За втори пореден път, в рамките на малко повече от месец – на 25 юли, и на 28 август, в пет села в община Аврен – Китка, Круша, Болярци, Равна гора и Добри дол има засечено превишение на максималното количество манган в питейната вода повече от нормите.
За това става ясно от писмо на Регионалната здравна инспекция във Варна, адресирано до кмета на Аврен Емануил Манолов, директорът на ВиК Веселин Русев и директорът на областната дирекция на Българската агенция по безопасност на храните (БАХБ), Костадинка Маринова.
По думите на кмета на Аврен Емануил Манолов това се случва периодично, а процедурата при подобни стойности на манган във водата е прочистване с хлор от страна на ВиК, които са отговорни за доставката и качеството на водата.
Всичките пет села са по линията на деривацията „Китка“.
Във връзка с провишените максимални стойности на манган в зона за водоснабдяване „Китка“, РЗИ Варна проведе консултации за преценка на здравния риск. Към момента сме получили становище от проф. Снежа Златева, началник на клиника „Интензивно лечение на остри отравяния и токсикоалергия“ към ВМА Варна, пише в писмото.
Заключението на експерт – клиничен токсиколог е, че „съществува значим здравен риск за населението от наличието на манган във водата над допустимите норми, поради което следва хората да бъдат уведомени да не пият от тази вода или тя да бъде пречистена чрез съответните методи до допустимите от закона нива за манган".
Всички жители са уведомени чрез поставяне на уведомителни бележки на кметствата в селата, има и съобщение на страницата в социалните мрежи на общината. Отделно от това, ВиК третира мрежата с повече хлорсъдържащи препарати, каквото предвижда процедурата за пречистване от манган, уточни кметът Емануил Манолов.
В засегнатите пет села живеят около 1 000 души. Решението ни е, след тези писма да започнем да снабдяваме и тях с туби с вода, както понастоящем се прави за Аврен и Садово, където безводието е хроничен дългодишен проблем.
Все повече и повече ще има проблем с водата, категоричен е Манолов.
Причините са освен сушата, която е довела до двойно снижаване на дебита на каптажите за вода - от 12 л/с до преди две години, на 6 л/с към днешна дата. В последните две години водата изчезва.
Старите етернитови тръби - на по над 60 и 70 години, водят до течове, замърсявания над нормите като това с превишението на максималното количество манган, и влошаване на качеството на питейната вода. В същото време инвестициите във ВиК инфраструктура остават в сферата на добрите пожелания, докато вече стотици населени места в страната страдат от безводие.
Единственото решение за Авренско е да бъде изградено ново отклонение от "Камчийски пясъци", което да захрани селата, където водата е проблемна.
Периодично, проблем със съдържанието на манган над нормите се появава и в други села като Приселци и Близнаци. Проблеми има и с нитратите във водата, за което трябва да се регулират нещата между земеделците, които използват торове и държавата, каза Манолов.
В писмото на РЗИ, изпратено до кмета, ВиК и БАБХ пише още, че "приложени са научни доказателства за токсичните ефекти на манган при хронична употреба на вода с манган в ниски стойности, които се свързват с неврогенеративни заболявания като ранна деменция, Алцхаймер и Паркинсонов синдром".
И още.
"Посочено е, че манганът в питейната вода на зона "Китка" има естествен произход. Като основни мерки за намаляването му се прилагат хлориране и утаяване, и периодично почистване на съоръженията и на водопроводната мрежа от образувалите се утайки. Прилаганите мерки водят до значително намаляване на концетрациита на манган "на крана на потребителя", но същите остават над максималната стойност от 50 мг/л, т.е. дори след прилагането на съответните мероприятия съществува "остатъчен риск" за населението.
Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт към дирекция „Правно-нормативно обслужване“. Минималните и специфични изисквания към кандидатите за заемане на длъжността са: степен на завършено образование – магистър в професионална област право. Необходим е още 1 година професионален опит или придобит ранг IV младши. Конкурсът за заемане на..
Бих казала, че днешният ден е много приятен, въпреки народните вярвания, че Зимният Симеон е един от най-лошите дни. Какво толкова може да се обърка? Да не чуете алармата. Да закъснеете за работа. Да разясните на шефа защо все на вас се случват подобни неща. Първото кафе да е като деня – горчиво и пълно с неосъществени планове. В порива си да..
Част от велопаркингите, които бяха изградени във Варна по проект „MOBISEC - мобилни инициативи за устойчиви европейски общности" на Черноморската Регионална Агенция за Развитие на Енергията, са демонтирани, установи проверка на Радио Варна. Става дума за четири от тях, разположени до Двореца на културата и спорта, Икономически университет,..
Институтът за развитие на публичната среда проведе днес кръгла маса, по време на която бяха обсъдени предложенията за промени в Изборния кодекс. Пет партии в парламента направиха предложения за промени в изборното законодателство, които включват създаване на преброителни центрове, отпадане на хартиеното гласуване, въвеждане на оптични сканиращи..
Предстои да се проведе най-старият конкурс за домашно вино във Варна, за 27-ми пореден път през тази година. На 16 февруари ще бъдат отличени победителите в различните категории. Но още от вчера кандидатите за участие дават своето вино под формата на мостри за оценка. Това каза за Радио Варна организаторът на конкурса през последните..
На 3 февруари, ден след Сререние Господне (2 февруари), Православната църква почита Свети Симеон Богоприимец и Анна пророчица. Според легендата Симеон бил един от 70-те преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетският цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 г. пр. Хр.) назначил. Според фолклорната традиция днес е зимният..
В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..