След края на Втората световна война, твърде много хора, напуснали своите държави, не могат да се завърнат в тях заради преживяното, разрушенията и липсата на сигурност. Това кара международната общност да приеме разпоредби, чрез които тези хора да получат право да останат там, където се намират, за да живеят спокойно и без страх за живота си.
През 1951г. Организацията на обединените нации (ООН) приема Конвенцията за статута на бежанците – по-известна като „Женевската конвенция от 1951“. През 1967 г. в Ню Йорк е подписан и Протокол за статута на бежанците. Тези два международни акта уреждат правата на хората, избягали от страната си на произход в друга държава, търсещи убежище и закрила. Във всички държави от Европейския съюз, Женевската конвенция на ООН се спазва и прилага като задължителна.
България се присъединява и подписва Женевската Конвенция и Нюйоркския протокол през 1992г., а през 2007г. се присъединява и към държавите от Европейския съюз. Специална компетентност в областта на прилагането на държавната политика за предоставяне на международна закрила в Република България има Държавната агенция за бежанците при Министерски съвет.
С изпълнението на проекта „Повишаване на административния капацитет на националните органи в областта на убежището и миграцията“, реализиран в рамките на Норвежкия финансов механизъм 2014-2021, ДАБ при МС се стреми да се повиши капацитета на националните органи в областта на убежището и миграцията. Проектът добавя и реален принос към прилагане на междуинституционалните модели на сътрудничество между всички заинтересовани страни, ангажирани с процесите на предоставяне на услуги на лицата, търсещи международна закрила.
Седемте деца от детска градина "Звънче" във Варна, които бяха настанени в университетската болница "Света Марина" в петък, след като са пили вода с белина, вече са изписани. Родителите обаче настояват през следващите пет дни те да спазват диета и да им бъде изготвено отделно меню. Засега обаче от детската градина не са одобрили искането и са..
Кенийци триумфираха на 42 километра и 195 метра, най-дългата и изтощителна атлетическа дисциплина на провеждащия се днес Маратон Варна. При мъжете Бернар Ту пресече първи финиша с време 2 часа, 22 минути и 24 секунди. При дамите първа бе Челангат Санг с 2 часа, 38 минути и 22 секунди. Втори и трети при мъжете също са от Кения – съответно..
Официалният старт на летния туристически сезон 2025 ще бъде даден на 31 май в Поморие, съобщиха от Министерството на туризма. Оттам посочват, че градът заема утвърдено място на туристическата карта на България и предлага отлична комбинация от море, история, култура, балнео и СПА. С откриването на сезона в Поморие Министерството на туризма..
Стоян Владков при мъжете и Мая Русева при жените триумфираха в дистанцията от 21 километра на маратона във Варна. Владков взе дистанцията за 1:09:16 часа, а Русева завърши полумаратона с време 1:21:21 часа. При мъжете втори се нареди Наколай Кауфман с 1:13:31 часа, а трети остана Мирослав Спасов, който премина по трасето за 1:16:57 часа. При..
Общо 261 бегачи стартираха в класическата дистанция от 42 километра и 195 метра на десетото юбилейно издание на маратона във Варна. При мъжете атлетите са 222, а при дамите – 39. В класическата дистанция в националния шампионат участват 19 мъже и шест жени. В надпреварата на 21 километра се състезават 437 мъже и 140 жени, а в дистанцията от 10,5..
Във връзка с провеждането на Маратон Варна днес (11 май ) ще бъде въведена временна организация на движението по бул. „Приморски“ и бул. „Княз Борис I“. Промени ще има и в маршрутите на част от автобусните линии в града. Мерките целят осигуряване на безопасността на участниците и нормалното протичане на мащабното спортно събитие. Община Варна се..
Рекордните над 2500 участници застават днес на старта на юбилейното 10-ти издание на Маратон Варна – едно от най-масовите и значими спортни събития в Морската столица. В престижната надпревара ще участват атлети от 34 страни, сред които почти всички европейски държави, както и състезатели от по-далеч като Австралия, Канада, Китай, Индия,..