Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесна работа: Преяждане

Снимка: БГНЕС

Напоследък се заговори за преяждането с власт, намесиха се актуални жанрове от типа на политическа гротеска. Искрите, които прескачат, стават все по-ярки и по-видими: вече не си ги прехвърлят кротичко под масата с вечерното питие, а ги размятат по всяко време и на всяко място. Личи си, че е септември и интересното започва. Лошото на интересните сюжети е, че обикновено се отразяват зле върху всички, само че колкото по-далеч си от главните герои, толкова по-болезнен е отзвукът. Но това е друга тема и не сме се събрали, за да откриваме топлата вода, при все че отдавна й се наслаждаваме.

И така: преяждането.

Това е нещо дълбоко неправилно, независимо в коя област го практикуваме: дали се тъпчем с крекери, с луксозни стоки или с повече възможности да тропаме по масата и да внушаваме на хората колко сме по-големи, по-красиви, по-умни, по-богати, по-съвършени и по-влиятелни от тях.

В този план на мислене преяждането с власт е като преяждането с френска селска торта. Защо избрах точно този десерт? Защото от една страна хората го харесват и са склонни да злоупотребяват с хапването му, а от друга страна рецептата е българска. Сериозно. Разровете се в дебелите кулинарни книги и ще установите, че точно във френската селска торта няма нищо френско селско! Звучи малко като в политиката, нали? Заглавието едно, посланието – друго, а съдържанието – прескочило през няколко огради и докато го търсиш, не можеш да се ориентираш и да се начудиш: „А! Всъщност това ли трябваше да получа? Едно очаквах, друго обещаха, трето се случва, а четвърти отделен въпрос е дали изобщо нещо се случва в набелязаната посока“. Такива ми ти работи с преяждането с власт и френски селски торти.

Преяждането води до хронична умора и вечен глад. Искаш още и още от същото, без значение дали е шоколад, недвижими имоти, или контрол над хора и ресурси. Нещо като реактивна хипогликемия в общочовешки и общожитейски план. Чувал си, че трябва често да похапваш, търсиш нещо сладко, това изстрелва глюкозата нагоре. А всъщност при по-малки скокове, следват и по-малки спадове.

Иначе казано: преяждането с власт и други сладки неща, те кара все по-често и все повече да забиваш юмрук в масата, изисквайки подчинение и пълен контрол над ситуацията. И още, и още, и повече, и повече.

Хубавото е, че всяко подобно състояние е обратимо, стига разбира се, да бъде осъзнато и човек да има волята да работи и да го променя.

Как? С изравняване на глюкозната крива. Вместо пастички, хапваш салата, вместо: „Аз съм велик, ще правите каквото кажа, защото така“..., започваш с изречението: „Благодаря ти за вниманието! Ти какво мислиш по този въпрос? Какво предлагаш?“. Това изравнява глюкозната крива и всички покачвания и спадове се усещат по-леко, спокойно и не толкова драматично. Всяка разумна промяна на хранителния режим дава шанс нещата да вървят плавно, балансирано и здравословно.

Ами, хора, започвайте със салата! Добавете към храната протеини, мазнини и фибри и оставете десерта за финал!

Не може непрекъснато да се тъпчем с френска селска торта в трапезно, политическо и във всяко друго отношение. Така вместо понякога да се наслаждаваме на чудесен десерт, го превръщаме в зависимост и правим от ефекта дефект. Обратното звучи по-добре и по-здравословно, нали?

Толкова за преяждането с власт, храна, предмети, имоти и каквото там си пожелаете. Всъщност поддържането на баланс е лесна работа. Освен това много помага и дава прекрасни резултати.



По публикацията работи: Даниела Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00