За втори пореден път, в рамките на малко повече от месец – на 25 юли, и на 28 август, в пет села в община Аврен – Китка, Круша, Болярци, Равна гора и Добри дол има засечено превишение на максималното количество манган в питейната вода повече от нормите.
За това става ясно от писмо на Регионалната здравна инспекция във Варна, адресирано до кмета на Аврен Емануил Манолов, директорът на ВиК Веселин Русев и директорът на областната дирекция на Българската агенция по безопасност на храните (БАХБ), Костадинка Маринова.
По думите на кмета на Аврен Емануил Манолов това се случва периодично, а процедурата при подобни стойности на манган във водата е прочистване с хлор от страна на ВиК, които са отговорни за доставката и качеството на водата.
Всичките пет села са по линията на деривацията „Китка“.
Във връзка с провишените максимални стойности на манган в зона за водоснабдяване „Китка“, РЗИ Варна проведе консултации за преценка на здравния риск. Към момента сме получили становище от проф. Снежа Златева, началник на клиника „Интензивно лечение на остри отравяния и токсикоалергия“ към ВМА Варна, пише в писмото.
Заключението на експерт – клиничен токсиколог е, че „съществува значим здравен риск за населението от наличието на манган във водата над допустимите норми, поради което следва хората да бъдат уведомени да не пият от тази вода или тя да бъде пречистена чрез съответните методи до допустимите от закона нива за манган".
Всички жители са уведомени чрез поставяне на уведомителни бележки на кметствата в селата, има и съобщение на страницата в социалните мрежи на общината. Отделно от това, ВиК третира мрежата с повече хлорсъдържащи препарати, каквото предвижда процедурата за пречистване от манган, уточни кметът Емануил Манолов.
В засегнатите пет села живеят около 1 000 души. Решението ни е, след тези писма да започнем да снабдяваме и тях с туби с вода, както понастоящем се прави за Аврен и Садово, където безводието е хроничен дългодишен проблем.
Все повече и повече ще има проблем с водата, категоричен е Манолов.
Причините са освен сушата, която е довела до двойно снижаване на дебита на каптажите за вода - от 12 л/с до преди две години, на 6 л/с към днешна дата. В последните две години водата изчезва.
Старите етернитови тръби - на по над 60 и 70 години, водят до течове, замърсявания над нормите като това с превишението на максималното количество манган, и влошаване на качеството на питейната вода. В същото време инвестициите във ВиК инфраструктура остават в сферата на добрите пожелания, докато вече стотици населени места в страната страдат от безводие.
Единственото решение за Авренско е да бъде изградено ново отклонение от "Камчийски пясъци", което да захрани селата, където водата е проблемна.
Периодично, проблем със съдържанието на манган над нормите се появава и в други села като Приселци и Близнаци. Проблеми има и с нитратите във водата, за което трябва да се регулират нещата между земеделците, които използват торове и държавата, каза Манолов.
В писмото на РЗИ, изпратено до кмета, ВиК и БАБХ пише още, че "приложени са научни доказателства за токсичните ефекти на манган при хронична употреба на вода с манган в ниски стойности, които се свързват с неврогенеративни заболявания като ранна деменция, Алцхаймер и Паркинсонов синдром".
И още.
"Посочено е, че манганът в питейната вода на зона "Китка" има естествен произход. Като основни мерки за намаляването му се прилагат хлориране и утаяване, и периодично почистване на съоръженията и на водопроводната мрежа от образувалите се утайки. Прилаганите мерки водят до значително намаляване на концетрациита на манган "на крана на потребителя", но същите остават над максималната стойност от 50 мг/л, т.е. дори след прилагането на съответните мероприятия съществува "остатъчен риск" за населението.
За поредна година пилоти на дронове от целия свят ще демонстрират своите умения, като сред заявилите участие страни са България, Китай, Южна Корея, Франция, Латвия, Унгария, Гърция, Сърбя, Чехия, Казахстан, Турция, Естония и Алжир. Атрактивната надпревара със състезателни дронове е до неделя в зоната до игрищата в Аспаруховия парк. Кулминацията на..
Програмата за начално обучение по плуване за деца от 6 до 8-годишна възраст на басейн „Приморски“ продължава след 28 юли, обявиха организаторите от ОП „Спорт - Варна“. Те припомнят, че първият курс на обучението по плуване за деца започна на 30 юни и продължава до 25 юли. Вторият курс ще се проведе в периода от 28 юли (понеделник) до 23 август..
С изложбата "Паметта за Васил Левски в нашия град" Държавният архив във Варна отбелязва 188 години от рождението на Апостола. Експозицията беше открита днес в сградата на Архива. Изложбата представлява обединени експозиции, които целят да съхранят и покажат уважението на варненци към делото на Васил Левски. Един от акцентите са 10 табла с 14..
Група деца от Варненската академия за развитие на интелекта изчисти градинката на Севастопол тази седмица. Доброволците събраха фасове, чашки, лъжички и хартия и дадоха добър пример за местните. „От 12-13 години Варна е непоносимо мръсна. За съжаление не само фирмите, които почистват, не си вършат работата, не само гражданите са безсъвестни!..
За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..
Днес до обяд облачността бързо ще намалее до слънчево, а валежите постепенно ще спрат. Само над Югоизточна България облачността до обяд ще остане значителна, там на места е възможно да превали. Ще духа умерен над Североизточна България временно силен вятър от запад-северозапад, който следобед ще отслабва и по крайбрежието ще се обърне от юг-югоизток...
39 години от създаването си отбеляза днес Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Света Марина" във Варна. Своята благословия отправи Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. Приветствие беше поднесено от ректора на Медицинския университет във Варна проф. Димитър Райков, както и от проф. Силва..