Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Собствеността и стопанисването - сред основните проблеми при недвижимото културно наследство у нас

“Културното наследство на Варна” - дискусия на тази тема се проведе снощи в двора на Археологически музей във Варна. Това бе трета поредна среща на граждани, администрацията и бизнеса с цел да обменят идеи в посока запазване и доразвиване на културното наследство във Варна. Срещата премина при голям интерес от страна на гражданите. Организатор бе "Пространствата на Варна / Varna Spaces", а дискусията е част от проекта “Форум за Варна”, проект за гражданско участие в градското планиране.

Проблемът на Варна по отношение на сградите – паметници на културата е, че нямат заключителна оценка и режими на опазване. Те са малко над 700 по списък съществуващите са около 500 става ясно от последния мониторинг, изготвен преди 8г., а вероятно вече са и по-малко. Това каза архитект Алис Исмаилова от Националния институт за недвижимо културно наследство по време на дискусионната среща. Tова забавя съгласувателните процедури при инвестиционните проекти и градоустройствените проекти, каза архитект Исмаилова и добави, че процедурите са тромави точно защото няма режими и ясни предписания, по които да бъдат съгласувани и изготвени съответните проекти за опазване на сградите и за тяхната консервация.

По отношение за недвижимото културно наследство думата имаха и археолозите гл. ас. д-р Мария Манолова-Войкова, завеждащ отдел Археология в Археологически музей Варна и Дойчин Грозданов от Националния институт за недвижимо културно наследство. Според тях най-важната стъпка за опазване на сградите и обектите с историческа стойност е стопанисването им и справянето със собствеността. Един проблем, заради който трудно исторически обекти като Римските терми и Епискокпската базилика във Варна например не могат да кандидатстват по проекти за консервация и реставрация. Ако се забавим още с тези обекти, ще ги изгубим безвъзвратно, каза д-р Мария Манолова.

По отношение на недвижимото културно наследство и градоустройството днес, архитект Петър Йорданов каза, че едва, когато има изготвен и приет нов Общ устройствен план с режими за допустимост, възложителите и проектантите ще знаят какво могат и какво не могат да правят с тези сгради.

Според арх. Мартин Христов от Камарата на архитектите в България държавата само плаши собствениците на сгради – недвижимо културно наследство с глоби и снакции, а не им помага.Подобен казус няма в цял свят, допъни арх. Христов.

Собствеността и актуализацията към съвременното законодателство са стъпките в посока общото действие между арехеологията и съвременното градоустройство, допълни по време на срещата археологът Дойчин Грозданов от Националния институт за недвижимо културно наследство.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, (вляво до него е Севдалина Арнаудова).

Бойко Борисов: Асен Василев е човекът, който всячески пречи да се състави правителство

В момента се водят разговори за съставяне на правителство - това потвърди в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов. По думите му човекът, който пречи на този процес, е Асен Василев, предаде БНР. "Има разговори. Знаете, че преди още две-три седмици определих преговорен екип - Желязков, Дончев, Рая, Дани Митов. Когато имам какво да..

публикувано на 12.12.24 в 11:10
Основната сграда на детското заведение на ул. „Стефан Караджа“ № 24

ОС решава дали филиалът на детска градина "Пушкин" остава със същотото предназначение

Сградата на филиала на ДГ № 7 „Ал. С. Пушкин“ на ул.“Княз Дондуков“ №31 да остане предоставена за безвъзмездно управление от детското заведение, за срок от нови десет години. Това предложение на общинската администрация е внесено за разглеждане и гласуване на днешното заседание на ПК“Собственост и стопанство“ към Общински съвет (ОС)-Варна...

публикувано на 12.12.24 в 09:23

Тема с продължение: По ул. "Сава Радулов" във Варна има повече дупки, отколкото асфалт

Лошото състояние на ул. "Сава Радулов" във Варна става по-лошо, оплакват се живеещи в района. Многократно са подавани сигнали до общинската администрация, но резултат все още няма, казват недоволните. Улица "Сава Радулов" - дупка до дупка... Всекидневно на пешеходци и шофьори им се налага да преминават през огромни препятствия, каза Даниела Цонева...

публикувано на 12.12.24 в 09:10
Снимката е илюстративна

Преместват пазара за цветя на бул.„Чаталджа“

Пазарът за цветя на бул.„Чаталджа“ ще бъде преместен, най-вероятно на ул.Войнишка, в рамките на големия пазар „Чаталджа“. Тротоарът, върху който е цветният пазар и градинката до него ще бъдат обновени. Това съобщи в предаването „Новият ден“ на Радио Варна кметът на район „Приморски“ Николай Желязков. Още няколко детски площадки са предложенио..

публикувано на 12.12.24 в 08:59

Гласуват приемането на България и Румъния в Шенген

Съветът на ЕС ще гласува около 11.00 ч. българско време да отпаднат проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния от 1 януари догодина. Решението е заложено като първа точка в дневния ред за заседанието на европейските министри на вътрешните работи в Брюксел.  България и Румъния ще продължат да осъществяват проверки на случаен..

публикувано на 12.12.24 в 06:59

Спират водата в осем квартала на Добрич

Голяма част от Добрич ще бъде без вода заради ВиК-авария. Ремонтните дейности са по магистрален водопровод.  Водата ще бъде спряна в 8 часа до отстраняването на проблема, съобщават от ВиК-Добрич. Без водоподаване ще бъдат кварталите „Дружба“ 1, 2, 3, 4, "Червената пръст", „Балик“, „Строител“ и „Иглика“. Без вода ще е и районът между ул...

публикувано на 12.12.24 в 06:17

Адреси без ток днес

Без ток днес ще са следните адреси в обхвата на дейност на електроразпределителното дружество за регион Варна : ·   На  12.12.2024  г. В периода  9:00  ч. до  17:00  ч. Поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в районите на: гр. Варна -..

публикувано на 12.12.24 в 06:05