17 октомври, вторник, Арт салон на Радио Варна, 18.00 часа
Марин Илиев Жечев е български учен - химик, изследовател, поет, публицист, учител, енциклопедист. Псевдоним: Страхил. Роден в село Въбел, сега квартал на Търговище. Завършва химическия факултет на Софийския университет; асистент на професор Александър Спасов; води лабораторните упражнения на студентите медици. Печата през 1930 г. във в. „Младежко земеделско знаме”. Идейно симпатизира на БЗНС - Врабча 1. Завършва Школата за запасни офицери. През 1949 г. е уволнен от университета. Прекарва една година в трудововъзпитателния лагер „Богданов дол”, а през 1956-1959 г. е на остров Персин край Белене. Открива лекарства против хрема, гъбички, гнойна ангина, дълго време работи по лекарство срещу рака. Представя пред Министерството на народното здраве препарата „Въбелин” като средство срещу грипа, няколко поликлиники в София използвали препарата „9,10″ като заместител на риванола, създава боен газ. Съавтор заедно с проф. Александър Спасов на публикации с химични изследвания. Помага на много хора с лекарства, които сам приготвя. Умира от рак на 1 ноември 1989 г. в родното си село.
Даниела Начева по образование е икономист, живее със семейството си в Детройт и вече 17 години издава "Вестник на българите в Детройт", споделя че идеята за книгата е дошла след като прочита статия за Марин Жечев. "Бях силно впечатлена, че в моето родно село Въбел, сега квартал на Търговище, е роден толкова интелигентен и способен човек, който така много е страдал. Започнах да възстановявам живота му по сламките, запазени през годините. Неоценимо беше съдействието на Йосиф Петров — най-добрия му приятел, с когото проведох множество срещи. Достъпът до досието на Марин Жечев ми даде възможност да изясня някои събития от живота му, да посоча точна дата и място. Същевременно се породиха редица въпроси: Що за държава сме били? Що за живот е имал Марин Жечев, заобиколен и следен от агенти на Държавна Сигурност? Време, когато една анонимка може да те изпрати в концлагер!"
Варна ще посрещне големия български актьор Димитър Маринов – първия наш сънародник, който през 2019 г. по време на 91-вата церемония на наградите „Оскар“ излезе на сцената като част от екипа на отличения с най-престижната награда филм „Зелената книга“. Първата среща с публика ще се проведе на 10 май (събота) от 11:00 часа в зала „Николай Петров“ на..
Българинът Явор Калоянов и Кимбъл Търстън получиха наградата "Оскар" на Академията за кинематографично изкуство и наука в категорията за технически постижения. Призът им е връчен за създаването на ML Denoiser – иновация, която премахва визуален шум от компютърно генерирани изображения, като същевременно запазва важните детайли, съобщават от Факултета по..
На 9 май в Балчик се открива изложба 85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ На 9 май се открива съвместна изложба между Исторически музей - Балчик и Университетска ботаническа градина - Балчик. Темата е "85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ", а откриването от 11.30 часа пред Дирекция на Университетска ботаническа..
За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка. Тази година "Нощ на Музеите и..
Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между аморфната форма, фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..
От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..
„Градина на спомените“ е името на изложбата, подредена в Каменна зала на Двореца в Балчик от началото на месеца до 21 май. Показани са фотодокументи от Националния архив на Румъния и над 100 картини с пейзажи, дело на художника Константин Тофан. Проектът е на румънската асоциация DAR Development и общински музей "Кралица Мария" от град Яш...