Необходимостта от по-добре насочени инвестиции за хората, за планетата и за просперитета подчертава в Световния ден на туризма-27 септември Световната туристическа организация към ООН. Варна е туристически град и осигуряването на удобна инфраструктура за хора и автомобили, както и поддръжката на чистотата са водещи предпоставки за развитие. Има недостиг на контейнери в широкия център, заради увеличеното застрояване; контейнерите с педал започнаха да се чупят; в Морската градина има кошчета с пробито дъно; по ларгото има неизмити следи от мазнина и напитки. Това са част от впечатленията, които споделиха днес местни граждани в анкета на Радио Варна. В навечерието на местните избори отново е актуален въпросът харчат ли се парите от бюджета за по-добър живот на варненци? Парите конкретно за дейност „Чистота“ за последните 5 г. са увеличени с около 75%, като се увеличават всяка година. През 2019 г. парите за чистотата на Варна са били 29 млн.лв., за 2023 – 43 млн.лв. Най-голямо е било увеличението за 2022 г. с 14 млн. повече в сравнение с предходната, това показва справка в сайта на Община Варна.
За 2023 г. за чистота 43 млн.лв.
За 2022 г. за чистота 44 млн.лв.
За 2021 г. за чистота 30 млн.лв.
За 2020 г. за чистота 33 млн.лв.
За 2019 г. за чистота 29 млн.лв.
За перо „Благоустройство, комунални дейности и околна среда“ в бюджета на Варна за т.г. са отредени 256 млн.лв., от тях за дейност „Чистота“ са 43 млн.лв. Това е повече от една четвърт от бюджетната рамка от 791 млн.лв. Парите са също със 76 млн.лв. повече от тези за 2022 г.
Доволни ли са варненци от сметопочистването в града, поддръжката на контейнерите за смет и на уличните кошчета за боклук, метенето и миенето на улиците? Чуйте в звуковия файл.
Световния ден на туризма-27 септември се чества от 1980 година насам, като датата отбелязва годишнината от приемането на устава на Световната организация по туризъм през 1970 година.
Напоследък светът, в който живеем, изглежда като голямо парти. Няма организация, не е ясно кой е домакинът. Всеки си консумира любимите напитки и се грижи да му бъдат доставени. По възможност за чужда сметка. Някои вдигат безкрайни и неопределени наздравици, в които точно като в политическите си речи, се разпростират надълго и широко, но..
27 януари е Международен възпоменателен ден на Холокоста. На този ден през 1945 г. малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц са освободени. Това става в процеса на победата на Съюзническите войски над Хитлер и влизането на Червената армия в лагера. Аушвиц остава символ на нацисткия геноцид. Датата е обявена през 2005 г. от ООН за Международен..
Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..
Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..
И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“). Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..
Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..
Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..