Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

140 години от рождението на Габриел „Коко“ Шанел

Тя ни завеща култовия аромат номер 5, костюмите от туид, малката черна рокля и безкрайните перлени нанизи. 
Сред най-известните жени, почитателки на нейните облекла, са Елизабет Тейлър, Джейн Фонда, Джаки Кенеди, Грейс Кели, Мерилин Монро, Грета Гарбо, Марлене Дитрих.

Ето някои от златните съвети на Шанел:

* Колкото по-лошо вървят нещата на една жена, толкова по-добре трябва да изглежда.

* Няма грозни жени, има мързеливи.

* Жена, която не използва козметика, има твърде високо мнение за себе си.

* Основното за една жена е да работи непрекъснато. Само работата поддържа духа, а той от своя страна се грижи за тялото.

* Жена, която не носи парфюм, няма бъдеще.

* Жена с хубави обувки никога не е грозна.

* Природата ти дава лицето, което имаш на 20. Животът оформя лицето, което имаш на 30. На 50 получаваш лицето, което заслужаваш.

* Когато трябва да избираш между мъж и рокля, избери второто.


Габриел Боньор Шанел е родена на 19 август 1883 г. в Сомюр, Франция. Бъдещата законодателка на съвременната мода израства в бедно семейство с необразовани родители и, както пише „Л‘Експрес“ през 1998 г. , „Шанел цял живот се опитваше да прикрие произхода си“.  

Габриел и сестра й Жулия се образоват в дом за сираци. Униформата, която се налага да носят, е бяла риза и черна пола. Години по-късно Шанел ще превърне този символ на бедността в проява на сдържана елегантност. 

Шанел започва работа в ателие за изработка на дантели през 1902 г. Успоредно с това пее в кабарета, откъдето идва и прякорът Коко. Трудните години на младата Габриел винаги са предизвиквали интереса на биографите. Животът й е сюжет на филми, пиеси, дори мюзикъл.

Връзката на Шанел с кавалерийски офицер й дава идея за освобождаване на женското облекло от корсетите и кринолина, откривайки лекотата и удобството на елементи от мъжките дрехи. През 1910 г. Габриел основава модната си къща „Шанел мод“ в Париж. 

Списъкът с моделите, които популяризира Коко Шанел, изглежда безкраен. Благодарение на нея между двете световни войни започват да се носят спортни костюми, пуловери, сака, дрехи от туид – еластични и следващи движенията на тялото, официални черни рокли, бели ризи, райета, т.нар. средно токче на обувките, изкуствените перли, подстриганата „на черта“ коса. Модното предприятие постепенно се разширява и марката „Шанел“ се превръща в империя. През 1921 г. дизайнерката пуска на пазара легендарния си парфюм „Chanel N°5“ и така става първият моделиер, затворил кръга на луксозната индустрия с дрехи, аромат и бижута. В същото време Коко Шанел получава признание за артистичния си гений – серия картини на художника Пабло Пикасо са вдъхновени от нейната визия за облеклото и тялото. Преди Втората световна война дизайнерката успява да наложи стила си и в Холивуд. 

След края на войната Габриел Шанел се оттегля в Швейцария заради обвинения в колаборационизъм. През това време модата тръгва по нов път – следвоенна Европа иска да преоткрие лукса и женствеността и семплите модели на Шанел изглеждат скучни и старомодни.

Новият законодател в модата е Кристиан Диор, а звезда на „унисекс“ стила става Ив Сен Лоран. Шанел дръзва да покаже своя колекция едва през 1954 г. Успехът във Франция и Европа е по-скоро умерен. Големите продажби вече са в САЩ. Бизнес средите оценяват динамиката и свободата в моделите. Една от големите почитателки на френската дизайнерка е съпругата на Джон Кенеди - Жаклин. 

Костюмът „Шанел“, който носи тя в деня на убийството на президента Кенеди, за съжаление става най-известният розов костюм в историята, пише „Венити феър“ през 2020 г. 

Втората половина на 20-и век остава трудна и противоречива за Коко Шанел – стилът на хипитата през 60-те години е в конфликт със сдържаността, която тя се опитва да налага повече от шест десетилетия. Освен това французойката отказва категорично до края на живота си да лансира къси поли, твърдейки, че те са в разрез с елегантността.
Коко Шанел умира в Париж през 1971 г. В обявлението за смъртта й в. „Ню Йорк таймс“ я нарича „един от най-великите дизайнери на 20-и век“. 

По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ангелите на Болград" и мрежите за фронта

В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..

публикувано на 11.02.25 в 10:26

Клуб на краеведа учредиха във Варна

23-ма  историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна.  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..

публикувано на 11.02.25 в 09:57

Светът отбелязва Деня за безопасен интернет

Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..

публикувано на 11.02.25 в 08:50

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Коментар: Стабилокрация по български

Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..

публикувано на 10.02.25 в 13:45