина Дончева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йордан Кателиев, Ивайло Маринов, Благомир Коцев в съда

Кметът на Варна Благомир Коцев вече е обвиняем за участие в престъпно сдружение

Прокуратурата повдигна нови, прецизирани обвинения на кмета на Варна Благомир Коцев. Коцев вече е обвинен за участие в престъпно сдружение заедно с общинските съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов и бизнесмена Ивайло Маринов, предаде БНР. Повдигнати са му обвинения и за принуда и искане на подкуп. В петък на кмета на Варна ще бъдат предявени..

публикувано на 27.10.25 в 18:55
Михаил Екимджиев

Екимджиев за казуса "Коцев": Прокуратурата не води дела, за да осъжда, а за да разчиства терен за интереси

Зад новите обвинения срещу кмета на Варна Благомир Коцев стои политическа мотивация и целенасочено елиминиране на неудобен местен лидер. Българската прокуратура не води дела, за да осъжда престъпници, а за да демонизира и унищожава политици и бизнесмени, като така разчиства терена за други интереси. Така коментира последните действия на обвинението..

обновено на 27.10.25 в 17:38

КНСБ се закани на протести и да сезира европейските институции заради готвените промени в Кодекса на труда

КНСБ ще сезира националните и европейските институции и ще организира протестни действия, ако министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов внесе в парламента подготвения от ведомството му проект за промени в Кодекса на труда. Това обяви вицепрезидентът на синдиката Тодор Капитанов след заседанието на Националния съвет за тристранно..

публикувано на 27.10.25 в 17:36

КНСБ посочи "червените" си линии за Бюджет 2026: Настоява за поне 10% ръст на заплатите в държавни агенции и обществените медии

От КНСБ виждат няколко "червени" линии относно бюджета за следващата година, които ако не се предвидят, синдикатът няма да се съгласи с параметрите му.  За обществените медии  - БНР, БНТ и БТА, които са сред най-ощетените, увеличението на заплатите трябва да е поне с 10 процента. Това заяви във Варна лидерът на синдиката Пламен Димитров. По..

публикувано на 27.10.25 в 16:48

Керемедчиев за "Лукойл": Държавата трябва да смени незабавно собствеността, на бензиностанциите няма да можем да плащаме с карта

България да поиска отсрочка за прилагане на санкциите срещу руската нефтодобивна компания "Лукойл" и да се пристъпи незабавно към смяна на собствеността на рафинерията у нас. Тези стъпки трябва спешно да бъдат предприети, в отговор на американските ограничения, коментира дипломатът и бивш зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев в предаването на..

публикувано на 27.10.25 в 14:55

Светофар се счупи на бул. "Осми приморски полк" и предизвика задръстване в района на спирка "Явор"

Счупен светофар на бул. "Осми Приморски полк" в района на спирка "Явор" предизвика задръстване този следобед, съобщиха слушатели на Радио Варна.  Не работи цялата секция на съоръжението. 

публикувано на 27.10.25 в 14:41

Информационна среща за въвеждане на еврото предстои във вторник във Варна

Информационна среща за въвеждане на еврото ще се проведе утре, 28 октомври, от 14 часа в Юнашкия салон във Варна. Представители на местните власти от област Варна, на бизнеса и гражданите ще бъдат информирани за конкретните срокове, за стъпките и практическите аспекти, които съпътстват историческия преход към единната европейска валута в България. В..

публикувано на 27.10.25 в 12:07