Почти двадесет години след обявяването на проекта, България и Румъния започнаха реални действия за строителството на трети мост над Дунав. Двете страни подадоха съвместен проект пред Европейската комисия за предпроектно проучване на втори мост Русе-Гюргево. С това на практика двете държави стартират процеса по изграждане на втори комбиниран пътен и жп мост над Дунав при Русе.
Министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков подписа писмо за съвместен ангажимент с министъра на транспорта и инфраструктурата на Румъния, с което двете държави потвърждават позицията, че проектът е приоритетен и двете правителства ще работят за неговото изпълнение, съобщиха от МТС.
Координатори на дейностите ще бъдат Министерството на транспорта и съобщенията на България и Министерството на транспорта и инфраструктурата на Румъния. Българското министерство, заедно с асоциираните си партньори НКЖИ и АПИ, ще осъществява проучването за свързващата инфраструктура в страната. Финансовото участие на българската страна по проекта е в размер на 1,4 млн. евро (2,73 млн. лева), като се очаква до 50% от тях да бъдат безвъзмездна помощ по Механизма за свързване на Европа.
С проучванията ще бъде направен анализ на различните трасета и точките, от които ще започва мостът съответно в Русе и Гюргево, и ще бъде подпомогнат изборът на техническо решение.
В началото на 2024 г. се очаква да стане ясно дали проектът е одобрен за финансиране. Времевият график предвижда подписване на договор с ЕК до средата на 2024 г. и изпълнение до края на 2026 г., когато двете страни ще вземат решение за локацията и начина на финансиране на инфраструктурното съоръжение.
Ще се анализира и възможността за използване на механизмите на публично-частното партньорство за изграждане на съоръжението. Това би довело до значително съкращаване на сроковете за цялостна реализация на моста и би привлякло допълнително финансиране от други източници.
Властите в Швеция освободиха днес по обед кораба "Вежен" и екипажа му, които бяха задържани на 26 януари във връзка със скъсването на фиброоптичен кабел на дъното на Балтийско море, предаде БНР. Заключението на местната прокуратура е, че това е било инцидент, а не саботаж или хибридна атака. Разследването е установило, че именно една от котвите на..
От ПП "Възраждане" раздаваха листовки и вестника си на кръстовището на Червения площад ( пл. "Съединение"), а актът бе форма на протестна демонстрация срещу наложени глоби на доброволци на партията от общинската администрация, правили същото през почивните дни. Това обясни лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, предаде репортер на Радио Варна...
Кметът на Варна Благомир Коцев представи Годишен отчет за изпълнението на Програмата за управление през мандат 2023-2027 г. Документът е изготвен в изпълнение на чл. 44, ал. 5 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА) и обхваща периода на първата година от мандата. В Програмата за управление основна философия е..
Очаква се доставката на 50 стълба за улично осветление, с което да започне поетапната подмяна на остарелите и корозиралите съоръжения във Варна, съобщават от общинската администрация. По предварителни данни на дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ над половината от общо около 40 000 стълба за улично осветление са много стари - на по 40-50..
Председателят на партия "Възраждане " Костадин Костадинов и общински съветници от партията поискаха среща с кмета на Варна Благомир Коцев заради наложени два акта на доброволци на формацията, разпространявали през миналата седмица агитационни материали и вестници на организацията. Според тях са нарушени правата им, защото в никоя друга община не..
Слуховете за края на най-старото лечебно заведение във Варна и региона - МБАЛ „Света Анна – Варна“, до момента са силно преувеличени. Това, уви, не пречи винаги да се намират хора, групи, организации, които да поддържат традицията и шумно да прогнозират затварянето на болницата. Това казва в своя позиция изпълнителният директор на болницата д-р..
В някои от районите на Варна вече е започнал демонтажът на нерегламентирано поставени рекламни съоръжения, съобщават от общинската администрация. В район „Одесос“ шест екипа от служители на дирекцията за контрол на обществения ред са извършили над 160 проверки на Първи микрорайон. Обстойно са проверени централните булеварди „Осми приморски полк“, „Цар..