Има бяло петно в Наказателния кодекс. Един от въпросите е свързан с дефинирането на физическо, психическо и икономическо насилие, които са предвидени в Наказателния кодекс (НК), но са оставени изцяло на съдебната практика. Това каза омбудсманът Диана Ковачева в предаването "Тази сутрин" по bTV.
По думите ѝ бялото петно в Наказателния кодекс се отнася до случаи на умишлено причиняване на физическа или психическа болка или страдание.
От години България е или осъждана, или делата - например от Страсбург, доказват нееднократно, че имаме проблем с Наказателния кодекс, защото случаите на тежко насилие, което не убива, но смазва човешкото достойнство са много и те не могат да бъдат наказани, защото в НК няма такъв текст на инкриминиране на изтезания, жестоко, нечовешко, унизително отношение, коментира Ковачева.
"С новата сесия на парламента ще внеса такива предложения за криминализиране на точно този тип деяния, които някак си не остават ненаказани", заяви омбудсманът, цитирана от БТА.
Тя коментира и случая с нападението над 18-годишното момиче от Стара Загора. По думите ѝ има значение квалификацията на деянието, защото така на практика започва наказателното производство. Факт е, че има много неясноти за начина на квалифицирането му, смята Ковачева
Според нея, това, което трябва да се промени веднага, е отношението на институциите към жертвата на домашно насилие. Липсата на чувствителност, разбиране, за съжаление и от страна на полицията, и на прокуратурата, и на съда, се оказва фатална, каза тя. Търсенето на три последователни сигнала, в предвидената системност в НК, пречи на практика да бъде осъден по-тежко насилникът, защото съдът търси три сигнала от жертвата. А жертвите на насилие не говорят, коментира Ковачева.
По думите ѝ трябва задължителна терапия за насилника, обучение за полицаите, които да подхождат с разбиране.
Европейският център за транспортни политики (ЕЦТП) изрази остро възмущение от организацията на автомобилното състезание „Планинско изкачване – Аладжа манастир“, при което вчера един човек загина, а няколко други бяха ранени, след като състезателен автомобил напусна трасето и се вряза в зрителите. В интервю за Радио Варна председателят на ЕЦТП..
Пилотът от автомобилното състезание за планинско изкачване Нейко Нейков няма да бъде привлечен към наказателна отговорност и мярката му за неотклонение няма да бъде удължена, съобщиха източници от разследването във Варна. Причината е, че не става дума за пътно-транспортно произшествие по Закона за движение по пътищата. Резултатите от кръвната..
Председателят на Експертния съвет по устройство а териториите (ЕСУТ) към Община Варна архитект Кристиян Саралиев кани гражданите на адаптирана лекция на тема „Презастрояване и градоустройство във Варна“. Събитието ще се състои от 17:30 ч. на 9 октомври (четвъртък) в зала „Пленарна“ на Общината. По време на срещата ще бъде проследено развитието на..
Агенция „Пътна инфраструктура“ предприе спешни действия за обезопасяване и възстановяване на моста над река Изгревска на път II-99 Царево - Малко Търново, компрометиран при наводненията от 3 октомври. Ограничен е достъпът до него, за да се гарантира безопасността на пътуващите, посочват от АПИ. Работи се по изготвяне на проект и изграждането на..
Без съгласие по размера на минималната работна заплата за догодина приключи заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, предаде БНР. Проектът на правителствено постановление предвижда от 1 януари догодина тя да стане 1213 лева, или 620,20 евро, вместо досегашните 1077 лева. Асоциацията на индустриалния капитал и Българската..
Варненски архитекти отново повдигат темата за бъдещето на т.нар. Дупка в центъра на Варна и нейното бъдещо преобразяване в общественополезно място. В момента има обявен конкурс за проект на Дупката в Бургас, но се надяваме скоро да бъде обявен такъв и за Дупката във Варна, каза в предаването „Новият ден“ архитект Явор Панев, който гостува по..
Във връзка с прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология – Варна за предстоящи интензивни валежи се извършва повторна проверка на състоянието на дъждоприемните шахти на територията на града. В район "Одесос" в събота и неделя е извършено почистване на част от падналите върху решетките листа. Около две трети от шахтите в..