Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

140 години от рождението на Габриел „Коко“ Шанел

Тя ни завеща култовия аромат номер 5, костюмите от туид, малката черна рокля и безкрайните перлени нанизи. 
Сред най-известните жени, почитателки на нейните облекла, са Елизабет Тейлър, Джейн Фонда, Джаки Кенеди, Грейс Кели, Мерилин Монро, Грета Гарбо, Марлене Дитрих.

Ето някои от златните съвети на Шанел:

* Колкото по-лошо вървят нещата на една жена, толкова по-добре трябва да изглежда.

* Няма грозни жени, има мързеливи.

* Жена, която не използва козметика, има твърде високо мнение за себе си.

* Основното за една жена е да работи непрекъснато. Само работата поддържа духа, а той от своя страна се грижи за тялото.

* Жена, която не носи парфюм, няма бъдеще.

* Жена с хубави обувки никога не е грозна.

* Природата ти дава лицето, което имаш на 20. Животът оформя лицето, което имаш на 30. На 50 получаваш лицето, което заслужаваш.

* Когато трябва да избираш между мъж и рокля, избери второто.


Габриел Боньор Шанел е родена на 19 август 1883 г. в Сомюр, Франция. Бъдещата законодателка на съвременната мода израства в бедно семейство с необразовани родители и, както пише „Л‘Експрес“ през 1998 г. , „Шанел цял живот се опитваше да прикрие произхода си“.  

Габриел и сестра й Жулия се образоват в дом за сираци. Униформата, която се налага да носят, е бяла риза и черна пола. Години по-късно Шанел ще превърне този символ на бедността в проява на сдържана елегантност. 

Шанел започва работа в ателие за изработка на дантели през 1902 г. Успоредно с това пее в кабарета, откъдето идва и прякорът Коко. Трудните години на младата Габриел винаги са предизвиквали интереса на биографите. Животът й е сюжет на филми, пиеси, дори мюзикъл.

Връзката на Шанел с кавалерийски офицер й дава идея за освобождаване на женското облекло от корсетите и кринолина, откривайки лекотата и удобството на елементи от мъжките дрехи. През 1910 г. Габриел основава модната си къща „Шанел мод“ в Париж. 

Списъкът с моделите, които популяризира Коко Шанел, изглежда безкраен. Благодарение на нея между двете световни войни започват да се носят спортни костюми, пуловери, сака, дрехи от туид – еластични и следващи движенията на тялото, официални черни рокли, бели ризи, райета, т.нар. средно токче на обувките, изкуствените перли, подстриганата „на черта“ коса. Модното предприятие постепенно се разширява и марката „Шанел“ се превръща в империя. През 1921 г. дизайнерката пуска на пазара легендарния си парфюм „Chanel N°5“ и така става първият моделиер, затворил кръга на луксозната индустрия с дрехи, аромат и бижута. В същото време Коко Шанел получава признание за артистичния си гений – серия картини на художника Пабло Пикасо са вдъхновени от нейната визия за облеклото и тялото. Преди Втората световна война дизайнерката успява да наложи стила си и в Холивуд. 

След края на войната Габриел Шанел се оттегля в Швейцария заради обвинения в колаборационизъм. През това време модата тръгва по нов път – следвоенна Европа иска да преоткрие лукса и женствеността и семплите модели на Шанел изглеждат скучни и старомодни.

Новият законодател в модата е Кристиан Диор, а звезда на „унисекс“ стила става Ив Сен Лоран. Шанел дръзва да покаже своя колекция едва през 1954 г. Успехът във Франция и Европа е по-скоро умерен. Големите продажби вече са в САЩ. Бизнес средите оценяват динамиката и свободата в моделите. Една от големите почитателки на френската дизайнерка е съпругата на Джон Кенеди - Жаклин. 

Костюмът „Шанел“, който носи тя в деня на убийството на президента Кенеди, за съжаление става най-известният розов костюм в историята, пише „Венити феър“ през 2020 г. 

Втората половина на 20-и век остава трудна и противоречива за Коко Шанел – стилът на хипитата през 60-те години е в конфликт със сдържаността, която тя се опитва да налага повече от шест десетилетия. Освен това французойката отказва категорично до края на живота си да лансира къси поли, твърдейки, че те са в разрез с елегантността.
Коко Шанел умира в Париж през 1971 г. В обявлението за смъртта й в. „Ню Йорк таймс“ я нарича „един от най-великите дизайнери на 20-и век“. 

По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

С благодарност и чест: Радио Варна приема скулптура на Йордан Каранов за 90-годишнината си

По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..

обновено на 28.07.25 в 14:37

Цикорията – билка, която подпомага отслабването и баланса в тялото

Постоянно се появяват нови хранителни добавки за отслабване. Но една билка успя да устои на времето и да запази доверието на потребителите – цикорията . Изсушен и смлян на прах, коренът от цикория не само потиска глада, но и подхранва полезната чревна флора, подпомагайки здравословното отслабване и цялостния баланс в организма. Какво е..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Йордан Каранов: Гласът, който даде тон на Варна

Йордан Каранов е български певец, вокален педагог, музиковед, завеждащ музикалния отдел на Радио София през 30-те години на ХХ век. От средата на септември 1944 г. до март 1950 г. е началник на Радио Варна. Два важни момента в развитието на Радио Варна са свързани с неговото име – превръщането на медията в център на музикалния живот на Варна и..

публикувано на 28.07.25 в 09:00

28 юли - Световен ден за борба с хепатита

На 28 юли светът отбелязва Световния ден за борба с хепатита. Датата е посветена на повишаването на информираността относно вирусните хепатити, които засягат над 350 милиона души по света. Тази година кампанията се провежда под мотото „Hepatitis: Let’s Break It Down“, като основен фокус е премахването на социалните, икономически и системни бариери,..

публикувано на 28.07.25 в 07:58

Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево

Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в..

публикувано на 27.07.25 в 10:30

Кой има имен ден на 27 юли

На 27 юли имен ден празнуват  Милчо, Милчена, Милен, Милена, Милетин, Милица, Мирена, Милина, Миленко, Добри, Добрин, Добриян, Добра, Добрина, Добринка, Добрияна, Пантелей, Панчо, Панто, Панка. Днес Православната църква чества  Св. великомъченик Пантелеймон . Днешният празник се нарича Пантелей пътник, защото на този ден прелетните птици..

публикувано на 27.07.25 в 09:32

Приютът за безстопанствени кучета се включва с част от своите четириноги обитатели в изложението „Порода любов“

Общинският приют за безстопанствени кучета в с. Каменар ще се включи в пилотното издание на фестивалното изложение „Порода любов“, което ще се проведе на 26 юли на входа на Морската градина във Варна (площад „Антон Новак“) от 10:00 до 22:00 часа. Изложението има за цел да обедини природозащитни организации, които полагат грижи за четириногите,..

публикувано на 26.07.25 в 13:30