Oбщина Варна е реализирала европейски проекти на стойност 262 млн. лева за периода 2019-2023 г. Това съобщи директорът на дирекция „Европейски и национални оперативни програми“ Ани Николова на днешното заседание на ресорната комисия към Общинския съвет. „За този четиригодишен период сме изпълнили 47 проекта, като някои от тях в момента са в процес на приключване. Въпреки поредицата от негативни ефекти – инфлационните процеси, пандемията от COVID-19, войната в Украйна, ние се справихме успешно благодарение на колективните усилия на много хора“, каза Николова. Тя припомни, че през настоящата година финансово изтича програмният период 2014 – 2020 г. и до края на годината трябва да бъдат отчетени и реализирани всички проекти.
Сред тях е проектът за ремонт, реконструкция и модернизация на сцена „Филиал“ на Варненския драматичен театър “Стоян Бъчваров”. Ремонтните дейности са в напреднала фаза и до края на 2023 г. трябва да приключат, стана ясно още на заседанието.
За новия програмен период 2021-2027 г., при който реално имаше забавяне от около 2 години и новите процедури за кандидатстване стартираха едва в началото на тази година, Община Варна досега е подала над 119 проектни предложения на обща стойност 269 млн. лева. Тепърва ще кандидатстваме и с още проекти, допълни директорът на дирекция „Европейски и национални оперативни програми“.
Членовете на ПК „Европейски въпроси и международно сътрудничество“ приеха разчета на средствата от Европейския съюз на община Варна за 2023 г. През тази година средствата по европейски проекти и програми, с които Варна разполага, са в размер на 47,2 млн. лева.
Друго решение от днес е да се учреди сдружение с нестопанска цел за обществено полезна дейност „Местна инициативна група Аврен – Варна“. То е необходимо условие, за да може селата Звездица, Тополи, Казашко и Константиново да получат достъп до европейски средства.
Софийският апелативен съд остави за постоянно в ареста Петър Дачев, задържан с 30 килограма кокаин. Стойността на наркотика е около 5 милиона лева, по изчисления на прокуратурата. 45-годишният европейски шампион бе задържан при акция преди няколко дни. Решението на съда е окончателно. В хода на разследването са събрани достатъчно писмени..
Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" отплава днес от пристанището на военноморското училище в Тузла, Истанбул, където беше на официално посещение. Утре в 10:00 ч. корабът се очаква да акостира на морска гара след успешна трета петмесечна мисия в Южния океан и Антарктика, съобщиха от Българския антарктически институт (БАИ)...
Тийнеджъри се возиха опасно на капаците на автомобили в центъра на Варна. Видео с безразсъдната постъпка се разпространи в социалните мрежи и така участниците в него бързо са разпознати, съобщават от полицията. Съставени са актове на две момичета на 18 и 19-годишна възраст, управлявали колите. От видеото се вижда и рискова каскада - едно от момчета..
Българският план за енергетика и климат погазва законодателството на Европейския съюз за възобновяема енергия, декарбонизация, енергийна ефективност и социална справедливост. В риск са поставени както климатичните цели, така и благосъстоянието на хората и конкурентоспособността на икономиката. Това се казва в жалбата на Екологично сдружение „За Земята“..
Централният пункт за продажба на абонаментни карти ще бъде с намалено работно време през празничните дни За удобство на гражданите и гостите на Варна в нощта на Възкресение Христово - 19 срещу 20 април 2025 г., Община Варна осигурява безплатен обществен транспорт по следните линии: Линия 7 - от спирка „Козирката“: 00:30 ч., 01:00 ч., 01:30 ч.,..
Министерство на здравеопазването подготвя отпадането на личната амбулаторна карта – по-известна като личен картон на пациента. Това става ясно от отговора на здравния министър Силви Кирилов на депутатски въпрос. По отношение на личната амбулаторна карта Министерство на здравеопазването е взело предвид отпадането на този хартиен процес и електронизацията..
От ресторантьорския бранш излязоха с остра реакция по повод предложение на ПП-ДБ да бъдат затваряни заведенията, в които допуска пушенето на е-цигари и вейпове. С огромно възмущение и тревога научихме за вашето предложение, предвиждащо затваряне за 6 месеца на всяко заведение, в което се допуска пушене – дори на електронни цигари. Това е не просто..