На 7 септември, четвъртък, от 17.00 часа в Концертна зала на Радио Варна ще се състои представянето на научния сборник "Бележити тракийци, свързани с варненския край". Научното издание ще представи проф. Маринела Грудева, зам.председател на Регионално тракийско дружество – Варна. Изданието е в резултат на проведената на 2 декември 2022 г. конференция със същата тема в Музей за нова история на Варна.
В научния форум през декември миналата година взеха участие историци, изследователи на тракийската тематика, както и краеведи от Варна и страната. Изнесените доклади обогатиха историята на Варна и региона, разказаха за живота и делото на българи от Източна Тракия, които са насочени да се заселят и живеят в морския ни град. Изключителен интерес предизвикаха темите на проф. Светлозар Елдъров „Петър Драгулев – основател и председател на дружество „Странджа” във Варна и деятел на тракийското движение в българия.”, на проф. д-р Геновева Михова – „Легендата Маруся Тодорова”, на доц. д-р Стоян Райчевски „Константин Дъновски от Устово – пръв български свещеник във Варна, учител и председател на българската църковно-училищна община.”, на Борислав Дряновски „Варненски депутати в Учредителното народно събрание 1879 г.”, но също така и на младите изследователи Симеон Кулиш и неговата темата „Опълченци от Одринска Тракия, живяли във Варна.”, на Николай Илчев – „Петър Енчев –революционер, предприемач и общественик. Живот и дело.”, както и на Марин Маринов от ДА-Варна „Дамските комитети във Варна, Тракийският женски съюз и Тракийските бежанци в морския град.”
Форумът и сборникът със статии се явяват първите за Варна, посветени на тази тематика след 1989 г. Варненският филиал на ТНИ си поставя амбициозната цел всяка година да се провежда по една такава конференция, която да бъде не само средище на академични лица, но и на краеведи и потомци на тракийски българи в града и региона, които да споделят своите спомени, традиции и семейни истории.
Това издание се явява пето за Тракийския научен институт от неговото основаване през 2019 г.
Сборникът се издава благодарение на финансовата помощ на Фонд „Култура” чрез Община Варна.
Симеон Кулиш, научен секретар на Тракийски научен институт, филиал Варна
Варна ще посрещне големия български актьор Димитър Маринов – първия наш сънародник, който през 2019 г. по време на 91-вата церемония на наградите „Оскар“ излезе на сцената като част от екипа на отличения с най-престижната награда филм „Зелената книга“. Първата среща с публика ще се проведе на 10 май (събота) от 11:00 часа в зала „Николай Петров“ на..
Българинът Явор Калоянов и Кимбъл Търстън получиха наградата "Оскар" на Академията за кинематографично изкуство и наука в категорията за технически постижения. Призът им е връчен за създаването на ML Denoiser – иновация, която премахва визуален шум от компютърно генерирани изображения, като същевременно запазва важните детайли, съобщават от Факултета по..
На 9 май в Балчик се открива изложба 85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ На 9 май се открива съвместна изложба между Исторически музей - Балчик и Университетска ботаническа градина - Балчик. Темата е "85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ", а откриването от 11.30 часа пред Дирекция на Университетска ботаническа..
За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка. Тази година "Нощ на Музеите и..
Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между аморфната форма, фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..
От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..
„Градина на спомените“ е името на изложбата, подредена в Каменна зала на Двореца в Балчик от началото на месеца до 21 май. Показани са фотодокументи от Националния архив на Румъния и над 100 картини с пейзажи, дело на художника Константин Тофан. Проектът е на румънската асоциация DAR Development и общински музей "Кралица Мария" от град Яш...