На 18, 19 и 20 септември във Варна ще се проведат три публични дискусии като част от “Форум за Варна” - проект за градско развитие с гражданско участие. Фокусът е насочен към значими градски теми: Градоустройството на Варна - потенциали и предизвикателства; Варненският бряг: Крайбрежната алея и Пристанище Варна - Изток; Културното наследство на Варна: Сгради - културни ценности и Археологически обекти.
Организатор е сдружение "VarnaSpaces / Пространствата на Варна", като се предвижда включване на различни експерти от съответните области в ролята на лектори и панелисти. Важно е граждани и политици да имат възможност за активно участие в панелната дискусия, тъй като основната цел е обмен на опит, както и обединяване и фокусиране на колективна експертна и гражданска енергия, съпроводена от политическа воля за реализиране на съществени за развитието на града идеи и концепции. Проектното предложение може да послужи като платформа за изграждане на общности и мрежи, обединени около качествената градска среда на местно и национално ниво.
На 18.09.23 от 18 до 21 ч. в двора на Кампус 90 ще се проведе първата публична дискусия на тема: “Градоустройството на Варна - В каква среда искаме да живеем и какво ни струва тя?”. Събитието ще бъде открито от Милена Стойчева - министър на иновациите и растежа (онлайн) и д-р Франк Кванте - изпълнителен директор на “Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт” АД. Гости в панелната дискусия ще бъдат урбанистите: Ирина Мутафчийска (Съюз на урбанистите в България), Силвия Чакърова (студио place.make), Любо Георгиев (Екипът на София), Ангел Буров (СУБ/ УАСГ) (онлайн), Павел Янчев (Градоскоп) (онлайн). Поканени са и представители на Община Варна.
На 19.09.23 от 18 до 21 ч. на площадното пространство пред Митница Варна ще се проведе втората публична дискусия на тема: “Варненският бряг - Пристанище Варна-изток и Крайбрежната алея на Варна. Какви са възможностите за съвместна работа между местните и държавните институции, отговорни за качественото управление на Варненския бряг?”. Гости в панелната дискусия ще бъдат архитектите и инженерите: Николай Найденов - зам. министър на регионалното развитие (онлайн), Николай Няголов (Генерален план за развитие на Пристанище Варна), Ирина Мутафчийска (Съюз на урбанистите в България), Гергана Иванова (Колективът), Александър Янакиев (Посока Бургас). Поканени са и представители на Областна управа Варна, Община Варна, РД “Морска администрация - Варна, ДП “Пристанищна инфраструктура” - клон Варна, “Пристанище Варна” ЕАД, “Пътна полиция” - Варна, “Българска морска камара”, “Държавна агенция безопасност на движението по пътищата” и “Геозащита Варна” ЕООД.
На 20.09.23 от 18 до 21 ч. в двора на Археологическия музей ще се проведе третата публична дискусия на тема: “Културното наследство на Варна - старинни сгради и архелогия. Можем ли всички заедно да помогнем при изготвянето на режими за опазване на културното ни наследство?”. Гости в панелната дискусия ще бъдат: Алис Исмаилова (Национален институт за недвижимо културно наследство), Петър Йорданов (НИНКН), Дойчин Грозданов (НИНКН), Мария Манолова (Археологически Музей - Варна), Валери Йотов (археолог), Мартин Христов (Камара на архитектите в България), Ирина Ефтимова (Студио Инсула ООД / varnaheritage.com). Адрияна Михайлова (Imp-Act Agency / So Sofia), Боян Керемедчиев (хостел Мусала), Антон Ганев (хотел Роял). Поканени са и представители на Община Варна, отдел “Недвижимо културно наследство”.
Венцислава Недялкова и Джули Хаджолян, които са част от организационния екип, разказаха повече за целите на "Форум за Варна" и споделиха своята визия за ефективно взаимодействие между граждани, експерти, политици, бизнес и администрация с оглед разгръщане потенциала на града и неговото устойчиво развитие. Целия разговор слушайте в прикачения звуков файл.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..