Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международна конференция на сляпо-глухите хора се провежда край Варна

40 години движение на сляпо-глухите в България и 20 години от създаването на Европейския съюз на сляпо-глухите се отбелязват с Международна конференция край Варна, която се провежда днес и утре под мотото „Ние сме тук, ние искаме нашето място под слънцето“. Организатор на проявата, в която участват представители от цял свят, е Националната асоциация на сляпо-глухите в България, каза за Радио Варна нейната председателка Величка Драганова.



503 са хората със сляпо-глухота у нас, но реално са повече, в света са около 700 000 души. Сляпо-глухотата се разпознава на световно ниво като двойно сензорно увреждане и е различно от глухотата и слепотата, обясни Драганова. Основните проблеми на хората с тези увреждания са свързани с мобилност, образование, комуникация. Развитието и интеграцията им зависят от социалната и образователна политика на съответната държава и желанието на управляващите да извършват правилните законодателни промени, подчерта Драганова.

В държави като Норвегия, Хърватия, Унгария и Испания политиките в тази посока са малко по-напреднали по отношение на образованието и интегрирането на сляпо-глухите хора. В България също има напредък и той най-ясно се вижда в училищата за деца с нарушено зрение във Варна и София, където работят много добри специалисти.

У нас напредва и развитието на хаптичната комуникация, в основата на която е владеенето на жестовия език. Тя е съставена от различни адаптирани знаци, които се научават постепенно и се предават на сляпо-глухия човек. Хаптичната комуникация може да бъде описана на ръката от външна страна - от рамото до лакът или на гърба, като се описват знаци и дори може да бъде описана обстановка, обясни Величка Драганова. Швеция и Норвегия са водещи в развитието на хаптичната комуникация, която вече се развива добре и в Белгия.

Има готов втори глобален доклад по сляпо-глухота, който трябва да бъде приет от всички държави и след това да се приеме регламент, в който да се отдели и определи сляпо-глухотата като отделно сензорно увреждане, подчерта още Величка Драганова.

В България остава и големият проблем с доставката на качествени слухови апарати за хора с пълна слепота, каза още Величка Драганова.Тези хора се нуждаят от такива апарати с цел ефективност на слухопротезирането, осигуряване на възможност за комуникация посредством остатъчния слух и излизане от изолацията за тази група от сляпо-глухи. Проблемът е, че не могат да си купят такова устройство, защото им се отпуска по 170 лева за подпомагане, което е крайно недостатъчно.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ел. табло, счупено при катастрофа на Аспаруховия мост във Варна, 7 януари 2025 г.

Катастрофа остави без осветление участък от Аспарухов мост

Катастрофа на слизане от Аспарухов мост в посока район „Аспарухово“ е възникнала в 19 часа тази вечер. Автомобил се е блъснал в електрическо табло, захранващо осветлението на входа и изхода на района. Поради тази причина участъкът ще остане известно време без осветление, съобщи районният кмет Ивайло Маринов.  Той призовава шофьорите да карат..

публикувано на 07.01.25 в 20:31

БАБХ с призив към животновъдите за овладяване на шарката и чумата по животните

Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), д-р Светлозар Патарински, изпрати писмо до животновъдните асоциации в България във връзка с тежката епизоотична обстановка, причинена от заболяванията шарка по овцете и козите и чума по дребните преживни животни. Той призовава животновъдните асоциации да организират срещи..

публикувано на 07.01.25 в 19:45

Водата в Шуменско не е годна за пиене

Водата от язовир „Тича“ остава мътна, показват последните проби на Регионалната здравна инспекция в Шумен. Пробите показват, че жителите на Шумен, Велики Преслав и селата Панайот Волов, Дибич и Белокопитово не трябва да пият водата от чешмите и да готвят с нея. В пробите, които са взети след 2 януари, се съдържа и остатъчен хлор, който е в границите..

публикувано на 07.01.25 в 18:54
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35

Запалени отпадъци предизвикаха гъст дим след Аспаруховия мост

Заради запалени отпадъци се е образувал гъст дим след Аспаруховия мост във Варна. Пожарът е възникнал в южната част на Варна, след съоръжението.  Два противопожарни екипа са на място, а огънят вече е овладян, съобщиха за Радио Варна от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.  Димът е видим от различни части на града.  Няма пострадали. 

публикувано на 07.01.25 в 17:07
Чакащи на опашка за безплатни карти във Варна, януари 2025 г.

Пенсионери, чакащи за карти във Варна: Защо чак след нова година казаха, че ще има гратисен период?

Актуалната информация за издаване на безплатните карти за градския транспорт трябва да бъде поставяна по автобусите и край пунктовете, а не да се публикува само в интернет и да се излъчва в медиите. Това коментираха за Радио Варна чакащи на централния пункт за издаване на превозни документи до Средно училище "Димчо Дебелянов" във Варна.  Защо след нова..

публикувано на 07.01.25 в 16:50

Премахнаха неработещите бараки по улиците "Д-р Пискюлиев" и "Дрин"

Демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“ и ул. „Дрин“ приключи днес, съобщи заместник-кметът по обществения ред и сигурността Илия Коев. Премахването на бараките бе извършено във връзка с изпълнението на инвестиционен проект за основен ремонт на улицата в отсечката от ул. „Ангел Кънчев“ до бул. „Христо Ботев“. Преместваемите обекти..

публикувано на 07.01.25 в 16:45