До последната, 31-ва експедиция, антарктическите експедиции се провеждаха на стоп. Днес вече имаме наш научноизследователски кораб (НИК "Св. св. Кирил и Методий"). Това подчерта в интервю за Радио Варна проф. Христо Пимпирев. В Арт салона на Радио Варна той участва в представянето на книгата "Антарктическият стопаджия", написана в съавторство с Иглика Трифонова.
Книгата разказва за 30-те години проучвания на Ледения континент. По време на представянето Пимпирев подчерта, че чувства Варна като роден град.
Преподавателят по геология в Софийския университет "Св. Климент Охридски", председател на Българския антарктически институт и директор на Националния център за полярни изследвания е ръководител на 30 български антарктически експедиции. "За да стигнеш до целта, до която си тръгнал - българската база на остров Ливингстън, трябваше да се минат океани, континенти, без да имаш превозно средство, с което да стигнеш дотам. И какво правиш - както беше много модерно преди 30-ина години, заставаш до шосето, вдигаш палец и бавно или бързо стигаш, където си решил да отидеш", спомня си проф. Пимпирев.
Той допълни, че тогава българските учени са се обръщали към приятелски антарктически програми от други държави, които са им помагали в транспорта с кораби или самолети. "Беше си стопаджийство - всеки гледа да закара своите хора. Но това беше едно много сложно стопаджийство - все пак стигаш до най-далечния континент на земята", каза още Пимпирев.
Като чисто геройство определя това, поглеждайки назад в годините, полярният изследовател. "Но това беше и вид просия. Ставаше ми неудобно. Трябваше да прося транспорт за експедицията - транспорт за всички 25-30 души", посочи той.
Днес вече всичко е в миналото, а сега вече имаме наш научноизследователски кораб, подчерта Пимпирев. "Доказвахме, че сме една морска нация. И го доказахме от Варна! Надявам се, че след пет-шест години ще имаме още по-модерен кораб. Иначе ще си стоим забутани в югоизточния ъгъл на Европа", добави той.
Подробностите чуйте в прикачения звуков файл:
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..
В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..