“Културното наследство на Варна” - дискусия на тази тема се проведе снощи в двора на Археологически музей във Варна. Това бе трета поредна среща на граждани, администрацията и бизнеса с цел да обменят идеи в посока запазване и доразвиване на културното наследство във Варна. Срещата премина при голям интерес от страна на гражданите. Организатор бе "Пространствата на Варна / Varna Spaces", а дискусията е част от проекта “Форум за Варна”, проект за гражданско участие в градското планиране.
Проблемът на Варна по отношение на сградите – паметници на културата е, че нямат заключителна оценка и режими на опазване. Те са малко над 700 по списък съществуващите са около 500 става ясно от последния мониторинг, изготвен преди 8г., а вероятно вече са и по-малко. Това каза архитект Алис Исмаилова от Националния институт за недвижимо културно наследство по време на дискусионната среща. Tова забавя съгласувателните процедури при инвестиционните проекти и градоустройствените проекти, каза архитект Исмаилова и добави, че процедурите са тромави точно защото няма режими и ясни предписания, по които да бъдат съгласувани и изготвени съответните проекти за опазване на сградите и за тяхната консервация.
По отношение за недвижимото културно наследство думата имаха и археолозите гл. ас. д-р Мария Манолова-Войкова, завеждащ отдел Археология в Археологически музей Варна и Дойчин Грозданов от Националния институт за недвижимо културно наследство. Според тях най-важната стъпка за опазване на сградите и обектите с историческа стойност е стопанисването им и справянето със собствеността. Един проблем, заради който трудно исторически обекти като Римските терми и Епискокпската базилика във Варна например не могат да кандидатстват по проекти за консервация и реставрация. Ако се забавим още с тези обекти, ще ги изгубим безвъзвратно, каза д-р Мария Манолова.
По отношение на недвижимото културно наследство и градоустройството днес, архитект Петър Йорданов каза, че едва, когато има изготвен и приет нов Общ устройствен план с режими за допустимост, възложителите и проектантите ще знаят какво могат и какво не могат да правят с тези сгради.
Според арх. Мартин Христов от Камарата на архитектите в България държавата само плаши собствениците на сгради – недвижимо културно наследство с глоби и снакции, а не им помага.Подобен казус няма в цял свят, допъни арх. Христов.
Собствеността и актуализацията към съвременното законодателство са стъпките в посока общото действие между арехеологията и съвременното градоустройство, допълни по време на срещата археологът Дойчин Грозданов от Националния институт за недвижимо културно наследство.
В момента се водят разговори за съставяне на правителство - това потвърди в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов. По думите му човекът, който пречи на този процес, е Асен Василев, предаде БНР. "Има разговори. Знаете, че преди още две-три седмици определих преговорен екип - Желязков, Дончев, Рая, Дани Митов. Когато имам какво да..
Сградата на филиала на ДГ № 7 „Ал. С. Пушкин“ на ул.“Княз Дондуков“ №31 да остане предоставена за безвъзмездно управление от детското заведение, за срок от нови десет години. Това предложение на общинската администрация е внесено за разглеждане и гласуване на днешното заседание на ПК“Собственост и стопанство“ към Общински съвет (ОС)-Варна...
Лошото състояние на ул. "Сава Радулов" във Варна става по-лошо, оплакват се живеещи в района. Многократно са подавани сигнали до общинската администрация, но резултат все още няма, казват недоволните. Улица "Сава Радулов" - дупка до дупка... Всекидневно на пешеходци и шофьори им се налага да преминават през огромни препятствия, каза Даниела Цонева...
Пазарът за цветя на бул.„Чаталджа“ ще бъде преместен, най-вероятно на ул.Войнишка, в рамките на големия пазар „Чаталджа“. Тротоарът, върху който е цветният пазар и градинката до него ще бъдат обновени. Това съобщи в предаването „Новият ден“ на Радио Варна кметът на район „Приморски“ Николай Желязков. Още няколко детски площадки са предложенио..
Съветът на ЕС ще гласува около 11.00 ч. българско време да отпаднат проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния от 1 януари догодина. Решението е заложено като първа точка в дневния ред за заседанието на европейските министри на вътрешните работи в Брюксел. България и Румъния ще продължат да осъществяват проверки на случаен..
Голяма част от Добрич ще бъде без вода заради ВиК-авария. Ремонтните дейности са по магистрален водопровод. Водата ще бъде спряна в 8 часа до отстраняването на проблема, съобщават от ВиК-Добрич. Без водоподаване ще бъдат кварталите „Дружба“ 1, 2, 3, 4, "Червената пръст", „Балик“, „Строител“ и „Иглика“. Без вода ще е и районът между ул...
Без ток днес ще са следните адреси в обхвата на дейност на електроразпределителното дружество за регион Варна : · На 12.12.2024 г. В периода 9:00 ч. до 17:00 ч. Поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в районите на: гр. Варна -..