“Културното наследство на Варна” - дискусия на тази тема се проведе снощи в двора на Археологически музей във Варна. Това бе трета поредна среща на граждани, администрацията и бизнеса с цел да обменят идеи в посока запазване и доразвиване на културното наследство във Варна. Срещата премина при голям интерес от страна на гражданите. Организатор бе "Пространствата на Варна / Varna Spaces", а дискусията е част от проекта “Форум за Варна”, проект за гражданско участие в градското планиране.
Проблемът на Варна по отношение на сградите – паметници на културата е, че нямат заключителна оценка и режими на опазване. Те са малко над 700 по списък съществуващите са около 500 става ясно от последния мониторинг, изготвен преди 8г., а вероятно вече са и по-малко. Това каза архитект Алис Исмаилова от Националния институт за недвижимо културно наследство по време на дискусионната среща. Tова забавя съгласувателните процедури при инвестиционните проекти и градоустройствените проекти, каза архитект Исмаилова и добави, че процедурите са тромави точно защото няма режими и ясни предписания, по които да бъдат съгласувани и изготвени съответните проекти за опазване на сградите и за тяхната консервация.
По отношение за недвижимото културно наследство думата имаха и археолозите гл. ас. д-р Мария Манолова-Войкова, завеждащ отдел Археология в Археологически музей Варна и Дойчин Грозданов от Националния институт за недвижимо културно наследство. Според тях най-важната стъпка за опазване на сградите и обектите с историческа стойност е стопанисването им и справянето със собствеността. Един проблем, заради който трудно исторически обекти като Римските терми и Епискокпската базилика във Варна например не могат да кандидатстват по проекти за консервация и реставрация. Ако се забавим още с тези обекти, ще ги изгубим безвъзвратно, каза д-р Мария Манолова.
По отношение на недвижимото културно наследство и градоустройството днес, архитект Петър Йорданов каза, че едва, когато има изготвен и приет нов Общ устройствен план с режими за допустимост, възложителите и проектантите ще знаят какво могат и какво не могат да правят с тези сгради.
Според арх. Мартин Христов от Камарата на архитектите в България държавата само плаши собствениците на сгради – недвижимо културно наследство с глоби и снакции, а не им помага.Подобен казус няма в цял свят, допъни арх. Христов.
Собствеността и актуализацията към съвременното законодателство са стъпките в посока общото действие между арехеологията и съвременното градоустройство, допълни по време на срещата археологът Дойчин Грозданов от Националния институт за недвижимо културно наследство.
Причината за промените в организацията на движение е празничното шествие в квартала. Организатор на празника са район „Владислав Варненчик“ и Народно читалище „П. Р. Славейков 1928“. Празничните прояви ще продължат четири дни и ще включват концерти, танцови и театрални изяви, изложби и активности за деца и възрастни. Входът е свободен...
Спират движението от 17:00 до 18:30 ч. по бул. „Св. Елена“ – в участъка от кръстовището с бул. „Константин и Фружин“ до ул. „6-ти септември“, както и по бул. „Константин и Фружин“ – от кръстовището с бул. „Св. Елена“ до сградата на ДКЦ III. Автобуси с номера 14, 20, 22, 118, 148, 209 и тролейбуси 82, 83 и 88 след спирка "Мургаш" ще се..
Държавните зрелостни изпити за дванайсетокласниците се провеждат през тази седмица - на днес, 21 май, и на 23 май. В Добричка област 1047 ученици от 16 училища са допуснати на изпит. За община Балчик 71 ще се явяват на матура по БЕЛ, 74 ще държат втори зрелостен изпит, а двама ще положат и трети, по желание. Учебните заведения..
На 21 май Православната църква почита светите равноапостоли император Константин Велики и майка му Елена. През 313 г. император Константин издава Миланския едикт, с който въвеждат християнството като официална религия в Римската империя. Самият той приема християнската вяра в края на живота си. Константин започва усилено строителство на..
От Министерството на външните работи (МВнР) предупреждават за проблеми при пътуване в северна Франция заради протести на земеделски производители. В съобщение на страницата на Ситуационния център на министерството е уточнено, че започналите протестни действия на земеделските производители поетапно блокират магистралите: A1 (Париж до Лил), A2..
Над 50 000 зрелостници се очаква да положат първата матура от пролетната изпитна сесия – по български език и литература. Те са разпределени в 772 училища и 4252 изпитни зали. Ангажирани са около 12 000 квестори. Изпитният вариант ще бъде генериран от 5 859 375 възможни комбинации. Началото е в 8:30 часа , като зрелостниците трябва..
Ще преобладава слънчево време. По-значителни увеличения на облачността ще има следобед, но ще е предимно средна и висока, почти без валеж. Ще духа слаб вятър от южна четвърт, по Черноморието следобед до умерен югоизточен. Максимални температури между 22° и 27°, малко по-ниски по Северното Черноморие, за Варна около 22°. Вълнение на морето 2-3..