Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Динята - полезна от кората до семките

Снимка: pixabay.com

На 3 август отбелязваме Световния ден на динята. Сочният плод има над 1200 разновидности в 96 държави по света, в това число и България.

Динята е един от най-полезните плодове, който съдържа над 95% вода и действа много освежаващо през лятото като приятен начин да регулираме водния баланс на тялото си.

Най-често динята се консумира на парчета, но не са малко и хората, които предпочитат да си набавят важните витамини А и C, фибрите, калия и аминокиселините, които се съдържат в динята, под формата на фреш. В много заведения във Варна през летните месеци се предлага фреш от диня в комбинация с кафе или друга тонизираща напитка. 

"На ден приготвям стотици фрешове от диня, тъй като много хора ги обичат, особено през лятото. Особено се харесва и комбинацията от диня, малини и мента, което правим под формата на смути", сподели за Радио Варна младият Васил, който работи в едно от заведения за фреш в центъра на Варна. Там работят изцяло с български дини, тъй като по думите му са много по-вкусни от вносните.

А как се движат цените на дините на пазар "Чаталджа" във Варна, има ли български дини и как да разпознаем дали една диня е добре узряла, чуйте в звуковия файл:

Световният ден на динята се отбелязва в държавите по света с различни инициативи. Например в САЩ днес се провеждат надяждане с диня и надплюване със семки. Именно американец е рекордьор по най-далечно изплюта семка - Джейсън Шашън от Тексас, който изплюл семката на 23 метра. А най-голямата диня в света е 159-килограмов гигант от Тенеси, който от години държи първо място в рекордите на Гинес.

Съществуват спорове дали динята е плод или зеленчук, но всъщност е и двете. Според възприетата класификация на земеделските култури е плодов зеленчук. 

Кората на динята е полезна и също може да се яде, въпреки че често се озовава в кофата за смет. Китайците например я пържат, варят или най-често мариноват. Семената на динята са богати на мазнини и белтъчини и се ядат самостоятелно, добавят се в други ястия или се използват за производство на растително масло. В Китай семките от диня се продават печени и с подправки, подобно на слънчогледовите.

В България динята също има разнообразни приложения в кулинарията. У нас се прави рачел или маджун от диня, а също така можем да я консумираме и като туршия. Известно е и инжектирането на диня с мастика, което е любима комбинация на българите в летните месеци.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Смелият поет, който казваше истината: 90 години от рождението на Дамян Дамянов

Дамян Дамянов е голям поет, при него няма лъжа и фалш. Това заяви пред БГНЕС неговата съпруга поетесата Надежда Захариева. На 18 януари отбелязваме 90 години от рождението на големия български поет, който е роден през 1935 г. в град Сливен. „Дамян Дамянов беше един талантлив човек, един раним и свръхчувствителен човек. Той в никакъв случай не..

публикувано на 18.01.25 в 09:48

Празнуваме Атанасовден

Православната църква почита днес паметта на Свети Атанасий Велики. Празникът се нарича още Зимен Атанасовден , тъй като църквата почита светеца и на втори май - деня на смъртта му, известен като Летен Атанасовден. Свети Атанасий Велики е определян като "баща на православното богословие", защото аргументира богословски и..

публикувано на 18.01.25 в 09:43

Изчистиха незаконното сметище до Тубдиспансера

Изчистиха едно от петте незаконни сметища в район "Одесос", това до сградата на Тубдиспансера. Проблемът с нерегламентираното изхвърляне на боклук до оградата на здравното заведение на улица „Велчова завера“ е от години. Краткосрочен е ефектът след почистването му, тъй като през нощта отново се образува натрупване на разнородни отпадъци, казаха..

публикувано на 17.01.25 в 15:25

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 17.01.25 в 14:12

Веселина Илиева е новият ръководител на Ботаническата градина в Балчик

В средата на месеца дългогодишният директор Валя Машкарова се оттегли в заслужена почивка, след като през 1991 година започва работа като биолог в УБГ Балчик, а впоследствие и ръководител. В периода от 2007 до 2014 г. застава начело на Екопарк – Варна, а от 2014-а досега ръководи Университетската ботаническа градина в Балчик. За 33 години трудов стаж в..

публикувано на 17.01.25 в 13:42

Именичката Антоанета Петрова: Обичам този ден повече от рождения си

Днес православната църква чества Антоновден. Св. Антоний е  първият от т. нар. Пустинни отци. В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка". Според народните представи Антон и Атанас са двама братя близнаци, които..

публикувано на 17.01.25 в 10:50

Ще скочи ли с 20% цената на новите жилища

През тази година се очаква ново повишаване на цените на имотите заради предстоящи промени в Закона за ДДС, които бяха одобрени от служебното правителство и внесени в Народното събрание. Според предложените изменения физическите лица ще трябва да плащат 20% ДДС при продажба на новопостроено жилище. Това важи за имоти, продадени в рамките на..

публикувано на 17.01.25 в 10:11