От днес улица във варненския квартал "Аспарухово" носи името на Георги Николов, млад мъж от Варна, който завинаги остава на 21 години, точно преди осем години - на 20 септември 2015 г., след като получава хеморагичен инсулт, а родителите му - Светлана и Николай Николови, и брат му Александър решават да дарят органите му и да дадат шанс за спасяването на четири човешки живота.
Георги, който преди инцидента е бил студент в Лондон, никога преди това не е имал сериозни здравословни проблеми. Нямало е как да се знае, че коварна мозъчна аневризма в главата му е на път да се спука и да сложи край на живота му. За аневризмите няма обяснима причина или симптоматика и в случая на Георги не е повече от лош шанс.
Как се взема решението да дариш органите на детето си? Светла Николова обяснява:
Малко след като органите на Георги са трансплантирани, брат му Александър, заедно с приятеля и съмишленика си Димитър Панайотов започват работа по мултимедиен документален разказ за донорството на органи в България - "Последният дар на човека", който цели да повдигне въпроса за проблемите с донорството.
Следвайки законовата разпоредба, че в България улиците се кръщават само на починали хора с особени заслуги за обществото, новаторската идея за улица на името на Георги Николов носи името "Анонимните герои". Преименуването на улица с име на донор е инициатива на граждани и създателите на „Последният дар на човека”, чиято реализация отнема почти 6 години. През това време Александър и Димитър провеждат повече от 100 срещи с лекари, пациенти и семейства на донори в повече от 15 населени места. Снимат в 8 болници, присъстват на три трансплантации и стават свидетели на една донорска ситуация.
Зад идеята за популяризиране на донорството застават и от една от големите маркетингови агенции у нас, чийто New Business директор – Самуил Петков посочва, че България е на последно място по трансплантации в Европейския съюз. Едва 13 са реализираните донорски ситуации у нас през 2022 г., а чакащите – близо 1000.
На днешният 20 септември - денят, в който смъртта на Георги позволява на 4-ма души да продължат да живеят, излиза и последната глава в мултимедийният разказ, който започва именно с историята на Георги Николов.
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..