Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Собствеността и стопанисването - сред основните проблеми при недвижимото културно наследство у нас

“Културното наследство на Варна” - дискусия на тази тема се проведе снощи в двора на Археологически музей във Варна. Това бе трета поредна среща на граждани, администрацията и бизнеса с цел да обменят идеи в посока запазване и доразвиване на културното наследство във Варна. Срещата премина при голям интерес от страна на гражданите. Организатор бе "Пространствата на Варна / Varna Spaces", а дискусията е част от проекта “Форум за Варна”, проект за гражданско участие в градското планиране.

Проблемът на Варна по отношение на сградите – паметници на културата е, че нямат заключителна оценка и режими на опазване. Те са малко над 700 по списък съществуващите са около 500 става ясно от последния мониторинг, изготвен преди 8г., а вероятно вече са и по-малко. Това каза архитект Алис Исмаилова от Националния институт за недвижимо културно наследство по време на дискусионната среща. Tова забавя съгласувателните процедури при инвестиционните проекти и градоустройствените проекти, каза архитект Исмаилова и добави, че процедурите са тромави точно защото няма режими и ясни предписания, по които да бъдат съгласувани и изготвени съответните проекти за опазване на сградите и за тяхната консервация.

По отношение за недвижимото културно наследство думата имаха и археолозите гл. ас. д-р Мария Манолова-Войкова, завеждащ отдел Археология в Археологически музей Варна и Дойчин Грозданов от Националния институт за недвижимо културно наследство. Според тях най-важната стъпка за опазване на сградите и обектите с историческа стойност е стопанисването им и справянето със собствеността. Един проблем, заради който трудно исторически обекти като Римските терми и Епискокпската базилика във Варна например не могат да кандидатстват по проекти за консервация и реставрация. Ако се забавим още с тези обекти, ще ги изгубим безвъзвратно, каза д-р Мария Манолова.

По отношение на недвижимото културно наследство и градоустройството днес, архитект Петър Йорданов каза, че едва, когато има изготвен и приет нов Общ устройствен план с режими за допустимост, възложителите и проектантите ще знаят какво могат и какво не могат да правят с тези сгради.

Според арх. Мартин Христов от Камарата на архитектите в България държавата само плаши собствениците на сгради – недвижимо културно наследство с глоби и снакции, а не им помага.Подобен казус няма в цял свят, допъни арх. Христов.

Собствеността и актуализацията към съвременното законодателство са стъпките в посока общото действие между арехеологията и съвременното градоустройство, допълни по време на срещата археологът Дойчин Грозданов от Националния институт за недвижимо културно наследство.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тече обиск на кабинета на кмета на Варна

Служители на Комисията за противодействие на корупцията провеждат акция в Община Варна. По-рано днес кметът на Варна Благомир Коцев бе отведен до дома си, за да присъства като свидетел на обиск там. След 19,00 часа започна претърсване на кабинета му, отново в негово присъствието и това на негов адвокат. Припомняме, още двама общински съветници от..

обновено на 08.07.25 в 22:16

Премиерът Желязков: Предстои плавен и ефективен преход към еврото

След официалното одобрение за влизането на България в еврозоната, в централата на ГЕРБ премиерът Росен Желязков и лидерът на партията Бойко Борисов обявиха, че предстои плавен и ефективен преход към еврото, предаде БНР. Държавата е подготвена да отговори на всички страхове на хората и да "разбие" всички манипулации по въвеждане на еврото от 1-ви..

публикувано на 08.07.25 в 19:32

Антикорупционната комисия влезе в Община Варна

Служители на Комисията за противодействие на корупцията провеждат акция в Община Варна. Няма заповед за задържането на кмета на Варна Благомир Коцев. Той е отведен до дома си, за да присъства като свидетел на обиск там, след това обиск в негово присъствие ще бъде извършен и в кабинета му в сградата на общината. Още двама общински съветници от..

обновено на 08.07.25 в 16:29

Протест във Варна с искане за прозрачност и ефективност в грижата за бездомните животни

Сдружение „Координационен център за противодействие на насилието над животните – Зоопатрули“ организира протест утре, 9 юли, от 17:00 часа пред сградата на Община Варна. Поводът – липса на прозрачност и ефективност в управлението на грижата за бездомните животни, особено котки, и проблеми с приюта в село Каменар. Председателят на сдружението..

публикувано на 08.07.25 в 14:59
Снимката е илюстративна

Полицията: При всяка нощна проверка регистрираме между 15 и 30 деца навън

Целта на акциите по залавяне и изземване на наркотици е и превенция на разпространението и употребата на наркотични вещества. В тези  акции  се влага значителен ресурс и те ще останат приоритет за полицията. Това подчерта днес старши комисар Красен Торимацов, директор на ОД на МВР– Варна на брифинг по повод залавянето на 12,5 кг. марихуана в..

публикувано на 08.07.25 в 14:31

Във Варна иззеха наркотици за четвърт милион при спецакция, открита е и нов вид дрога (ВИДЕО)

Наркотици за над 240 000 лева задържаха във Варна при спецоперация. Пресечено е разпространението на нов вид дрога на пазара - клофедрон. Това обявиха от ОД на МВР на пресконференция. Акцията е проведена вчера в Провадия, задържани са четирима души при опит за извършване на сделка. Групата е наблюдавана през последния месец. Арестувани са трима мъже и..

обновено на 08.07.25 в 14:09

Наркотици от ново поколение: По-силни, по-достъпни, по-смъртоносни

Синтетичните и полусинтетичните канабоиди са най-масовите наркотици, които се употребяват от младежите. Това съобщи за Радио Варна Стефан Бакалов, началник на отдел "Борба с наркотрафика" към Агенция "Митници".  Първите се приемат през носа, а вторите - във вейпове, обясни той. Други вещества, популярни сред младото поколение, са синтетичните..

публикувано на 08.07.25 в 14:05