Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Виолета Йотова: Калориите в една бисквитка са колкото във филия и половина хляб

Проф. Виолета Йотова
Снимка: Д. Дончева

Затлъстяването е заболяване, което води до други сериозни заболявания, затова не трябва да го приемаме като няколко килограма повече, които лесно могат да бъдат свалени. Нито при децата, нито при възрастните. Трябва да забравим и остарелите разбирания, че „щом детето е пълничко, значи е здраво“. Медиците допускат подобно оправдание само при децата до 6-7 години заради по-силния имунитет при по-пълни деца. След тази възраст ефектът е обратен.

Така започна разговорът ми с проф. Виолета Йотова, детски ендокринолог и завеждащ „Педиатрия“ в УМБАЛ „Света Марина“ във Варна.

Затлъстяването засяга 27 системи и органи в човешкото тяло още в детска възраст. Това води до многопластово нарушение в здравето на децата и най-драстичния пример е увеличаване на инфекциозните заболявания. Увеличават се и раковите заболявания.

Съвременната световна медицина отдавна алармира за проблема със затлъстяването, който днес е разпространен във всички държави. И има обяснение – средата на миналия век и бумът на технологиите. Днес вече не се качваме по стълби, а ползваме асансьори и ескалатори. Не отиваме пеша до работа, а с кола или градски транспорт. Водим децата си на училище с кола, дори и когато живеем съвсем близо до училището, където детето учи. И най-лошото е, че в много от случаите просто нямаме избор, казва проф. Йотова. Но пък ние сме тези, които „държат дистанционното“ и сме отговорни както за собственото си здраве, така и за здравето на децата ни.

И още:

„Не можем да пренебрегнем факта, че български и изобщо балкански манталитет е, че детето трябва само да учи. То не се приучава на никакъв труд. И съответно като не се труди въобще, много от децата въобще не учат, с изключение на един малък процент. Детето не си оправя леглото, не си мие и чисти обувките, не ходи до магазина – нищо не прави.  От малко то само иска и много говори, защото вече експозицията на информационни канали е много голяма. Това обърква родителите и те забързани в своето ежедневие, решаващи, че могат виртуално да отглеждат дете, т.е. да не общуват с него, което е задължително за да израсне един нормален човек, предпочитат да дадат пари, да доставят храна и така да утешат детето. А стимулирането с храна за успехи е едно от най-честите неща, които виждаме. Моля ви, хора, разберете – яденето е за да живеем, да оцелеем! Не е начин да бъдем наградени.

Друг сериозен проблем е, че когато родителите дават пари на детето много често не контролират нещата, които то ще си купи и колко пари ще изхарчи. Когато е малко най-често детето дава парите за храна, но когато порасне и вече е свикнало неспечелени пари безконтролно да харчи, тогава ще ги изпие, изпуши или обърне на райски газ, каза още проф. Йотова.

България е трета в света по висок ръст на затлъстяване при децата, сочат данните за миналата година. На първо място е Гърция.

Целия разговор с проф. Виолета Йотова чуйте в прикачения звуков файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45
Богдан Богданов

Богдан Богданов, ПП: Репресиите срещу нас няма да спрат, очакваме сценарият с Благомир Коцев да се повтори и в Благоевград

Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...

публикувано на 19.07.25 в 15:45

Адв. Бранимир Балачев, ГЕРБ/СДС: Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва

Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..

публикувано на 19.07.25 в 14:39

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 17.07.25 в 08:00