Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриха първата у нас улица в света, кръстена на донор

Преди осем години, семейството на 21-годишният тогава Георги Николов даде шанс за живот на четирима

| обновено на 20.09.23 в 12:57

От днес улица във варненския квартал "Аспарухово" носи името на Георги Николов, млад мъж от Варна, който завинаги остава на 21 години, точно преди осем години - на 20 септември 2015 г., след като получава хеморагичен инсулт, а родителите му - Светлана и Николай Николови, и брат му Александър решават да дарят органите му и да дадат шанс за спасяването на четири човешки живота.

Георги, който преди инцидента е бил студент в Лондон, никога преди това не е имал сериозни здравословни проблеми. Нямало е как да се знае, че коварна мозъчна аневризма в главата му е на път да се спука и да сложи край на живота му. За аневризмите няма обяснима причина или симптоматика и в случая на Георги не е повече от лош шанс.

Как се взема решението да дариш органите на детето си? Светла Николова обяснява:



Малко след като органите на Георги са трансплантирани, брат му Александър, заедно с приятеля и съмишленика си Димитър Панайотов започват работа по мултимедиен документален разказ за донорството на органи в България - "Последният дар на човека", който цели да повдигне въпроса за проблемите с донорството.

Следвайки законовата разпоредба, че в България улиците се кръщават само на починали хора с особени заслуги за обществото, новаторската идея за улица на името на Георги Николов носи името "Анонимните герои".   Преименуването на улица с име на донор е инициатива на граждани и създателите на „Последният дар на човека”, чиято реализация отнема почти 6 години. През това време Александър и Димитър провеждат повече от 100 срещи с лекари, пациенти и семейства на донори в повече от 15 населени места. Снимат в 8 болници, присъстват на три трансплантации и стават свидетели на една донорска ситуация.

Зад идеята за популяризиране на донорството застават и от една от големите маркетингови агенции у нас, чийто New Business директор – Самуил Петков посочва, че България е на последно място по трансплантации в Европейския съюз. Едва 13 са реализираните донорски ситуации у нас през 2022 г., а чакащите – близо 1000.



На днешният 20 септември - денят, в който смъртта на Георги позволява на 4-ма души да продължат да живеят, излиза и последната глава в мултимедийният разказ, който започва именно с историята на Георги Николов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Отиде си художникът Георги Лечев

Графикът и художник Георги Лечев е починал, съобщиха от  екипа на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна.  Едно от най-харизматичните лица на Варненската графична общност и на  графиката в България, с изключителни постижения в областта на живописта,  особено от неговия син период, Георги Лечев има над 100 самостоятелни  изложби в..

публикувано на 10.05.25 в 13:31

Зрелостникът Ивайло, който спечели олимпиадата по БЕЛ от раз

Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..

публикувано на 10.05.25 в 12:27

Певци, танцьори, музиканти и разказвачи на легенди се събират “Насред село - на мегдана” в Градинарово

 Певци, танцьори, музиканти, детски певчески и танцови формации, разказвачи на легенди и предания за подвизи на местни герои се събират в село Градинарово за   Пети фолклорен празник “Насред село - на мегдана” Събитието ще се проведе на 10 май 2025 г. в читалище “Надежда - 1901”от 10,00 часа, съобщават организаторите сдружение "България си ти". В..

публикувано на 09.05.25 в 13:12

Акция по кръводаряване в Икономическия университет в понеделник

Втора акция за кръводаряване ще се проведе в Икономическия университет във Варна, съобщиха от учебното заведение.  Кампанията ще се проведе на 12 май (понеделник) от 10 до 14 часа в двора на академичната сграда на бул. „Княз Борис I“ 77.  В акцията могат да участват всички студенти, преподаватели и служители. Тя се организира съвместно от..

публикувано на 09.05.25 в 11:11

С военен ритуал Варна ще отбележи 9 май

С церемония по полагане на венци и цветя с военен ритуал и заупокойна молитва пред паметника-портал на Осми приморски полк Варна ще отбележи 9 май. Начало на събитието ще бъде в 10 часа пред паметника, съобщиха от общинския пресцентър.  В 11 часа започва церемонията по издигане на флага на Европейския съюз пред централния вход на Община Варна...

публикувано на 09.05.25 в 07:34

Във Варна откриват изложба, посветена на Тамара Лемпицка

Документалната изложба и репродукции „Тамара Лемпицка – кралицата на ар деко“ гостува в Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. Зрителите ще могат да се насладят на експозицията, посветена на известната полска художничка, от 8 до 22 май 2025 г. Откриването ще бъде на 8 май от 17:00 ч. Селекцията представя живота и творчеството на..

публикувано на 08.05.25 в 13:55

Истории от трънското село Врабча

С тази публикация ще Ви поканим на пътешествие да трънското село Врабча. Т.е. ще пропътуваме цялата държава, за да се озовем на сръбската граница. По силата на Ньойския договор селото е разделено на две. Едната част остава в България. Другата преминава във владение на Сърбия. През почивнните дни с влакове и бусове там беше Мартин Николов. Който обикаля..

публикувано на 08.05.25 в 12:24