Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двойно по-малко пари за 19-я археологически сезон на Провадия-Солницата

3
Провадия-Солницата
Снимка: Мариела Димитрова

Едва 54 000 лева са средствата отпуснати от Министерството на културата за археологическите разкопки на обекта Праисторически и солодобивен градски център Провадия-Солницата за тази година. Това обяви за Радио Варна ръководителят на обекта проф. Васил Николов. Средствата са изключително малко за един такъв мащабен и сериозен обект като Провадия-Солницата, по-малко от миналата година и почти до парите през 2020 година, когато беше пандемията с коронавируса, коментира проф. Николов. Той посочи, че очакваните средства за консервация и реставрация на обекта изобщо не са били отпуснати. Това изправя екипът ни пред много трудна ситуация – да успеем с много по-малко пари да запазим нормалния ритъм на работа и да посрещнем всички разходи по време на археологическите разкопки, които имаме, каза още ръководителят на обекта.



Проф. Васил Николов

Археологическият обект е отворен за посещения до края на септември в дните от понеделник до събота, като в неделя е почивен ден. Принципът на посещения е същият като предни години – от 9.00 до 13.00 часа на всеки кръгъл час тръгва група с посетители и археолог от екипа, който разказва историята на историческото място. Вход не се заплаща, но има поставени кутии за дарения, ако някой иска да подкрепи работата на археолозите.

Все още не е ясно ще бъде ли изграден Музей на солта в Провадия или не, както предложи преди години проф. Васил Николов. Докато не видя валиден документ с определен терен за сграда на музея, приемам, че нищо не е сигурно, обясни професорът и допълни, че може и да не е жив да види с очите си този така нужен за Провадия Музей на солта. Провадия е малък град и преди 19-сет години, когато започвах разкопките на Солницата имаше около 14 хиляди души, сега са едва 6-7 хиляди и градът постепенно замира, споделя Николов. А това място може да се превърне в основна туристическа дестинация, която да съживи живота в малкото населено място и да развие търговията, убеден е проф. Николов. Още повече в комбинация с другия исторически обект – Крепостта Овеч.

В момента по-голямата част от находките открити на обекта Провадия-Солницата са изложени в Историческия музей в Провадия, но това изобщо не е достатъчно, а подобен световно значим археологически обект се нуждае от специален музей, в който да се разказва неговата история и да бъдат изложени всички открития, категоричен е проф. Николов.

Провадия-солницата от „птичи поглед”. Снимка: Исторически музей – Провадия

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

12-и протест в подкрепа на Благомир Коцев организират във Варна днес

Пореден протест в подкрепа на кмета на Варна Благомир Коцев ще се проведе днес пред сградата на Общината. Сборният пункт ще бъде в 18 часа.  " Настояваме за незабавното разглеждане на мярката за неотклонение на Благомир Коцев", посочват организаторите.  Припомняме, че в петък, 10 октомври, Софийският градски съд взе решение кметът на Варна..

публикувано на 14.10.25 в 14:15
Електрически тротинетки

Погват водачите на тротинетки за нарушения

Започва акция срещу нарушители на пътя, управляващи електрически тротинетки. Засилен ще бъде контролът по време на специализираната операция до 19 октомври. Особено внимание ще се обръща на водачи под 16-годишна възраст, при които се констатират най-често нарушения – управление без необходимата навършена възраст, движение по пътното платно, превишена..

публикувано на 14.10.25 в 14:13
Снимката е илюстративна.

Пострадалите при пожара в дома за стари хора край Варна са с опасност за живота, настанени били в бунгало

Пострадалите при пожара в дом за стари хора край Варна - единият на 66 години от Пазарджик, другият на 65 години от село Гецово, са с опасност за живота.  Настанени са в отделение по реанимация с около 35 процента изгаряния, съобщават от полицията. Те са били настанени във вила тип "бунгало", откъдето тръгват пламъците, уточняват от МВР. Двама души..

публикувано на 14.10.25 в 13:34

Здравната вноска няма да бъде вдигана

На този етап не предлагаме да бъде вдигната здравната вноска за гражданите. Това каза пред журналисти министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов в Габрово, за да открие лицензираната през лятото хеликоптерна площадка, предаде БГНЕС. Той добави и че таксата при общопрактикуващите лекари ще остане непроменена поне до 30 юни 2026 г., въпреки..

публикувано на 14.10.25 в 13:21

Емануил Манолов: Аврен е най-бързо растящата община в област Варна

Аврен е най-бързо растящата община във Варненска област, 500 са къщите, които се строят на различни места. Това подчерта за Радио Варна и предаването "Новият ден" кметът на община Аврен Емануил Манолов. Селата в общината са бъдещите сателитни квартали на Варна, допълни Манолов. След ковид пандемията интересът към закупуване на имоти в Аврен се..

публикувано на 14.10.25 в 10:43

Аврен празнува днес, обновена е църквата "Св. Великомъченица Параскева - Петка"

С тържествена Света литургия в църквата "Света Великомъченица Параскева - Петка" в Аврен започна храмовият празник в селото. Светата обител е изографисана, а днес е официалното ѝ откриване. Храмовете трябва да бъдат направени така, че да запазят ценностите ни, подчерта в ефира на Радио Варна и предаването "Новият ден" кметът на община Аврен Емануил..

публикувано на 14.10.25 в 10:05

Двама души са с изгаряния след пожар в Дом за възрастни хора край Варна

Двама трудноподвижни възрастни хора са настанени в Клиниката по изгаряния във ВМА-Варна, след като снощи са пострадали при пожар в Дома за възрастни хора край града. Екипите на пожарната са установили, че гори стая, както и покривът на едноетажна къща, а на терасата са двама мъже, те са спасени. Настанените в Клиниката са с изгаряния по цялото..

публикувано на 14.10.25 в 09:07