Петя Цонева е родена през 1980 г. в Габрово. Завършва специалностите Приложна лингвистика (с английски и френски език), Конферентен превод и Британистика във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, където работи като преподавател. Там тя защитава докторантура и доцентура в областта на английската литература, като през 2018 г. издателство „Кеймбридж Сколарс“ публикува англоезичната ѝ монография. Има четири издадени стихосбирки – „С крило на земята“ (2010 г.), „Дори да няма врата“ (2019 г.), „Белият час“ (2021 г.), удостоена с наградата „Дамян Дамянов“, и „Спасителна песен“ (2022 г.). Публикува в национални издания и е лауреат на множество национални конкурси, сред които „В полите на Витоша“, „Дора Габе“, „Добромир Тонев“, „Яворови дни – Поморие“, „Жената – любима и майка“. Носител е на Славейковата награда за 2021 г. и на наградата „Ивайло Балабанов“ през 2022 г.
„Много се вълнувам, че мога да бъде сред вас и да се поклоня пред паметта на големия български поет Йордан Кръчмаров. Да благодаря на организаторите и всички, участвали в почитане на паметта му именно в това мото „Сол за живите“. Той ни е оставил сол, която трябва да бъде стопена – в сълза, в море, във вятър, защото само когато солта се стопи, тя може да стане извор на живот... Мъчно ми е, че вече съм носител на втора награда на поет, с когото не мога да се запозная и да му стисна ръката. Но вярвам, че Йордан Кръчмаров е тук сред нас и ни благославя по един специален начин, което ме кара да се чувствам смирена пред него и пред вас“ – сподели победителката преди да прочете стихотворението си.
То е породено от картина, която вижда на северното море - с. Крапец, където идва често на почивка. „Северното море е изключително, тук можеш да усетиш свободата на вятъра, слънчогледите, морето. Тук видях първите си делфини, първото ято бели лебеди, които отнесох в себе си в планината. В един момент то реши да прелети в стихотворението, което ще ви прочета“ – обърна се тя към хората, събрали се на церемонията по награждаването в Гурково.
Диви лебеди
Първа награда в НПК "Сол за живите"
Над смолисти блата и потънали в пламъци ниви
(слънчогледов пожар е запален по цялата шир),
в унисон с вечността, ято лебеди, приказно диви,
махат с бели крила сякаш мерят небето с аршин.
Мерят мъката, стара и прясна, дълбока и мъртва,
радостта – тази лека дантела от плетен памук.
А под тях на земята е почнала лятната жътва
и мирише на хляб. И на мляко. На дом и на юг.
Нощем чувам как пеят криле и над моята къща,
и се сбира над покрива облак от бяла мъгла.
Може би са косите на баба, която се връща
да довърши тъй многото свои човешки дела.
Може би сънен вятър по път се е спрял да попее
на сърцето ми, будно под своя мълчащ небосвод.
Като летния плод на земята в гърдите едрее
все по-бързо и жадно единият кратък живот.
И навярно над цялата радост и скръб многолика
бели ангели някъде много високо летят.
А когато е тихо, запяват и живите викат
да погледнат нагоре, където се ражда денят.
Конкурсът "Сол за живите" поставя началото на един много сериозен прочит на поезията на Йордан Кръчмаров, написана простичко, но и толкова философски и мъдро“, вярва Сашо Серафимов – член на журито на литературния конкурс. Неговото мнение е, че поезията, провокирана от творчеството му, доста широко отваря вътрешния поглед на авторите.
„Сол за живите“ остава запазена марка на село Гурково, която превръща малката общност в една авторитетна платформа за изява и популяризиране на съвременни български поети. Конкурсът ще се проведе отново след пет години.
"Заради изключително високото ниво на конкурса, подчертано нееднократно от председателя на журито Недялко Йорданов, читалището ни ще издаде сборник алманах с около 80 творби, подбрани от журито, което ще стане и своеобразната поощрителна награда на Читалище „Свобода“ в с.Гурково като организатор на конкурса“ – съобщи председателят на настоятелството Наталия Георгиева. Освен избрани творби, ще бъдат публикувани и творческите визитки на селектираните автори. Тя честити на всички лауреати и носители на специални и поощрителни награди и пожела чудни вдъхновения и нови хоризонти.
Втората награда от конкурса е за стихотворението „Преди да изрека „Амин“ - Валентина Йотова (София)
Трета награда си поделиха трима души – Нели Станева (Сливен), Милчо Петров (София), Ваня Велева (Ямбол).
Три специални награди: На кмета на Община Балчик - Мария Андреева (Ямбол); специалната награда на семейството на поета - Петрана Петрова от Враца; На организаторите от НЧ „Свобода – 1897 г.“ - Васил Славов, който от над три десетилетия живее в Питсбърг, Пенсилвания, САЩ, и през септември ще дойде, за да получи лично наградата си.
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..
Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..
Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..