Представители на сектор „Рибарство и аквакултури“ не са били поканени да се включат в обсъждането на промените в Закона за енергията от възобновяеми източници, които предвиждат изграждането на ветрогенераторни паркове в Черно море. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов. От бранша за изпратили писма до комисиите в парламента и до министерствата на енергетиката и околната среда, в които поставят редица въпроси относно офшорните паркове в българските води. След липсата на реакция от институциите, от Консултативния съвет са изпратили препоръки до българското правителство и Европейската комисия с настояване да се чуят мненията на експерти за това как вятърните паркове ще се отразят на дребномащабния риболов и екологичното равновесие в Черно море. От сектора не са против развитието на синята икономика, но настояват да участват при обсъждането на ветрогенераторите в морето, които ще засегнат поминъка на хиляди хора.
"Задаваме си въпроси съгласно информацията, с която разполагаме. Вятърните паркове, особено тези по Северното Черноморие - пред Варна и Шабла, са буквално до брега", посочи Господинов.
Той допълни, че още миналата година са направили предложение въпросите да бъдат поставени във всички комисии, които разглеждат къде ще се изграждат централите. Необходимо е да се разбере дали ще бъде забранен риболовът на тези места и ще бъдат ли компенсирани хората, каза Господинов, и допълни: "Никъде не сме поканени да бъде поискано нашето мнение. А в Черно море около 3 хиляди семейства имат поне по един представител, зает в риболова. Още толкова имат в рибопреработката... Искаме да бъде създадена платформа от страните-членки, с която да се осъществява диалог и сътрудничество със заинтересуваните страни".
Според генералния секретар на Консултативния съвет за Черно море някой трябва да изчисли както икономическите загуби, така и екологичните проблеми, които ще се получат при изграждането на ветрогенераторни паркове в Черно море. "Доколкото знам, този пред Шабла е на 10 метра дълбочина - това е съвсем близо до брега. Ние разбираме бизнес-намеренията на големите оператори, че искат да спечелят пари от кабели, но нас това не ни интересува. Да ги правят навътре, където ние не риболовстваме. Не ни забелязват до момента, в който не се създаде напрежение и конфликт и аз не гарантирам, че той може да бъде лесно разрешен", коментира Господинов.
Експертите настояват Европейската комисия да изготви мониторинг и да направи проучване как ще влияят температурите, вибрациите, магнитните полета, шумовете, на популациите в Черно море. "Ами ако изчезне рибата пред българския бряг?", пита Господинов.
Припомняме, че промените в Закона за енергията от възобновяеми източници минаха на първо четене в парламентарната комисия по енергетика. По време на дискусиите, членове на комисията признаха, че някои текстове в проектозакона са меко казано проблемни, но ще бъдат гласувани, защото са част от Плана за възстановяване и устойчивост. Депутатите решиха да бъде създадена работна група, която да вземе предвид всички мнения, препоръки и критики преди промените да бъдат гласувани на второ четене в пленарната зала. Все още не е ясно дали депутатите от тази работна група ще се срещнат с представители на рибарския сектор...
Целия разговор с Йордан Господинов чуйте в прикачения звуков файл:
Перспективите за влизането на страната в еврозоната и днес разделиха парламентарно представените формации. Част от тях се усъмниха в готовността на страната ни за членство. От ГЕРБ увериха, че не са се отказали да поискат конвергентен доклад, в същото време от ПП-ДБ ги обвиниха в саботаж, а от "Възраждане" заплашиха с протести, предаде БНР. Спорът се..
Кметът Благомир Коцев и заместник-кметът Павел Попов се срещнаха с Х. Мартин Макдауъл - заместник-посланик на Съединените американски щати в България и аташето по културните и образователните въпроси в мисията Ерик Брасил. По време на срещата в Община Варна бяха обсъдени теми от взаимен интерес в областта на икономиката, културата и образованието, някои..
С девет нови електробуса разполага вече градският транспорт в Добрич. Превозните средства са закупени със средства от дългогодишен проект, изпълняван от Община Добрич и са всеки на стойност от малко над 659 хиляди лв. без ДДС. За нуждите на електробусите са изградени и осем зарядни станции. Деветте нови електробуса ще допълнят автопарка на..
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов официално представи кандидатурата си за председател на БСП и приоритетите за развитие на партията, предаде БНР. Гуцанов получи подкрепата на Георги Първанов - президент на България от 2002 до 2012 г. Крайно време е да се сложи край на вътрешните противоречия в БСП, време е за обединение,..
Умна количка за пазаруване, която съкращава чакането пред касата от шест минути на 30 секунди, пазаруване с нулеви отпадъци и умалена версия на супермаркет на колела, който достига до най-отдалечените географски дестинации и може да обслужва клиенти в рамките на минути от паркирането му. Това са част от проектите, разработени от студенти от..
Депутатът от "Демокрация, права и свободи - ДПС" Джейхан Ибрямов запази имунитета си, след като мнозинството в Народното събрание отхвърли внесения от председателя на парламента Наталия Киселова проект на решение, съобщава БНР. "За" снемането на имунитета гласуваха само 59 народни представители от ДПС-НН, МЕЧ и 17 от ПП-ДБ, докато 97 бяха против, а..
Шестима участници в престъпна група за фалшифициране и използване на фалшификати, измами и пране на пари, извършила мащабна финансова измама на стойност над 60 000 000 евро в Люксембург, са задържани при международната операция под егидата на Eurojust, съобщиха от Апелативната прокуратура във Варна. Финансовата измама е извършена със средства на..