Как ще започне новата учебна година във Варна след текущи ремонти на учебните сгради и в очакване на нови такива? Ще има ли строителство на нови училища в града, както обяви министърът на образованието и науката или по-скоро става въпрос за нещо друго? Ще започнат ли всички ученици учебната година в училищата, в които са записани или ще се наложи разместването им в други сгради, заради ремонти, които предстоят?
В трите училища и в детската градина новата учебна година ще започне по места, но ще има местене на деца след като приключат обществените поръчки и има сключени договори за строително-монтажни работи, допълни Лилия Христова:
„Искам да уверя родителите, че ние вече имаме опит в едно такова разместване и да бъдат спокойни. Ще направим всичко възможно децата да бъдат разпределени в най-близките локации на съответните образователни институции.“
Но това не е всичко по Плана за възстановяване и устойчивост, откъдето ще бъде финансирано строителството не на две нови училища, както преди дни обяви министърът на образованието и науката, а на два нови корпуса, към вече съществуващи учебни сгради, уточни Христова. Тя обясни, че става въпрос за ОУ „Добри Чинтулов“ и СУ за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“. Целта на строителството на двата корпуса е училищата да преминат на едносменен режим на обучение. За тях община Варна ще получи 13 милиона лева.
Така общата сума, която общината ще получи по Плана за възстановяване и устойчивост за ремонти и строеж на учебни сгради е 29 милиона лева.
През лятната ваканция започнаха текущи ремонти в 23 училища – боядисване на класни стаи, коридори, подмяна на осветителни тела, частична подмяна на паркет и первази, както и боядисване на санитарните помещения и подмяна на мивки. Към днешна дата ремонти продължават в 17 от сградите и не всички ще бъдат завършени до първия учебен ден. Ще останат довършителни дейности, които няма да попречат на провеждането на учебния процес, каза още Лилия Христова.
Тя подчерта важността на ремонтите на две училища, които продължават до края на тази календарна година, защото те са гаранционни. Единият е на СУ „Димчо Дебелянов“, където пропадна покрива след некачествен ремонт от фирмата изпълнител направен през 2018 година. Миналата година бурен вятър отнесе част от покривната конструкция и общината нае нова фирма за ремонт. Сега ремонтните дейности са започнали на 12 юли т.г и вече са приключили дейностите за ремонт на скатния покрив, което е много важно, за да могат учениците да започнат без проблеми новата учебна година на 15 септември, обясни Христова. Останалите дефекти ще бъдат отстранени със срок до 12 декември и засега работата върви по график.
Другият ремонт е в ОУ „Свети Княз Борис Първи“ където крайният срок е до 14 декември и към настоящия момент са приключили ремонтите в корпусите, в които ще започнат учебните занятия.
През учебната 2023/2024 година в община Варна на едносменен режим на обучение ще са 26 общински училища. В сградите, където се помещават две училища класните стаи и смените са разпределени, каза още Лилия Христова.
Над 3200 ще са първокласниците в община Варна разпределени в общо 48 паралелки.
За новата учебна година Лилия Христова пожела:
„Пожелавам на учениците, учителите и родителите да бъдат много здрави, защото здравето е най-важното нещо човек да се чувства комфортно. На децата пожелавам много успехи и овладяване на стълбиците на знанието, на родителите и учителите пожелавам преди всичко търпение, висок професионализъм и диалог, който да бъде в интерес на децата и учениците.“
Катастрофа на слизане от Аспарухов мост в посока район „Аспарухово“ е възникнала в 19 часа тази вечер. Автомобил се е блъснал в електрическо табло, захранващо осветлението на входа и изхода на района. Поради тази причина участъкът ще остане известно време без осветление, съобщи районният кмет Ивайло Маринов. Той призовава шофьорите да карат..
Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), д-р Светлозар Патарински, изпрати писмо до животновъдните асоциации в България във връзка с тежката епизоотична обстановка, причинена от заболяванията шарка по овцете и козите и чума по дребните преживни животни. Той призовава животновъдните асоциации да организират срещи..
Водата от язовир „Тича“ остава мътна, показват последните проби на Регионалната здравна инспекция в Шумен. Пробите показват, че жителите на Шумен, Велики Преслав и селата Панайот Волов, Дибич и Белокопитово не трябва да пият водата от чешмите и да готвят с нея. В пробите, които са взети след 2 януари, се съдържа и остатъчен хлор, който е в границите..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..
Заради запалени отпадъци се е образувал гъст дим след Аспаруховия мост във Варна. Пожарът е възникнал в южната част на Варна, след съоръжението. Два противопожарни екипа са на място, а огънят вече е овладян, съобщиха за Радио Варна от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. Димът е видим от различни части на града. Няма пострадали.
Актуалната информация за издаване на безплатните карти за градския транспорт трябва да бъде поставяна по автобусите и край пунктовете, а не да се публикува само в интернет и да се излъчва в медиите. Това коментираха за Радио Варна чакащи на централния пункт за издаване на превозни документи до Средно училище "Димчо Дебелянов" във Варна. Защо след нова..
Демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“ и ул. „Дрин“ приключи днес, съобщи заместник-кметът по обществения ред и сигурността Илия Коев. Премахването на бараките бе извършено във връзка с изпълнението на инвестиционен проект за основен ремонт на улицата в отсечката от ул. „Ангел Кънчев“ до бул. „Христо Ботев“. Преместваемите обекти..