Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добрич отбеляза годишнините от Добричката епопея и Крайовския договор

В Добрич днес, 7 септември, тържествено се отбелязват годишнините от две паметни събития – Добричката епопея от 1916 г. и подписването на Крайовския договор през 1940 година. Въпреки че са разделени от 24 години, те са свързани и като по ирония на съдбата са се случили на една и същата дата. 

Добричката епопея започва на 5 септември 1916 година, по времето на Първата световна война и продължава три дни. Командир на българската войска е легендарният генерал Иван Колев, който се изправя срещу обединените войски на Русия, Румъния и Сърбия. Въпреки чувствителното числено превъзходство те не само, че не биват допуснати да превземат Добрич, но и са принудени позорно да напуснат позициите си и да се спасяват. В тази битка за първи път в най-новата ни история България се изправя на бойното поле срещу Русия и й нанася сериозно поражение. Решителните сражения се случват на 7 септември 1916 г. На същата дата, но 24 години по-късно, през 1940-та се подписва Крайовския договор, който връща в пределите на България Южна Добруджа. Този акт е резултат, както от победите на българската армия, така и на дългогодишната битка на родната дипломация и разбира се, не без благословията на Великите сили. Но както се случва в живота, така и тук радостта върви ръка за ръка с мъката, защото нашите сънародници, населяващи Северна Добруджа, са принудени да напуснат родните си домове и с каруци, животни, деца и покъщнина да се преместят във вече освободените територии на юг. На снимките от посрещането на нашите войски след подписването на Крайовския договор виждаме усмихнатите лица на добруджанци, килима от цветя и радостта им. Два месеца по-късно се повяват други снимки, на които се виждат едни много тъжни лица – на северните добруджанци, които са близо 70 000 души, а преместването им продължава два месеца по време на тежката зима.  

Глава пред подвига на загиналите над 1 000 войници в Добричката епопея днес сведоха общественици, политици и граждани. Бойните действия започват на 1 септември и продължават над 4 месеца, разказва Цветан Сашев от Регионалния исторически музей в Добрич. 




Всяка година на Военните гробища и паметника на ген. Иван Колев присъства и потомъкът на един от воините от Добричката епопея генерал-майор Явор Матеев.  

Датата 7 септември е символ на Добрич, тя показва, че един български генерал успява да отблъсне всички, които искат да сложат ръка върху нашата земя, посочи кметът на Община Добрич Йордан Йорданов.  

За Добричката епопея и нейната героичност дълги години почти не се говореше, въпреки че днес много историци я нареждат до Шипченските боеве по време на Руско-турската война. Днес, опитвайки се да поизтупаме от праха на забвението тази част от историята си, тя става все по-популярна и то не само за добруджанци. За това свидетелстват и наименованията, които носят редица населени места – Врачанци, Козлодуйци, Приморци, Ловченци, Генерал Тошево, Фелдфебел Дянково, Поручик Гешаново и др. Един от булевардите в Добрич носи името „Добричка епопея“, а преди години генерал Иван Колев получи признанието на българите с построяването на негов паметник и мемориални плочи с имената на загиналите в боевете отново в Добрич. 

Подробностите чуйте в звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца помагат на деца: Деси от кв. "Аспарухово", която продава гривнички в подкрепа на Димана

Близо 4000 лева е събрала от началото на април досега четвъртокласничката в Основно училище „Христо Ботев“ в квартал „Аспарухово“ Десислава Костадинова за приятелката си - петгодишната Димана, която се нуждае от изследване в Турция. Димана е имала злокачествен тумор на дланта на ръката преди пет години, излекувана е, но при последното..

публикувано на 13.05.25 в 09:20

Акция по кръводаряване се провежда днес в Провадия

Акция по кръводаряване се провежда днес от 9.30 до 14 часа в зала 119 на Община Провадия. Тя е под егидата на областния управител на Варна проф. Андрияна Андреева.  Инициативата е част от мащабната кампания в партньорство между Районния център по трансфузионна хематология - Варна, Сдружение "Аз вярвам и помагам", Областна администрация и всички общини в..

публикувано на 13.05.25 в 08:11

Лесна работа: Още нещо за българина

Сядам да хапна в едно заведение и през следващия час си припомням колко открит и непринуден човек е българинът. Сервитьорката, още докато ми подава менюто, успява да опише детайлно работната ситуация, сложните взаимоотношения в екипа и недостига на работна ръка, в резултат на който предстоящата почивка на ей-онзи младеж в другия край на залата,..

публикувано на 12.05.25 в 19:11

Удостоиха д-р Милен Врабевски с почетен знак за принос към Висшето военноморско училище

Председателят на фондация „Българска памет“ д-р Милен Врабевски получи почетен знак за принос към Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ във Варна, както и значка на началника на ВВМУ за приноса си в подготовката и реализацията на Българската антарктическа експедиция. От своя страна той връчи грамоти и награди на членовете на екипажа на..

публикувано на 12.05.25 в 18:27

Димитър Маринов предава ценния си опит и тънкостите на актьорската работа в две книги

Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, днес се среща с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г.  Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът ще разкаже за своя необикновен житейски и професионален път и какво..

публикувано на 12.05.25 в 16:30

Медицинската сестра Рая Димитрова: Влюбена съм в тази професия!

Международният ден на сестринството се отбелязва днес, 12 май.  От първия ден, в който започнах да уча за професията си на медицинска сестра, съм влюбена в тази работа. Това подчерта в интервю за сутрешното предаване на Радио Варна "Новият ден" медицинската сестра  Рая Димитрова, която работи в УМБАЛ "Св. Марина" като част от практиката си като..

публикувано на 12.05.25 в 09:30

Започна конкурсът за комикс "Крайморска среща"

Започна третото издание на националния конкурс за комикс "Крайморска среща".  Срокът за участие е до 30 септември 2025 г. Участието е индивидуално, в три възрастови групи: първа (6 – 12 години); втора (13 – 18 години); участници над 18 години. Всеки участник има право да предложи до 3 кратки комикса, нарисувани на ръка или дигитално. Всеки комикс..

публикувано на 12.05.25 в 08:13