Новата астрономическа обсерватория в каварненското село Камен бряг днес отваря врати за посетители. Те могат да наблюдават звездното небе всяка сряда и петък от 21 до 00 часа. Интересът е голям, като само за днешния ден има запитвания от десетки хора. Това съобщи за Радио Варна директорът на Историческия музей в Каварна Пенко Георгиев.
Музеят е партньор по българо-румънски проект, в рамките на който е изградена тази обсерватория. Тя е разположена в центъра на селото, защото там светлинното замърсяване е най-малко и звездното небе се вижда най-ясно. Специалистите, които са монтирали телескопа в обсерваторията, са споделили, че условията за наблюдение на небесните тела в Камен бряг са дори по-добри, отколкото в Националната астрономическа обсерватория в Рожен.
"Изградихме тази обсерватория в двора на кметството, за да има достъп до интернет и ток, тъй като това са условия, необходими за това тя да функционира. Хората ще могат да наблюдават астрономическите явления към момента. Трябва да се има предвид, че това става при подходящи атмосферни условия - небето трябва да е чисто от облаци", обясни Георгиев.
Той допълни, че със създаването на Обсерваторията ще се развие туризмът в региона. Хората, решили да я посетят, имат възможности за отсядане в съседните села.
Работното време на Обсерваторията не е постоянно. "Надявам се, че през септември ще успеем да бъдем с този график. След това работното време ще бъде обявено в двора на кметството, при кметския наместник. Имаме и разпечатан календар на астрономическите събития, за да се съобразим с него", каза директорът на Историческия музей в Каварна.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“). Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..
Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..
Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..
С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..
Днес българската морска общност отбелязва 132 години от рождението на капитан I ранг Георги Славянов. Георги Славянов има големи заслуги за развитието на ВМС и подводното плаване. Той е и един от началниците на ВВМУ. Командир е на първата българска подводница UB18. Дава тласък на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна за строеж и..
От днес до 30 януари и област Добрич е в грипна епидемия заради повишение на заразените с грип и остри респираторни заболявания. Училищните занятия в областта продължават, без да е обявена грипна ваканция поради малък брой отсъстващи ученици в класните стаи. Регионалната здравна инспекция в Добрич отчита ръст на заболелите от грип и респираторни..
Варненските ученици Дивна Иванова и Николай Иванов от кръжока във Народната астрономическа обсерватория "Николай Коперник" ще вземат участие в Научното изложение в Люксембург (Luxembourg International Science Expo) през есента. С представянето на проекта "Повърхностна фотометрия на галактики", награден на Панаира на науките и иновациите, талантливите..